لوچی یا استرابیسم چه علت‌ها و انواعی دارد و چطور درمان می‌شود؟

0

لوچی، واژه‌ای فرانسوی به معنی انحراف چشم است که در زبان یونانی، استرابیسم strabismus و در زبان انگلیسی، squint نامیده می‌شود و برای تعریف چشم‌هایی به کار می‌رود که نمی‌توانند در یک راستا متمرکز شوند و به یک جهت مشابه نگاه کنند.

  • لوچی ممکن است در یک یا هر دو چشم به طور متناوب وجود داشته باشد و نیز ممکن است به طور دایمی و یا گاه و بیگاه ظاهر شود.

– علل ایجاد لوچی عبارتند از: اختلال عضلات خارجی چشم، اختلال بینایی – به ویژه از نوع یک طرفه)، اختلالات قشر مغز – که موجب عدم هماهنگی چشم‌ها می‌شوند) و عوامل خانوادگی.

نکته

بیماری و تب می‌توانند موجب آشکار شدن لوچی شوند.

– لوچی، اغلب از شرایط دوران کودکی است. انحراف چشم در دوران میانسالی ممکن است از عوارض ثانویه بیماری‌های سایر اجزای چشم باشد که با نابینایی کامل یا نسبی همراه‌اند و یا ممکن است به دنبال سوانح و ضربه‌های مستقیم به عضلات، اعصاب و کاسه چشم ایجاد شود.

– در واقع، عدم تطابق میان عضلات خارجی چشم، موجب جلوگیری از قرار گرفتن نگاه هر دو چشم بر یک نقطه در فضا و دید صحیح دو چشمی می‌شود که این وضعیت، بر «درکِ عمق»، تأثیر منفی می‌گذارد.

– انحراف چشم‌ها می‌تواند به سمت داخل، خارج، بالا یا پایین باشد. ممکن است انحراف چشم‌ها مانع از عملکرد توام آن‌ها شود. در ابتدا، اختلال بینایی، دو بینی یا اشتباه در درک عمقی تصاویر ایجاد می‌شود و در صورت عدم درمان، چشم کودک به طور کافی تکامل پیدا نمی‌کند و دچار کاهش بینایی می‌شود و تنبلی چشم – آمبلیوپی) روی می‌دهد.

درمان‌های مرسوم

– بیماری به سادگی با مشاهده و معاینه تشخیص داده می‌شود. چنان‌چه به موقع به درمان لوچی پرداخته نشود ممکن است درمان آن بسیار پر هزینه باشد و یا چندان تأثیر نکند.

– درمان لوچی شامل استفاده از عینک، عدسی‌های منشوری و ورزش عضلات چشم و در نهایت، جراحی است.

– درمان معمولی تنبلی چشم – آمبلیوپی) که یکی از علل لوچی است و یا ممکن است علامت لوچی باشد، بستن چشم سالم است و یا می توان با استفاده از قطره یا عینک های مخصوص، به سادگی دید چشم سالم را تار کرد تا چشم ضعیف‌تر وادار به کار و عضلات آن تقویت شود.

– کودک مبتلا به لوچی اغلب دچار ضعف بینایی یک یا هر دو چشم است که می‌توان آن را با عینک اصلاح نمود.

– حدود ۲۵% کودکان مبتلا به لوچی، تنها با استفاده از عینک، بینایی طبیعی خود را به دست می‌آورند. نیم دیگر از این کودکان بهبود نسبی پیدا می‌کنند.

– در بزرگسالان هم می‌توان لوچی را درمان نمود و یا حداقل ظاهری نرمال به چشم بیمار داد. درمان بزرگسالان می‌تواند دوبینی را رفع کند.

– درمان جراحی بهتر است در ۲ تا ۴ سالگی انجام شود ولی تا ۷ سالگی هم می‌توان این عمل را انجام داد. جراحی بعد از ۷ سالگی فقط انحراف چشم را اصلاح می‌کند و چشم مبتلا تا حدی دچار کاهش بینایی می‌شود و حتی ممکن است لوچی پس از جراحی عود کند.

– برخی از انواع لوچی را می‌توان با تزریق داروهایی مانند بوتاکس – سم میکروب بوتولیسم) به جای جراحی درمان کرد. تزریق این داروها در داخل عضلات قوی‌تر چشم. به عضلات ضعیف، اجازه تقویت و تکامل می‌دهد.

– در بسیاری از افراد، لوچی، به دلیل ایجاد مشکلات زیبایی، تأثیر منفی بر «تصور ازخود» می‌گذارد.

– آیا ممکن است انحراف چشم طبیعی باشد؟

– نوزادان تا دو الی سه ماهگی ممکن است لوچ به نظر برسند که وضعیت طبیعی است ولی در صورت شدت یافتن این حالت باید نوزاد به وسیله چشم پزشک معاینه شود. بعد از سه ماهگی هر نوع لوچی، حتی در صورت قطعی بودن باید به وسیله چشم پزشک تحت معاینه و درمان قرار گیرد.

لوچی کاذب به چه معنی است؟

– لوچی کاذب در کودکان دارای پل بینی پهن و یا چین پوستی برجسته در قسمت داخلی پلک‌ها دیده می‌شود. با رشد پل بینی این حالت کاذب برطرف می‌شود. لوچی کاذب در افراد خیلی نزدیک بین یا خیلی دوربین نیز دیده می‌شود که وضعیتی موقتی است و نیاز به درمان ندارد.

– تنبلی چشم چرا ایجاد می‌شود؟

– همان گونه که ذکر شد، تنبلی چشم – آمبلیوپی؛ amblyopia) یکی از علل لوچی است و نیز ممکن است از علایم لوچی باشد. تنبلی چشم شایع‌ترین اختلال بینایی در کودکان است و در آن، بینایی یکی از دو چشم – علی رغم اینکه چشم مزبور در ظاهر سالم است) به دلیل عدم هماهنگی کامل و صحیح مغز و چشم در زمینه تولید تصاویر کاهش می‌یابد، چشم دچار تنبلی به طور طبیعی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا مغز، تصاویر چشم طرف مقابل را تأیید می‌کند و مورد توجه قرار می‌دهد. در واقع سلول‌های بینایی قشر مغز تکامل طبیعی پیدا نکرده‌اند. ۲ تا ۳ درصد بچه‌ها دچار تنبلی چشم هستند.

 – درمان تنبلی چشم چیست؟

– اگر تنبلی چشم ناشی از قرار گرفتن کدورت در مسیر بینایی باشد – مثلاً در آب مروارید)، باید در چند روز اول شروع کدورت به درمان آن پرداخت. اگر تنبلی در اثر انحراف چشم ایجاد شده باشد چنان‌چه قبل از سه تا چهار سالگی درمان شود بهتر درمان خواهد شد هر چند در بچه‌های بزرگ‌تر هم ممکن است بینایی تا حدودی بهبود یابد.

– در تنبلی چشم، چه زمانی برای پوشاندن چشم مناسب است؟

– بهتر است هنگامی که یکی از والدین فرصت دارد زمان کافی را با فرزند خود بگذراند، پوشاندن چشم را آغاز کند. اغلب در ساعات و روزهای اول، پوشاندن چشم دشوارتر است و کودک مجبور است چشم ضعیف‌تر را به کار بگیرد و با احساس عدم شناخت و آگاهی از این تجربه جدید مقابله کند. شروع پوشاندن چشم در مدرسه کار مناسبی نیست و بهتر است این کار از روزهای پایان هفته و تعطیلات مدرسه آغاز شود. در مدتی که چشم سالم کودک بسته است بهتر است از کارهایی که او را وادار به دقت بیشتر در جزئیات می‌کند – مثل بازی‌های ویدیویی) کمک گرفته شود.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

صخره‌های عجیب فنلاندی موسوم به کوماکیوی – هزاران سال تعادل و مبارزه با جاذبه

کوماکیوی Kummakivi یک کلمه فنلاندی است که در انگلیسی به معنی "سنگ عجیب" است. این کلمه اغلب برای توصیف نوعی تشکیل سنگ که شکلی عجیب یا غیرعادی دارد استفاده می‌شود. این نوع سنگ‌ها در سرتاسر فنلاند یافت می‌شوند و به دلیل ظاهر منحصر به فردشان…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند. اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

داستان تکامل اتاق خواب‌ها از دوران انسان‌های اولیه تا اتاق‌ خواب‌های هوشمند + گالری عکس

تکامل اتاق خواب‌ها تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله تغییرات فرهنگی، فناوری و اجتماعی قرار گرفته است. با گذشت زمان، اتاق خواب‌ها از فضا‌های خواب ساده به پناهگاه‌ها و آسایشگاه‌های چند منظوره و شخصی تبدیل شده‌اند. مروزی کوتاه بر تکامل آنها:…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…

نقاشی‌هایی که به بالاترین رقم‌ها قیمت‌گذاری و فروخته شده‌اند

در اینجا می خواهیم لیستی از گران‌ترین نقاشی هایی که در بازار حراجی‌ها به فروش رسیده اند را با هم مرور کنیم. البته هر لحظه امکان تغییر این لیست و جایگزینی نقاشی های دیگری وجود دارد ولی در آن صورت هم می توان نقاشی های زیر را جزء گرانترین های…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5