بیوگرافی لئو باکلانت و نقش او در پیشبرد دانش و فناوری

0

لئو باکلانت در سال ۱۸۶۳ در گنت هلند متولد شد. در سال ۱۸۸۷ به استادی فیزیک و شیمی در بروگس منصوب شد و در سال ۱۸۸۸ به عنوان استادیار علم شیمی به گنت بازگشت. در سال ۱۸۸۹ ناکام از حرفهٔ دانشگاهی در حالی که در ماه عسل بود در آمریکا ساکن شد. نخستین کمپانی باکلانت تولید کننده کاغذ عکاسی، در سال ۱۸۹۹ توسط کمپانی کداک به مبلغ یک میلیون دلار خریداری شد. در سال ۱۹۰۹ شرکت جنرال با کلیت (GBC) تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۹۳۹ به صورت شعبه فرعی شرکت متحد کربن و کاربید درآمد.

باکلانت در ابتدا به عنوان شیمیدان عکاسی به کار مشغول شد و در سال ۱۹۹۱ آزمایشگاه مشاوره خود را افتتاح کرد. در سال ۱۸۹۳ شروع به تولید کاغذ عکاسی ولوکس کرد و شش سال بعد سهام شرکت او توسط شرکت کداک به مبلغ یک میلیون دلار خریداری شدباکلانت در آن زمان در حالی که به استقلال مالی رسیده بود، به اروپا بازگشت تا در موسسه فنی شارلوتنبورک به مطالعه بپردازد. طی قرن نوزدهم و بیستم ایالات متحده امریکا به طور فزاینده‌ای در بسیاری از عرصه‌ها صاحب نفوذ شد. جهان علم هم از این تأثیر و نفوذ برکنار نماند. این کشور از بابت تشویق کارآفرینی نیز مشهور بود – هر کسی که می‌توانست استعدادی را برای قدرت ابتکار علمی و شامه‌ای قوی برای تجارت را در آمیزد، نه تنها اقبال یافتن چیزی را از دست نمی‌داد که می‌توانست جهان را تغییر دهد، بلکه می‌توانست به پشتوانه آن به نحوی باور نکردنی ثروتمند شود. لئو هندریک باکلانت مهاجر بلژیکی تبار شیمیدانی از این دست آدم‌ها بود. او رویای آمریکا را دنبال کرد و در واقع به طور بسیار سخاوتمندانه‌ای به او پاداش داده شد.

پلاستیک سازی

تولید آن‌چه که از باکلانت به خاطر آن بسیار یاد می‌شود و آن‌چه که قطعا بیشترین تاثیر را در جهان داشته، دستاوردش در نخستین پلاستیک سنتزی با کارایی بسیار گسترده بود؛ محصولی که کاربردهای بسیاری در آینده پیدا کرد. در سال ۱۹۰۵ برای کشف این ماده پای به راه نهاد. باکلانت پس از بازگشت به ایالات متحده آمریکا در پی یک دوره تحصیل در اروپا، در موسسه صنعتی شارلوتنبورک شروع به کار روی آزمایش‌های شیمیایی جدیدی کرد. او تصمیم گرفت برای تولید نوع سنتزی از لاک شیشه‌ای تلاش کند ورقه‌های نازکی که در اثر ذوب شدن لاک زرشکی رنگی در طبیعت یافت می‌شود. برای رسیدن به این هدف کار با محصولی از فرمالدئید و فنول را برگزید که بیش از ۳۰ سال قبل کشف شده بود ولی هیچ‌گاه کاربرد تجاری گسترده‌ای نیافته بود. این دانشمند به سرعت پی برد که پژوهش‌هایش در زمینه لاک شیشه‌ای سنتزی به سرانجامی نخواهد رسید. با این وجود، به خواص موادی که با آن‌ها کار می‌کرد علاقمند شد. پس از انجام آزمایش‌های بیشتر، پی برد که اگر فرمالدئید و فنول را تحت دمای بالا و فشار با هم ترکیب کند، رزینی سخت و بادوام تولید خواهد شد. در واقع، اولین پلاستیک را بر اثر گرم کردن تولید کرده بود و تصمیم داشت به سرعت امکان بهره برداری تجاری از آن را که از دامنه وسیعی برخوردار بود تشخیص دهد. در سال ۱۹۰۹ محصول خود را تحت نام با کلیت (رزین فنول – فرم آلدئید) ارائه کرد که هم در صنایع و هم در مصارف خانگی بسیار مشهور شد. خانواده پلاستیک چنان به سرعت رشد کرد که جهان هرگز دیگر شاهد چنین چیزی نبوده است.

کاغذ عکاسی

اگر چه ارائه با کلیت از نظر تجاری بسیار موفقیت‌آمیز بود باکلانت مدت‌ها پیش از این نیز در مورد اختراع بسیار مفید دیگری که در آن از دانش شیمی قبلی خود بهره جسته بود، با اقبال مواجه شد. این بلژیکی، پس از سفر ماه عسل‌اش در سال ۱۸۸۹ به ایالات متحده امریکا، به این کشور نقل مکان کرد. با وجودی که، پیش از آن سمت‌های دانشگاهی و علمی را در فیزیک و شیمی در وطن خود بر عهده داشت، در هنگام ورود به آمریکا تصمیم گرفت تا مطالعات رسمی را رها و در یک آزمایشگاه عکاسی پیشه‌ای اختیار کند. با بهره‌گیری از دانش علمی خود، نوع خاصی کاغذ عکاسی اختراع کرد که می‌توانست تحت نور مصنوعی ظاهر شود. با کلانت آن‌گاه این شغل عادی را به منظور تاسیس شرکت خودش رها کرد. در سال ۱۸۹۳ تولید جدید خود را تحت نام ولوکس عرضه کرد. این نخستین کاغذ عکاسی در جهان بود که به طور موفقیت‌آمیز و گسترده‌ای به کار گرفته و در رشد صنعت عکاسی مفید واقع شد. این امر در مبلغ یک میلیون دلاری منعکس شد که بابت خرید شرکت با کلانت فقط شش سال بعد از جانب شرکت کداک پرداخت شد؛ مبلغی که در زمان با کلانت رقمی گزاف به حساب می‌آمد و امروزه هم مبلغی چندان کمی نیست.

تاثیر باکلانت

باکلانت فقط یک سهم تأثیرگذار بر دنیای نوین از طریق شیمی ایفا نکرد، بلکه دو سهم را ایفا کرد. ایالات متحده آمریکا به تحقق رویاهای او کمک شایانی کرده بود، او نیز به این کشور خدمت کرد. این امر نه تنها با پولی که با کلانت به دست آورد، بلکه با جوایز و افتخارات مختلف از جمله ریاست انجمن شیمی آمریکا در سال ۱۹۲۴ که به علت تلاش‌هایش به آن رسید، مشخص می‌شود. باکلیت سنتری نخستین پلاستیک بود و یکی از رایج‌ترین موادی به شمار می‌آید که هر روزه در جهان نو به کار گرفته می‌شود.

باکلانت رویای آمریکا را پی گرفت و در حقیقت به طور بسیار سخاوتمندانه‌ای به او پاداش داده شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.