طاسی‌ چه انواع و علت‌هایی دارد؟

0

طاسی‌های غیرمادرزادی شامل طاسی منطقه‌ای، طاسی توام با ایجاد بافت جوشگاهی و طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی هستند که در اینجا به اختصار به آنها اشاره می‌شود.

طاسی منطقه‌ای (alopecia areata) اختلالی با علت ناشناخته است که در آن، لکه‌های جداگانه‌ای از طاسی بر روی پوست سر افراد سالم، اعم از بزرگسال یا کودک ایجاد می‌شود. اگر تعداد این لکه‌ها، محدود (از ۱ تا ۳) باشد پیش‌آگهی آن خوب است و معمولا طی یک سال، موی این مناطق دوباره رشد خواهد کرد. به نظر می‌رسد بیماری، علت «خودایمنی» دارد و اغلب، استرس با شروع آن در ارتباط است. این بیماری، کاملا شایع است و ۱٪ افراد تا ۵۵ سالگی مبتلا به آن می‌شوند. طاسی منطقه‌ای با خارش و تحریک همراه نیست و شایع‌ترین سن بروز آن در بچه‌ها، ۴ تا ۵ سالگی است و در ۳۵٪ افرادی که قبل از ۲۰ سالگی مبتلا می‌شوند، سابقه فامیلی این بیماری هم وجود دارد. میزان بروز آتوپی (آلرژی) در بیمار و اعضای فامیلش ازدیاد نشان می‌دهد و احتمال بروز برخی بیماری‌های خودایمنی (مثل التهاب تیرویید، ویتیلیگو، دیابت شیرین، بیماری آدیسون، و کم‌خونی وخیم) در این افراد بیشتر است. موهای ناحیه مبتلا به آسانی در اثر کشیدن ملایم، کنده می‌شوند. ممکن است در حاشیه‌های ضایعات فعال، موهایی که رشد می‌کنند به شکل علامت تعجب (!) دیده شوند که بسیار به تشخیص بیماری کمک می‌کند. ابروها و مژه‌ها نیز ممکن است دچار این نوع طاسی شوند و موهای آنها به طور نسبی یا کامل بریزد. همچنین ممکن است در قسمت‌هایی از بدن، اندام‌ها، بخش مرکزی قفسه سینه، و ریش نوعی طاسی ایجاد شود. ممکن است طاسی منطقه‌ای به سرعت به طاسی کامل (alopecia totalis) تبدیل شود.

در طاسی منطقه‌ای، اغلب رشد دوباره مو در افراد جوان و مسن به شکل کم‌رنگ‌تر از طبیعی دیده می‌شود. درمان طاسی منطقه‌ای به وسیله پزشک و با تزریق کورتون به داخل ضایعه؛ تجویز لوسیون ماینوکسیدیل؛ تجویز ترکیبات ضدایمنی موضعی و در موارد شدیدتر، کورتون خوراکی انجام می‌شود.

* طاسی توام با ایجاد بافت جوشگاهی (cicatricial alopecia یا (scarring alopecia در اثر تخریب فولیکول‌های مو ایجاد می‌شود که ممکن است ناشی از اختلال تکاملی، ضربه (مثل سوختگی)، تومور یا عفونت باشد. در بعضی موارد علت طاسی معلوم نیست. نوعی از این طاسی، فولیکولیت decalvans نام دارد که با ایجاد دلمه و عفونت چرکی پوست سر همراه است و لکه‌هایی از طاسی دایمی همراه با بافت جوشگاهی بر جا می‌گذارد و در اثر استافیلوکوک طلایی ایجاد می‌شود. نوع دیگر طاسی توام با ایجاد بافت جوشگاهی، ناشی از بیماری لیکن پلان پوست است و ضایعات آن به صورت لکه‌های التهابی فولیکولی قرمز کدر همراه با مناطق در حال افزایش طاسی دیده می‌شود. (به مبحث شماره ۲۲ مراجعه کنید).

تغییرات پوست سر در بیماری لوپوس (که از بیماری‌های سیستم ایمنی بدن است) شایع‌اند و طاسی تقریبا در ۵۰٪ موارد نوع حاد و سیستمیک لوپوس وجود دارد. در نوع دیسکویید لوپوس، ضایعات پوست سر در ۲۰٪ آقایان و ۵۰% خانم‌ها ایجاد می‌شود. بافت جوشگاهی در پوست سر به شکل واضح ایجاد می‌شود و طاسی روی می‌دهد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

* طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی شامل طاسی آندروژنتیک (androgenetic)، تلوژن افلوویوم (telogen effluvium)، طاسی منتشر ناشی از اختلال غدد داخلی و طاسی منتشر مزمن می‌شود.

طاسی آندروژنتیک (طاسی نوع مردانه یا طاسی معمولی) به طور بسیار شایع در آقایان و خانم‌ها دیده می‌شود. بعد از بلوغ، فولیکول‌های انتهایی موها به تدریج کوچک می‌شوند و ریزش مو افزایش می‌یابد. ریزش مو به شکل دوطرفه (از دو گیجگاه) شروع می‌شود و همراه با آن، موهای فرق سر نازک می‌شوند ولی فولیکول‌های موهای جانبی و پشت سر عادی هستند. در خانم‌ها هم ممکن است الگوی ریزش موی «مردانه» موجود باشد ولی معمولا خانم‌ها دچار ریزش موی با الگوی لودویگ (Ludwig) می‌شوند و موهای فرق سر هم نازک می‌شود. ریزش مو در سنین بعد از بلوغ معمولا در جنس مونث آهسته‌تر از جنس مذکر است ولی سرعت آن در خانم‌ها، پس از سن یائسگی افزایش می‌یابد.

تلوژن افلوویوم، نوع دیگر طاسی بدون بافت جوشگاهی است که عبارت است از ریزش موقت و منتشر مو که معمولا به دنبال استرس جسمی یا روانی (مثلا به دنبال بعضی از بیماری‌ها) روی می‌دهد. در این موارد، ریزش مو ۶ تا ۱۶ هفته طول می‌کشد و سپس بدون درمان، خودبه‌خود رفع می‌شود.

از دیگر انواع طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی، طاسی منتشر ناشی از اختلالات غدد داخلی (مثل پرکاری و به ویژه کم‌کاری تیرویید، کم‌کاری پاراتیرویید و کم‌کاری هیپوفیز) است.

بعضی از داروها، مثل داروهای ضدانعقاد و اکثر داروهای مورد مصرف در شیمی‌درمانی موجب طاسی نوع آناژن افلوویوم (anagen effluvium) می‌شوند. سوءتغذیه هم باعث خشکی و نازکی موها می‌شود. بی‌اشتهایی عصبی هم با نازک شدن موها همراه است. کمبود آهن و روی، موجب طاسی منتشر می‌شوند.

طاسی منتشر مزمن، از دیگر انواع طاسی بدون ایجاد بافت جوشگاهی است و به صورت دایمی یا متناوب موجب ریزش منتشر می‌شود. معمولا این اختلال از ۲۵ سالگی به بعد بروز می‌کند و در خانم‌ها شایع‌تر است. فولیکول‌های طبیعی مو بعد از ۳۰ سالگی شروع به کاهش می‌کنند. اختلالات غدد داخلی، تلوژن افلوویوم، داروها و عوامل غذایی در ایجاد این نوع طاسی نقش دارند.

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.