تشخیص و درمان عفونت قارچی واژن

افزایش رشد قارچ کاندیدا آلبیکانس (Candida albicans) در واژن، عفونت قارچی واژن  یا برفک واژن vaginal thrush نام دارد.

قارچ مزبور اغلب به طور طبیعی (و به مقدار کمتر) در واژن یافت می‌شود. این عفونت، جدی و خطرناک نیست ولی می‌تواند موجب ناراحتی شود و در بسیاری از زنان در مقطعی از زندگی و غالبا در سال های باروری بروز می کند و ممکن است پس از آن به طور مرتب عود نماید.

در حالت طبیعی، رشد قارچ کاندیدا البیکانس به وسیله دستگاه ایمنی و میکروب هایی که به طور طبیعی در واژن رشد می‌کنند سرکوب می‌شود، اما چنان‌چه این باکتری های بدون زیان به دلیلی(مثلاً در اثر مصرف آنتی بیوتیک یا استفاده از اسپرم کش از بین بروند، قارچ مزبور تکثیر پیدا می‌کند. تغییر در مقدار هورمون‌های جنسی مونث که در اثر بارداری، قاعدگی یا مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی روی می‌دهد می‌تواند تعداد این باکتری های محافظت کننده را کمتر کند و موجب تثبیت عفونت قارچی شود.

عوامل مستعد کننده عبارتند از:

حاملگی؛ دیابت شیرین؛ مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی؛ و قاعدگی.

عوامل برانگیزاننده برفک واژن عبارتند از: استفاده از دوش‌های واژنی معطر؛ استفاده از اسپرم کش‌ها؛ مصرف آنتی بیوتیک؛ و استرس.

استرس و استفاده از فرآورده‌های معطر برای استحمام و نیز به کارگیری اسپرم کش‌ها در هنگام نزدیکی، با تداخل در دفاع طبیعی بدن در برابرقارچ کاندیدا موجب برانگیختگی بیماری می‌شوند. عفونت با کاندیدا آلبیکانس ممکن استدر سایر نقاط بدن، مانند دهان نیز ایجاد شود که در دهان، بیماری «برفک دهان» را به وجود می‌آورد.

گاهی همسر یا شریک جنسی مذکر می‌تواند آلودگی به قارچ کاندیدا را از طریق واژن زن اکتساب نماید. علایم عفونت در مرد عبارتند از: قرمزی، خارش و درد در ناحیه سر آلت تناسلی.

علایم برفک واژن عبارتند از: تحریک شدید و خارش در ناحیه اطراف سوراخ واژن و فرج (vulva) و داخل واژن، ترشح واژنی که ممکن است غلیط و سفید، پنیر مانند یا آبکی باشد؛ قرمزی فرج.

فرد مبتلا به برفک واژن چگونه می‌تواند به بهبود خود کمک کند؟

با مصرف داروهای ضد قارچ بدون نیاز به نسخه و پساری (pessary­) در صورتی که قبلاً نیز این بیماری مبتلا شده و مطمئن است که علایم کنونی، همان علایم بیماری برفک واژن قبلی هستند

با استفاده از کپسول‌های مکمل پروبیوتیک

با خوردن روزانه مقدار زیادی ماست

با رعایت رژیم غذایی ضد قارچ کاندیدا

درمان­های مرسوم:

درمان بیماری، پس از تشخیص به وسیله پزشک (که از طریق برداشتن نمونه از واژن با استفاده از سواب و فرستادن آن به آزمایشگاه به منظور بررسی از نظر قارچ صورت می گیرد) آغاز می‌شود.

مطالعات نشان داده است که استفاده از پساری یا کرم‌های واژنی حاوی داروی ضد قارچی ایمیدازول (مانند کلوتریمازول) موجب بهبود علایم برفک واژن می‌شود. (پساری به حلقه‌های مخصوصی گفته می‌شود که برای حمایت از رحم یا به منظور جلوگیری از بارداری و یا به عنوان حمل دارو، در داخل واژن قرار داده می شوند).

  • از داروی ضد قارچ نیستاتین هم می‌توان به شکل داخل واژنی استفاده کرد. به کارگیری هر دو درمان مزبور در دوران حاملگی بی خطر است.

می‌توان به جای درمان واژنی، از قرص‌های خوراکی ضدقارچ تریازول، مانند ایتراکونازل استفاده کرد. در موارد عودکننده بیماری باید از درمان ضد قارچ طولانی استفاده شود. در بعضی موارد، مصرف توام قرصهای ضد قارچ خوراکی و کرم یا پساری توصیه می‌شود.

  • امروزه بعضی از درمان‌های واژنی و خوراکی ضد برفک واژن به طور بدون نسخه در دسترس قرار دارد.

احتیاط:

داروهای ضد برفک واژن می‌توانند باعث ایجاد عوارض جانبی شوند. در این باره با پزشک خود با دکتر داروساز مشورت نمایید.

درمان تغذیه ای:

منشاء کاندیدا آلبیکانس در بدن، دستگاه گوارش است و به همین دلیل است که درمان تنهای منشاء واژنی عفونت با استفاده از پساری و کرم‌ها اغلب با موفقیت کامل همراه نیست. قارچ کاندیدا می تواند در هنگام شستشوی بعد از اجابت مزاج، از ناحیه مقعد به واژن منتقل شود؛ از این رو باید همیشه شستشو از جلو به عقب صورت گیرد تا از بروز عفونت قارچی واژن پیشگیری به عمل آید. معمولاً برای درمان کامل برفک واژن باید با رشد بیش از حد کاندیدا آلبیکانس در دستگاه گوارش مبارزه کرد. این کار را می‌توان با استفاده از رژیم غذایی ضد کاندیدا (شامل پرهیز ازمواد قندی مانند شیره افرا، ملاس، عسل، بیسکویت، کیک، بستنی، غلات شیرین شده صبحانه، نوشابه‌ها، آب میوه، فراورده‌های آرد سفید مانند نان سفید، پیتزا و ماکارونی، نوشیدنی‌های الکلی، سرکه و غذاهای حاوی سرکه مانند کچاپ (که در ساخت آن، قند نیز به کار می‌رود)، خردل، مایونز و بسیاری از سس‌های سالاد، سس‌های گوشت که اکثراً دارای مخمر آبجو هستند، ترشیجات، سس سویا، پنیر کهنه، بادام زمینی، کره بادام زمینی، پسته، میوه‌های خشک شده حاوی قند زیاد انجام داد. غذاهایی که خوردن آنها در رژیم ضد کاندیدا آزاد است عبارتند از: گوشت، ماهی، تخم مرغ، لوبیا، حبوبات، سبزیجات، آجیل (به استثنای پسته و بادام زمینی)، دانه‌ها، جو، برنج قهوه ای. به طور کلی خوردن یک یا دو قطعه میوه در روز بهتر تحمل می‌شود، البته باید از خوردن انگور خودداری نمود زیرا قند بسیار زیادی دارد و معمولاً در کرک حاوی کپک پوشیده شده است.

خوردن روزانه ۲۲۵ میلی لیتر ماست شیرین نشده در افراد مبتلا به برفک واژن توصیه می‌شود. ماست پروبیوتیک (زنده) حاوی باکتری Lachtobacillus acidophilus است که می‌تواند از عفونت کاندیدایی واژن پیشگیری کند.

استفاده از کپسول‌های مکمل پروبیوتیک که به صورت پساری در داخل واژن قرار داده می‌شوند نیز اغلب مؤثر است.

هومیوپاتی:

کارآزمایی بالینی نشان داده است که ایزوپاتی (isopathhy درمان بیماری با استفاده از فراورده هومیوپاتیک عامل ایجاد کننده بیماری)، می‌تواند در کاهش برفک واژن مؤثر شود.

  • از داروهای هومیوپاتیک مورد استفاده در برفک واژن می‌توان Helonias و Kreosotum را نام برد. در برفک عود کننده واژن از sepia، pulsatilla و thuja استفاده می‌شود. تمام این داروها باید با نظر متخصص هومیوپاتی تجویز شوند.

درمان های روان-تنی:

از آنجا که استرس از عوامل برانگیزاننده حملات برفک واژن است. کاهش استرس می‌تواند موجب کمتر شدن دفعات بروز بیماری شود. استرس مزمن، ایمنی بدن را کاهش می‌دهد و آن را در برابر ابتلا به عفونت آسیب پذیر می‌کند.

  • استفاده از آرام سازی به شکل تمرینات متوالی و روزانه ۲۰ دقیقه مراقبه (مدتیشن) و یا به کارگیری روش‌های یوگا مفید واقع می‌شود.

کاندیدا آلبیکانس چه قارچی است؟

کاندیدا آلبیکانس یکی از انواع قارچ‌های موسوم به کاندیدا است. کاندیدا در بیش از ۱۵۰ گونه یافت می‌شوند که فقط تعداد کمی از آنها تولید بیماری

می‌کنند. کاندیدا آلبیکانس نوعی ارگانسیم قارچی مخمر مانند میکروسکوپی است که به طور طبیعی در غشاهای مخاطی دهان، روده‌ها و واژن (واژن) افراد سالم وجود دارد ودر بعضی شرایط خاص می‌تواند باعث عفونت‌های سطحی پوست، مخاط، دهان، یا واژن شود. در افرادمبتلا به عفونت با ویروس (HIV)، کاندیدا آلبیکانس می‌تواند عفونت‌های شدید و مهاجم سیستمیک و نیز عفونت مری ایجاد کند. به عفونت‌های ایجاد شده در اکثر کاندیدا (و معمولاً با کاندیدا آلبیکانس)، کاندیدیازیس گفته می‌شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.