علائم بیماریهای مری چه چیزهایی هستند؟

0

سوزش سردل (pyrosis or heartburn) شایع‌ترین علامت بیماری مری است که ۴۴ درصد امریکایی‌ها، حداقل یک بار در ماه آن را تجربه می‌کنند. حدود ۱۰ درصد آمریکایی‌ها هر روز دچار سوزش سردل می‌شوند. توصیف بیمار غالباً به صورت احساسی سوزش در ناحیهٔ اپی‌گاستر است که به سمت قفسهٔ سینه انتشار می‌یابد. بیماران اغلب ضامن توصیف این حالت، دست خود را بین گزیفوئید و زاویهٔ استرنال، بالا و پایین می‌برند. از آنجا که سوزش سردل، علامت اصلی ریفلاکس معدی – مری است، عمدتاً بعد از خوردن غذا، یا بعد از دراز کشیدن به پشت، و یا بعد از افزایش فشار داخل شکمی (خم شدن یا بلند کردن اجسام) احساس می‌شود. برخی غذاها مانند غذاهای چرب یا تند و شکلات ممکن است باعث ایجاد سوزش شوند. معمولاً این علامت با مصرف آنتی اسید موقتاً برطرف می‌شود. سوزش سردل ممکن است با پس‌زدن مایعی تلخ یا ترش مزه در پشت حلق، و یا با تولید بیش از حد بزاق همراه باشد (حالت اخیر (water brush) به دلیل رفلکس عصب واگ به دنبال ورود اسید به مری ایجاد می‌شود).

دیس‌فاژی (دشواری بلع) به معنای اشکال در عمل بلع می‌باشد؛ بیمار اظهار می‌دارد که لقمه غذا گیر کرده یا به آهستگی پایین می‌رود. بیماران ممکن است هنگام توصیف این حالت به نقطه گیر کردن لقمه در گردن یا قفسه سینه اشاره کنند، اما این نقطه ارتباط چندانی با محل واقعی انسداد ندارد. دیس‌فاژی ممکن است به علت انسداد مکانیکی مری، التهاب مخاط مری و یا اختلال در حرکات دودی مری ایجاد شود.

در هنگام گرفتن شرح حال، باید بلع دردناک (odynophagia) یا درد در هنگام بلع را از دیس‌فاژی افتراق داد، زیرا ممکن است سرنخ مهمی برای کشف علت اختلال بلع باشد. بلع دردناک غالباً ناشی از ازوفاژیت عفونی یا زخم‌های مری (به دنبال مصرف قرص) می‌باشد و به ندرت در بیماری‌های ناشی از اسید دیده می‌شود.

درد قفسه سینه (chest pain) نیز ممکن است علامت بیماری مری باشد، این علامت غالباً در اثر ریفلاکس معدی – مروی یا اختلالات حرکتی مری (esophagealdysmotility) ایجاد می‌شود. متأسفانه ممکن است پزشک، درد قلبی را با درد ناشی از مری اشتباه کند زیرا مسیرهای عصبی انتقال درد در هر دو عضو مشترک هستند. ویژگی‌های مختص آنژین (درد قلبی) ممکن است در دردهای ناشی از ریفلاکس مری نیز دیده شوند، مانند انتشار به گردن و فک، تسکین با نیترات‌ها (که حرکات مری را تسهیل می‌کنند) و شروع درد ضمن فعالیت. با این حال، درد سینه‌ای که بیمار را از خواب بیدار کند در بیمار قلبی واقعی نادر است و بیشتر به نفع اختلال مری می‌باشد، همین طور دردی که با آنتی اسید برطرف شود، یا دردی که چندین ساعت طول بکشد و با علایم دیگری همراه نباشد. بیشتر تصور می‌شود درد قفسه سینه با منشأ مری، به دلیل اسپاسم مری باشد اما شواهد پژوهشی، ریفلاکس معدی – مروی را مسئول اکثر موارد آن می‌دانند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.