مننژیت چیست و چه علایمی دارد؟

0

مننژیت بیماری خطرناکی است که در اثر التهاب مننژ که پرده پوشش مغز نخاع می‌باشد، ایجاد می‌شود. اگر بیماری به‌طورکامل درمان نشود ممکن است خطرناک باشد و بنابراین باید بلافاصله بعد از تشخیص، درمان شود.

آیا می‌دانید علت ایجاد این بیماری چیست؟

مننژیت توسط یک نوع باکتری و معمولاً به‌صورت اپیدمی ایجاد می‌شود. بیماری در کودکان، به‌خصوص کودکان زیر ۸ سال بیشتر دیده می‌شود البته در افراد دیگر نیز دیده می‌شود. شیوع بیماری در پایان فصل زمستان و اوایل بهار بیشتر بوده و در فصل تابستان کمتر ایجاد می‌شود. معمولاً بیماری در بین افرادی که در محیط‌های آلوده زندگی می‌کنند بیشتر دیده می‌شود.

انتقال بیماری معمولاً از راه تنفس صورت می‌گیرد و باکتری‌های تولید کننده بیماری در اثر عطسه یا سرفه از نزد بیمار به انسان سالم انتقال می یابند. باکتری ابتدا بینی و گلو را مورد حمله قرار داده و در آنجا تکثیر می‌شود و بعد از چهار یا پنج روز نشانه‌های بیماری ظاهر می‌شوند. فرد مبتلا احساس التهاب و ناراحتی در گلو و بینی کرده و شروع به استفراغ می‌کند. بیمار هم‌چنین تب شدیدی دارد و به دلیل این‌که باکتری وارد مغز می‌شود، فرد دچار سردرد شدید شده و در ناحیه پشت نیز درد دارد. هم‌چنین عضلات گردن فرد بیمار سخت شده و در هنگام چرخاندن گردن خود درد شدیدی احساس می‌کند. بعد از دو یا سه روز تب بالاتر رفته و علائم پوستی روی پوست ظاهر می‌شوند که در تمام سطح بدن پخش می‌شوند. اگر بیمار به درستی معالجه نشود در طی یک هفته از بین می‌رود.

اغلب مردم تصور می‌کنند که این بیماری غیر قابل درمان است ولی درصورتی‌که درمان درست و به موقع انجام شود بیمار بهبود می‌یابد. داروهای مؤثر در درمان این بیماری شامل: سولفادیازین، پنی‌سیلین، تتراسایکلین و آمپی سیلین می باش. با خوردن یک گرم سولفادیازین، دوبار در روز برای مدت سه روز، فرد مبتلا از حملات بیماری در امان می‌ماند.

بیماری مننژیت در اغلب کشورهای جهان دیده شده است. بر اساس تحقیقات جدید، باکتری به سه گروه C , B, A تقسیم می‌شود. انواع اپیدمی بیماری در اثر گروه A ایجاد می‌شود. کودکان زیر پنج سال معمولاً به گروه B و افراد زیر چهارده سال به گروه و بیشتر مبتلا می‌شوند. گروه C باکتری بسیار فعال می‌باشد. امروزه واکسن هایی برای گروه های A و C در دسترس است. بیماری مننژیت نباید ساده در نظر گرفته شود و به محض بروز علائم اولیه، فرد باید بلافاصله به بیمارستان رفته و درمان شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.