نزدیک‌بینی چیست و اعمال PRK (پی آر کا) ، (لازک) LASEK و LASIK (لیزیک) چه جایگاهی در درمان آن دارند؟

0

نزدیک بینی – میویی myopia هنگامی ایجاد می‌شود که نوری که از اجسام دور به چشم می‌رسد، پیش از رسیدن به شبکیه متمرکز شود.

این خطای انکساری در اثر طویل‌تر شدن کره چشم یا شیب‌دار شدن بیش از حد قرنیه روی می‌دهد و در نتیجه، تصاویر در داخل زجاجیه تشکیل می‌شوند و نه بر روی شبکیه و اجسام نزدیک، واضح و

اجسام دور، تار به نظر می‌رسند.

– مهم‌ترین علت نزدیک بینی، حالت ارثی آن است.

– نزدیک بینی معمولاً از دهه دوم زندگی آغاز می‌شود و با رشد اندازه چشم در دوران بلوغ افزایش می‌یابد و اغلب بعد از ۱۸ سالگی متوقف می‌شود.

نکته

تاکنون ثبت نشده است که مطالعه در سنین کودکی، مطالعه طولانی، تماشای تلویزیون از نزدیک، استفاده از عینک نامناسب و مطالعه در شب باعث نزدیک بینی شود.

– معمولا نزدیک بینی منفی ۳.۰۰ دیوپتر یا کمتر «نزدیک بینی خفیف» و نزدیک بینی منفی ۳.۰۰ تا منفی ۶.۰۰ دیوپتر، «نزدیک بینی متوسط» و نزدیک بینی منفی ۶.۰۰ دیوپتر و بیشتر، «نزدیک بینی شدید» نامیده می‌شود.

– نزدیک بینی به این معنی است که فرد می‌تواند اشیای نزدیک را واضح‌تر از اشیای دور ببیند. بسیاری از افرادی که دچار نزدیک بینی هستند، در هنگام مطالعه از عینک استفاده نمی‌کنند.

  • نزدیک بینی ممکن است مادرزادی باشد. نزدیک بینی جوانان، قبل از ۲۰ سالگی و نزدیک بینی کودکان به ویژه در سنین دبستان آغاز می‌شود. نزدیک بینی بزرگسالان معمولاً بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی و نزدیک بینی دیررس بزرگسالان پس از ۴۰ سالگی آغاز می‌شود.

نکته

احتمال بروز جداشدگی شبکیه، آب سیاه زاویه بار اولیه و مگس پران در افراد مبتلا به نزدیک بینی شدید، بیش از سایرین است.

– حدود ۳۰% افراد مبتلا به نزدیک بینی به نوع شدید آن دچار هستند.

درمان‌های مرسوم

– نزدیک بینی پس از تشخیص به وسیله چشم پزشک یا متخصص بینایی سنجی – اپتومتریست) با عینک یا لنز تماسی و یا با جراحی‌های انکساری – مانند PRK،LASEK، LASIK اصلاح می‌شود.

– عدسی‌های اصلاح کننده نزدیک بینی، مقعر – گود) هستند یعنی قدرت منفی دارند به نحوی که دیوپترهای مثبت بیش از حد چشم نزدیک بین را جبران می‌کنند.

– امروزه از عمل جراحی کراتوتومی شعاعی – radial keratotons: RK که در آن، برش‌های شعاعی در قرنیه ایجاد می‌کنند به دلیل عوارض آن کمتر استفاده می‌شود و عمل‌های

پی آر کا PRK photorefractive keratectomy

LASEK  laser assisted sub ephithelial keratectomy – لازک

– لیزیک LASIC  laser assisted insitu keratomileusis

جای عمل مزبور را گرفته‌اند.

بیش از ۲۵% افراد دنیا به درجاتی از نزدیک بینی مبتلا هستند.

– اعمال PRK, LASEK و LASIK (لازک – لیزیک و پی آر کا) با هدف کاهش نیاز فرد به عینک یا لنز تماسی انجام می‌شوند و شکل قسمت مرکزی قدامی قونیه را با استفاده از لیزر اکسایمر تغییر می‌دهند. با این کار مقدار کمی از بافت پشتیبان قرنیه، واقع در جلوی چشم، تبخیر و برداشته می‌شود. قبل از تبخیر، لایه بیرونی قرنیه برداشته می‌شود. یک سیستم کامپیوتری، موقعیت چشم بیمار را ۶۰ تا ۴۰۰۰ بار در ثانیه – بر حسب نوع لیزر مورد استفاده ردیابی می‌کند و ضربان‌های لیزر را در محل دقیق قرار می‌دهد. در عمل LASEK، اپی‌تلیوم قرنیه به وسیله یک محلول شیمیایی، حفظ و پس از تکمیل عمل تبخیر لیزری، دوباره در محل اولیه خود قرار داده می‌شود ولی در PRK ­، اپی‌تلیوم مزبور دور انداخته می‌شود و به قرنیه اجازه داده می‌شود تا اپی‌تلیوم را بازسازی کند.

عمل PRK در ۸۰% افراد نزدیک بین مفید واقع می‌شود. عمل LASIK با استفاده از بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در مرحله اول. باله – فِلَپ؛ (توده‌ای از بافت که برای پیوند برداشته می‌شود) بر روی قرنیه ایجاد می‌شود. در مرحله دوم، قرنیه واقع در زیر فلپ با لیزر تغییر شکل داده می‌شود و در مرحله سوم، فلپ بر جای خود قرار داده می‌شود.

عمل جراحی LASIK لیزیک برای اصلاح نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم انجام می‌شود و بر عمل PRK ترجیح دارد زیرا بهبود بیمار پس از انجام جراحی به دقت کمتری نیاز دارد و درد بیمار کمتر است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.