نقش پوست در بدن چیست؟

0

پوست لایه خارجی بدن می‌باشد که از تعداد زیادی لایه‌های سلولی تشکیل‌شده است. پوست نه‌تنها اعضاء داخلی بدن را از جراحت و عفونت محافظت می‌کند بلکه حس لامسه را در برمی‌گیرد. پوست نقش مهمی در دفع مواد زائد و تنظیم دمای بدن به عهده دارد. پوست در برابر نور خورشید ویتامین D می‌سازد و نیز یکی از اعمال عمده پوست کنترل کمبود مایعات حیاتی بدن می‌باشد. ضخامت پوست از ۵۰ /۰ سانتی‌متر در ناحیه پلک‌ها تا ۶۵ /۰ سانتی‌متر در ناحیه کف پا، تفاوت می‌کند. بعضی غدد از قبیل غدد تولید کننده چربی در زیرپوست وجود دارند که به چرب بودن پوست کمک می‌کنند.

در یک مقطع طولی از پوست در زیر میکروسکوپ منافذ بسیاری را می‌توان مشاهده کرد که عرق از طریق این منافذ خارج شده و دمای بدن را تنظیم می‌کند.

لایه خارجی پوست «اپیدرم» نامیده می‌شود که از ۵ لایه تشکیل‌شده است. سلول‌های اپیدرم دائماً از بین رفته و سلول‌های جدید لایه پایینی جایگزین آن‌ها می‌شوند. این لایه شامل ماده‌ای بنام ملانین می‌باشد که رنگ خاص پوست را ایجاد می‌کند. لایه بعدی «درم» نامیده می‌شود که تمام رگ‌های خونی در آن قرار دارند. هم‌چنین غدد چربی، عرق، سلول‌های چربی و انتهای اعصاب نیز در این لایه قرار دارند.

بنابراین تمیز نگهداشتن پوست بسیار مهم است و از مسدود شدن منافذ کوچک پوست جلوگیری کرده و به کنترل گسترش عفونت کمک می‌کند.

برخی از ناراحتی‌های پوستی در اثر تحریکات و بیماری‌هایی ایجاد می‌شوند که فقط بر روی پوست اثر می‌گذارد. مانند عفونت قارچی پوست، جوش قندان یا زگیل. ناراحتی‌های دیگر پوستی علامت بیماری‌هایی هستند که بر روی تمام بدن اثر می‌گذارند مانند بثورات سرخک یا لکه‌های خشک و جراحت دار پلاگر. بعضی جراحت‌ها یا بیماری‌های پوستی ممکن است علائم بیماری‌های خطرناکی باشند مثل سل، سفلیس با جذام. اگرچه بسیاری از بیماری‌های پوستی به درمان ویژه‌ای نیاز دارند چند قاعده عمومی وجود دارد که دانستن آنها مفید است.

اگر ناحیه مبتلا، داغ و دردناک است آن را گرم کنید یک پارچه مرطوب و داغ بر روی آن بگذارید.

اگر ناحیه مبتلا می‌خارد، می‌سوزد یا ترشح دارد آن را سرد کنید یک پارچه خنک و مرطوب بر روی آن بگذارید. اگر پوست علائم عفونت شدید نظیر علائم زیر را داشت: التهاب، تورم، درد، گرما و چرک. کارهای زیر را انجام دهید.

ناحیه عفونی را بی‌حرکت و در سطح بالا نگاه دارید (بالاتر از سطح بدن) سپس بر روی آن پارچه مرطوب و گرم بگذارید. اگر عفونت شدید است با شخص تب دارد به او آنتی‌بیوتیک بدهید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.