معرفی فیلم آرواره‌ها و شرح داستان آن – Jaws (1975)

باید ساحل رو ببندیم، زنگ بزن به شهردار.

  • یه مشکل بزرگتر هم داری، مارتین. اون ماهی گُنده هنوز اونجاست.

رئیس مارتین برادی (روی شیدر) و مَت هوپر (ریچارد دریفوس)

نویسنده فیلمنامه: پیتر بنچلی و کارل گاتلیب

براساس رمانی به قلم پیتر بنچلی


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

کارگردان: استیون اسپیلبرگ

رئیس پلیس، برادی، به اتفاق هوپر، متخصص کوسه، و کویینت، شکارچی کوسه، باید کوسه‌ای عظیم الجثه را که یک شهر توریستی را به وحشت انداخته تعقیب و نابود کنند.

نقاط عطف سفر

این جشنواره وحشت با ساختار بسیار استادانه خود از بدوی‌ترین ترسهای بشر بهره‌برداری می‌کند، یعنی آنچه در زیر سطح تاریک آب در کمین است. مارتین برادی دو سفر متوالی را طی می‌کند. او در آغاز می‌خواهد ساحل را ببندد و از ساحل شهر آمیتی در برابر دنیای ویژه‌ای که محل زندگی یک کوسه عظیم الجثه است محافظت کند. اما برادی با شهردار و کسبه آمیتی، که ادامه حیاتشان به سفرهای تابستانی توریست‌ها بستگی دارد، سرشاخ می‌شود. امتناع دائم آنها از پذیرش دعوت، سفرِ برادی را محکوم به شکست می‌کند. وقتی این سفر با شکست روبه‌رو می‌شود و دنیای شخصی برادی مورد تهدید قرار می‌گیرد، او مجبور می‌شود با بزرگترین ترس خود روبه‌رو شود و سفری دیگر و مهمتر را قبول کند: رفتن به دریا و شکار جانور. سفر دوم برادی، یعنی رفتن به شکار کوسه، یادآور شکارچیان بی‌باک خون آشام است که به تعقیب کُنت دراکولا می‌روند، درحالی‌که رئیس برادی نقش جاناتان هارکر، «شکارچی کارآموز»، و کویینت نقش وان هلسینگِ اسطوره‌ای را ایفا می‌کنند.

برادی در طی سفر خود به سه استاد مهم برمی‌خورد. در برخورد با اولی، یعنی شهردار وان، نقاب دروغین استاد را از چهره وی کنار می‌زند و نشان می‌دهد که او یک نگهبان آستانه و بیشتر محافظ دلارهای توریست‌هاست تا جان آنها. دو استاد «حقیقی» یعنی کویینت شکارچی کوسه و مَت هوپر متخصص کوسه، در طی شکار تبدیل به رقیب هم می‌شوند. به عنوان دو قطب متضاد، کویینت از زور خود و از حقّه و کلک استفاده می‌کند، درحالی‌که هوپر متکی به آلات و ابزار گران‌قیمت است. هر دو استاد در تلاش برای معرفی خود به عنوان قهرمان حقیقی سفر، هدایا/ابزار خود را تبلیغ و مال دیگری را محکوم می‌کنند. گرچه گروه در نهایت باهم کار می‌کنند، اما هوپر و کویینت هردو ناکام می‌مانند؛ و برادی از هدایای هردو استاد برای نابودی هیولا بهره می‌گیرد.

سفر

رئیس پلیس جدید شهر آمیتی، مارتین برادی، اخیراً به همراه همسر و دو پسر خود از نیویورک به این جزیره نقل مکان کرده. وظیفه برادی این است که از اهالی جزیره و ساحل آن محافظت کند، مسئله بیرونی او. او مسائل شهر کوچکی مثل آمیتی را ترجیح می‌دهد، زیرا در چنین جایی حتی یک نفر به تنهایی می‌تواند تأثیرگذار باشد، مسئله درونی او. اما ممکن است برادی هرگز نتواند در دنیای عادی این جزیره جا بیفتد – او از آب به خاطر ترس از غرق شدن بیزار است. بسیاری از سفرها با دو دعوت به ماجرای مجزا آغاز می‌شوند. یکی جامعه یا دنیای عادی به طور کلی را هدف قرار می‌دهد و دومی قهرمان را. اولین دعوت در آرواره‌ها یکی از هولناک‌ترین لحظاتِ تاریخ سینماست. زن جوانی که در مهتاب شنا می‌کند به شکل تکان‌دهنده‌ای توسط سایه ناپیدا مورد حمله قرار می‌گیرد. سایه کریسی را تکان می‌دهد و می‌کِشد تا اینکه سرانجام با بردن او به زیر سطح این دنیای ویژه جانش را می‌گیرد.

صبح روز بعد، رئیس مارتین برادی یک رشته دعوتهای متوالی را دریافت می‌کند. برادی در حین جستجوی ساحل صدای سوت عصبی معاونش را می‌شنود، به طرف او می‌رود و بقایای جسد کریسی را می‌یابد. پزشک قانونی حمله کوسه را تأیید می‌کند. این دومین دعوت است و برادی را مجبور به بستن ساحل و ممانعت از ورود به دنیای ویژه می‌کند. اما شهردار وان (یک استادِ ملوّن) به برادی در مورد تصمیمات عجولانه هشدار می‌دهد و پزشکی قانونی را وادار می‌کند تا حرف قبلی خود را پس بگیرد. این ملاقات با استاد به جای اینکه قهرمان ما را به درون ماجرا پرتاب کند، برادی را از حرکت باز می‌دارد و او را ترغیب به امتناع از پذیرش دعوت می‌کند.

برادی همچنان ناآرام و مضطرب است و ساحل را زیرنظر دارد. او شاهد مرگ هولناک پسری به نام الکس کینتنر است، که برادی را وادار به عبور از آستانه نخستین سفر خود می‌کند. اما مردم شهر آمیتی را هم باید وادار کرد. برادی سعی می‌کند کنترل جلسه شورای شهر را به دست بگیرد و بسته شدن ساحل را اعلام می‌کند، اما شهردار وان نقاب قهرمان را از روی صورت برادی می‌رباید و به مردم اطمینان می‌دهد که ساحل فقط تا بیست و چهار ساعت بسته خواهد بود. در این جلسه، با یکی از استادان آینده برادی نیز آشنا می‌شویم. کویینت، شکارچی زمخت و خشن کوسه، با یک ورود گوش‌خراش و آزاردهنده، خود را به عنوان استاد و قهرمان «تکرو» معرفی می‌کند. او قول می‌دهد کوسه را بکشد، اما این کار بیش از جایزه سه هزاردلاری خانم کینتنر خرج دارد. شهردار وان این استاد را با این وعده توخالی که شورا پیشنهاد او را مورد بررسی قرار خواهد داد از آنجا می‌راند (نوعی امتناع).

مرحله آزمون‌ها با تمام قوا شروع می‌شود و برادی باید به لنگرگاه‌های شلوغ رسیدگی کند، چون آبهای منطقه مملو از ماهیگیرانی است که برای گرفتن جایزه تلاش می‌کنند. در این گیرودار، برادی با دومین استاد خود آشنا می‌شود، یک اقیانوس‌شناس و متخصص کوسه به نام مَت هوپر. هوپر بقایای جسد کریسی را بررسی می‌کند و با تأیید نگرانی اولیه برادی اعلام می‌کند که علت مرگ در واقع بر اثر حمله یک کوسه بزرگ شکارچی است.

بعداً هوپر به برادی هشدار می‌دهد کوسه‌ببر عظیم الجثه‌ای که توسط ماهیگیران به دام افتاده احتمالاً آن کوسه شکارچی نیست؛ اندازه دهان او خیلی کوچک است. آنها باید دستگاه گوارش کُند کوسه را باز کنند تا از این موضوع مطمئن شوند. شهردار وان امتناع خود را از پذیرش این آزمون اعلام و از شهر خود در برابر منظره احتمالی ریخته شدن بقایای جسد پسر کینتنر روی لنگرگاه محافظت می‌کند.

آن شب، برادی و هوپر وارد مرحله راهیابی به ژرفترین غار می‌شوند. آنها شکم کوسه را پاره می‌کنند و مطمئن می‌شوند که کوسه شرور آنها هنوز در دنیای ویژه پرسه می‌زند. برادی می‌خواهد با شهردار تماس بگیرد و ساحل را ببندد، اما استادش به او درباره یک دعوت مهمتر هشدار می‌دهد: یک کوسه غول‌پیکر آن بیرون است.

هوپر برادی را (که به اندازه کافی مست کرده تا این آزمون استاد را پشت سر بگذارد) مجبور می‌کند با ترس خود از آب روبه‌رو شود و دو نفری در دنیای ویژه کوسه گشت می‌زنند و در آنجا لاشه قایق ماهیگیری گاردنر را پیدا می‌کنند. هوپر به درون آب شیرجه می‌رود و برادی را روی قایق تنها می‌گذارد. طی این آزمون بزرگ، هوپر دندان بزرگ یک کوسه سفید را که درون سوراخی در بدنه قایق گیر کرده پیدا می‌کند، اما با دیدن جسد گاردنر این پاداش را گم می‌کند.

برادی و هوپر با این پاداش که می‌دانند در برابر چه موجودی قرار گرفته‌اند، از شهردار وان درخواست می‌کنند که ساحل را ببندد. اما بدون داشتن دندان کوسه بر ای اثبات حرف خود، شهردار وان قانع نمی‌شود و وجود خطر را برای شهر خود انکار می‌کند. برادی می‌تواند در ساحل گشت بزند، اما ساحل برای مراسم چهارم ژوئیه باز خواهد بود، راه بازگشت برای نخستین سفر برادی.

چهارم ژوئیه ساحل مملو از توریست‌هایی است که آب را امتحان می‌کنند. بعد از اینکه دوپسربچه با استفاده از باله مصنوعی کوسه مردم را سیاه می‌کنند، یک آزمون بزرگ دروغین، کوسه وارد «آبگیر» می‌شود و پسر بزرگ برادی را تهدید می‌کند. یک ماهیگیر کشته می‌شود، اما پسر برادی را زنده از آب می‌گیرند، تجدید حیات او.

برادی به دوردست دریا نگاه می‌کند. او به اکسیر نخستین سفر خود دست یافته است، این آگاهی که باید با بزرگترین ترس خود (آب) روبه‌رو شود و سرانجام سفر مهمتر را که در انتظار اوست بپذیرد. او شهردار وان را وادار به استخدام کویینت می‌کند، دومین اکسیر.

برادی برای ورود به سفر جدید خود یک استاد، یعنی شهردار، را محکوم می‌کند و با دو استاد رقیب، یعنی کویینت و هوپر، متحد می‌شود. در صحنه ملاقات با استاد در کلبه کویینت، کویینت شایستگی هوپر را می‌آزماید و سعی می‌کند استاد رقیب را خلع سلاح کند. سحرگاه که شکارچیانِ کوسه سوار قایق کویینت می‌شوند و سکانس آستانه را آغاز می‌کنند، برخورد میان استادان ادامه می‌یابد. کویینت، که مجهز به نیزه و طناب است، تجهیزات پیشرفته هوپر را به سخره می‌گیرد (هدایای استاد را کوچک می‌شمارد.) از میان استخوانِ آرواره‌های یک کوسه، که جزو یادگاری‌های کویینت است، ما شاهد دور شدن اُرکا (نام قایق کویینت) در دریا هستیم. این نما، که آخرین نما از سکانس آستانه است، نابودی اُرکا در پایان فیلم را پیشگویی می‌کند.

برادی، که هیچ آشنایی‌ای با این دنیای ویژه به عنوان شکارچی کوسه ندارد، تبدیل به یک قهرمان کارآموز می‌شود و حالا نقش مسئولِ «رفاقت» گروه را بازی می‌کند. مرحله آزمونها، علاوه بر اینکه قواعد این دنیای ویژه را به برادی آموزش می‌دهد، باید دو استاد را با هم متحد کند، وگرنه گروه قهرمان شکست خواهد خورد.

در صحنه درخشانی که اطلاع‌رسانی و شخصیت‌پردازی و پیشگویی را درهم می‌تند، برادی تصادفاً مخزنهای گاز هوپر را سرنگون می‌کند. هوپر درباره احتمال منفجر شدن مخازن به برادی هشدار می‌دهد. کویینت، که گوش به زنگ است تا آلات و ادوات فنی هوپر را به باد انتقاد بگیرد، به شوخی می‌گوید که کوسه ممکن است مخازن را بخورد. (برادی سرانجام با استفاده از این دو درس کوسه را می‌کشد.)

کوسه بالاخره دندانهای خود را به برادی نشان می‌دهد. این نخستین برخورد با سایه و آغازی برای نزدیک شدن شکارچیان کوسه به یکدیگر است. کویینت، شکارچی، نیزه خود را آماده می‌کند درحالی‌که هوپر، دانشمند، یک دستگاه ردگیری را به کار می‌اندازد. هر دو سرسختانه روی استفاده از ابزارهای خود تمرکز می‌کنند، اما سرانجام شلیک را انجام می‌دهند و بزحمت در این آزمون پیروز می‌شوند. در پایان روز، کوسه از یک پرتاب دیگر نیزه هم جان سالم به در می‌برد.

آن شب، سه شکارچی کوسه وارد مرحله راهیابی به رقیب را به رسمیت می‌شناسد و از هوپر سؤال می‌کند که با ابزار تکنولوژیک خود چه کاری از دستش ساخته است. هوپر قفس ضد کوسه خود را پیشنهاد می‌کند. هوپر به تقلید از آزمون بزرگ قبلی خود در مواجهه با جسد بن گاردنر، مسلح به نیزه سمی، دوباره وارد دنیای ویژه می‌شود. ابزارهای او هم با شکست روبه‌رو می‌شوند و او بزحمت از آرواره‌های سایه می‌گریزد.

اکنون کوسه وارد دنیای شکارچیان خود می‌شود، از آب بیرون می‌آید و خود را به روی پاشنه قایق می‌کوبد. برادی و کویینت تقلا می‌کنند تا مانع از سرخوردن خود به درون آرواره‌های مرگبار شوند. کویینت در این نبرد بازنده می‌شود (به کمک یک هدیه استاد که حکم آلت قتاله را پیدا می‌کند) و به پایین لیز می‌خورد و کشته می‌شود.

در سکانس تجدید حیات نهایی، برادی، تنها و در محاصره مرگ، در اتاقک قایقِ در حال غرق به دام می‌افتد. برادی درسهای هر دو استاد را (با کمی ابتکار) به کار می‌گیرد. او یک از مخازن هوپر را به درون آرواره‌های خون‌آلود کوسه می‌اندازد و خود را از درون اتاقک بزحمت بالا می‌کشد.

برادی، مسلح به تفنگ، از دکل بالا می‌رود و به شکلی نمادین جای کویینت را بر سکوی دیده‌بانی می‌گیرد. اما در حالی‌که دکل در آب فرو می‌رود، کوسه به سمت او می‌آید. برادی، بعد از شلیک چند گلوله، بالاخره مخزن را هدف قرار می‌دهد و کوسه را تکه تکه می‌کند، تجدید حیات برادی.

لحظاتی بعد، هوپر زنده به روی آب می‌آید. آن‌دو، بعد از لحظه‌ای تأسف به خاطر کویینت که به اندازه آنها خوش‌شانس نبوده، با اکسیرِ جان خود و قصه موفقیتشان به سوی ساحل شنا می‌کنند. آنها شهر را از شر کوسه نجات داده‌اند. اما برادی با یک اکسیر مضاعف و شخصی برمی‌گردد؛ او بر ترس خود از آب غلبه کرده است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.