علایم و نشانه‌های مسمومیت غذایی و راه‌های درمان آن

0

مسمومیت غذایی در اثر مصرف غذاها با نوشیدنی‌های آلوده ایجاد می‌شود. باکتری‌ها، مواد شیمیایی و سایر مواد زیان‌بخش در صورت موجود بودن غذا می‌توانند باعث مسمومیت شوند.

بیش از ۲۵۰ نوع مسمومیت غذایی شناخته و معرفی شده است که اکثر آن‌ها در اثر میکروب‌ها، ویروس‌ها، یا انگل‌ها ایجاد می‌شوند. سایر موارد مسمومیت‌های غذایی در اثر سموم یا مواد شیمیایی آلوده‌کننده (مثل قارچ‌های سمی) ایجاد می‌شوند.

کامپیلوباکتر، سالمونلا، اشریشیاکلی (E.coli) و گروهی از ویروس‌ها شامل کالیسی ویروس که ویروس نورواک (Norwalk) هم نامیده می‌شود و ویروس‌های مشابه نورواک از عوامل شایع مواد غذایی هستند.

کامپیلوباکتر موجب تب، اسهال و دردهای قولنجی (کرامپ) شکمی می‌شود و شایع‌ترین عامل اسهال میکروبی در جهان است. این باکتری در روده پرندگان سالم و گوشت اکثر ماکیان زندگی می‌کند و خوردن گوشت نیم‌پخته آن‌ها شایع‌ترین علت بروز مسمومیت غذایی با کامپیلوباکتر است.

سالمونلا نیز در روده پرندگان، خزندگان و پستانداران وجود دارد و موجب تب، اسهال و درد شکم می‌شود و می‌تواند در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی به جریان خون حمله کند و عفونت‌های تهدیدکننده حیات به وجود می‌آورد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گاو، مخزن باکتری Ecoli 0157:H7 است و معمولاً انسان به دنبال خوردن گوشت آلوده این حیوان یا آب آلوده به مقادیر میکروسکوپی مدفوع آن آلوده می‌شود. بیماری با اسهال جدید و خونی و درد قولنجی شکم همراه است و معمولاً تب چندانی وجود ندارد. در ۳ تا ۵ درصد موارد کم‌خونی موقت، خونریزی شدید و نارسایی کلیه ایجاد می‌شود.

کالیسی ویروس موجب بیماری گوارشی حاد توام با استفراغ (که شدت بیشتری نسبت به اسهال دارد) می‌شود و معمولاً طی ۲ روز بهبود می‌یابد. به نظر می‌رسد این عفونت از طریق فرد- به فرد انتقال پیدا می‌کند و آلوده شدن مواد غذایی به دست‌های آلوده فرد ناقل باعث انتقال بیماری می‌شود.

بعضی بیماری‌های شایع، گاهی از طریق غذا انتقال می‌یابند هر چند اغلب، از راه‌های دیگر منتقل می‌شوند. این عفونت‌ها عبارتنداز: شیگلا، هپاتیت A و انگل‌های ژیاردیالامبلیا و کریپتوسپوریدیا. حتی گلودردهای استرپتوکوکی گاهی از راه غذا انتقال می‌یابند.

باکتری استافیلوکوک طلایی می‌تواند در بعضی غذاها رشد کند و سمی تولید نماید که موجب استفراغ شدید شود.

بوتولیسم، بیماری نادر ولی کشنده‌ای است که در اثر رشد باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم و تولید سم فلج‌کننده قوی به وسیله آن ایجاد می‌شود.

آلوده شدن ناخواسته غذا به حشره‌کش یا استفاده از سموم طبیعی برای آماده‌سازی یک ماده غذایی می‌تواند موجب مسمومیت شود.

علایم مسمومیت غذایی معمولاً عبارتنداز: اسهال، درد شکم و تهوع و استفراغ. به دلیل شباهت علایم در مسمومیت‌های غذایی مختلف، معمولاً بدون انجام آزمایش نمی‌توان عامل ایجاد بیماری را مشخص کرد مگر این‌که بیماری در جریان همه‌گیری تشخیص داده‌شده‌ای (مثل وبا) ایجاد شده باشد.

درمان‌های مرسوم

پس از تشخیص عامل به وسیله پزشک و با استفاده از آزمایش دید مستقیم مدفوع در آزمایشگاه و به وسیله میکروسکوپ و نیز از طریق کشت مدفوع و یا در مورد ویروس‌ها که به دلیل کوچک بودن با میکروسکوگ معمولی دیده‌نمی‌شود و نیز قابل کشت دادن نیستند، از راه آزمایش نمونه مدفوع از نظر نشانگرها (مارکرها) ی ژنتیکی خاص، درمان آغاز می‌شود.

درمان مسمومیت‌های غذایی مختلف، برحسب عامل ایجاد کننده آنها متفاوت است.

در صورت بروز کم‌آبی، باید آن را با تجویز مایعات و الکترولیت‌ها درمان کرد. فرآورده‌هایی مانند بیسموت ساب سالیسیلات (Pepto-Bismol) می‌توانند موجب کاهش مدت و شدت اسهال ساده شوند. تجویز داروی ضد اسهال در صورت عدم وجود مدفوع خونی یا تب موجب تسکین علامتی می‌شود. در موارد وجود خون در مدفوع یا تب شدید، استفاده از ترکیبات داروهای ضداسهال موجب تشدید بیماری می‌شود.

توجه

در موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

  • وجود تب بالای ۶/۳۸ درجه سانتی‌گراد
  • وجود خون در مدفوع
  • وجود استفراغ طولانی که مانع از باقی‌ماندن مایعات در معده شود.
  • بروز علایم کم‌آبی بدن (کاهش ادرار، خشکی ادرار، خشکی دهان و حلق، ایجاد سرگیجه در هنگام برخاستن از وضعیت نشسته، یا خوابیده)
  • اسهال بیش از ۳ روز

درمان تغذیه‌ای

به قسمت درمان تغذیه‌ای (مبحث ۱۰۲؛ اسهال) مراجعه کنید.

بیماری اسهال مسافران چیست؟

بیماری اسهال مسافران، شایع‌ترین بیماری مرتبط با مسافرت است و معمولاً ۳ روز تا ۲ هفته پس از رسیدن مسافر به مناطق حاره آغاز می‌شود. از میلیون‌ها مسافرتی که طی آن، افراد، سالیانه از کشورهای صنعتی به مناطق حاره آسیا، آفریقا و آمریکای مرکزی و جنوب می‌روند، ۲۰ تا ۵۰ درصد با شروع ناگهانی دل‌پیچه، بی‌اشتهایی و اسهال آبکی همراه می‌شود. در اکثر موارد، علایم در ۳ تا ۵ روز اول شروع می‌شوند و ۱ تا ۵ روز به طول می‌انجامند. اغلب موارد اسهال مسافران در میان افرادی که به مناطق توسعه نیافته جهان سفر می‌کنند در اثر خوردن غذا یا آب آلوده روی می‌دهد و ناشی از میکروارگانیسم‌های مختلف مانند E. Coli، شیگلا، سالمونلا، کامپیلوباکترژژونی، ویبریوکُلرا (عامل بیماری وبا)، روتاویروس و نورو ویروس، انتامبا هیستولیتیکا (عامل بیماری اسهال خونی آمیبی)، ژیاردیالامبلیا، کریپتوسپوریدیوم و برخی از میکروب‌های دیگر است و از این میان، E.coli شایع‌ترین عامل ایجاد کننده اسهال مسافران به شمار می‌آید.

   

پستهای اخیر

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ویندوز ۱۱ لو رفت – مرور تصویری برخی ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۱ و البته صدای استارت‌آپ جدید…

خبر داغ امروز این است که یک نسخه از سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 11 به صورت آنلاین درز پیدا کرده است. روز سه‌شنبه -دیروز- یک کاربر چینی در سایت بایدو، اسکرین شات‌هایی که ادعا می‌کند از ویندوز 11 گرفته، منتشر کرده است. این نسخه…

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.