سگ هاسکی :‌ ویژگی‌ها و خصوصیات – شیوه نگهداری

3

سیبرین هاسکی (Siberian Husky)

معرفی :
اگر بخواهیم از اصلیت و زیستگاه اصلی سگ هاسکی صحبت کنیم ، باید بگوییم که این سگ متعلق به مناطق سردسیر آلاسکا می باشد که اسکیموها از آن برای حمل و نقل و کشیدن و جابجایی سورتمه هایشان استفاده می کردند. این سگ با عناوینی چون سگ قطبی ، سگ سیبرین ، چوکچی سیبری ، سگ سورتمه ، هاسکی ، یا ساده تر از همه به سگ سیب معروف است. سگ هاسکی به عنوان برجسته‌ ترین سگ سورتمه کش در مناطق بد آب و هوا و خشن تاندارای سیبری است .این سگ در اوایل دهه ۱۹۰۰ به آمریکا آمد و به سرعت تبدیل به یکی از محبوب‌ترین نژادها در بین مشتاقان به سگ آلاسکا شد.

سگ هاسکی
، سگ فوق العاده ای در سورتمه کشی است که با جثه ای کوچکتر از مالاموت و البته سرعت بیشتری نسبت به آن قادر است مسافت های طولانی تری را با سرعت بیشتری طی کنند.

سیبرین هاسکی

برونگرا و بسیار دوستانه و صمیمی است و به طور معمول قادر به نظارت بر کار مشخصی ، یا بطور عامیانه نگهبانی نمی باشد. هرچند هاسکی بسیار حیوان اجتماعی ای است و به ندرت ناراحت می شود و زندگی دسته جمعی را دوست دارند و ترجیح می‌دهند که با جمعی از انسان ها و سگ ها باشند، اما تمایل دارند که گربه ها و سگ های کوچک را به عنوان شکار ببینند. البته به وفور دیده شده که اگر این سگ از تولگی با یک گربه بزرگ شود ، می توانند دوستان خوبی برای هم باشند. سگ سیبرین هاسکی در سال ۱۹۳۰ توسط باشگاه آمریکایی Kennel به عنوان عضو گروه کاری شناخته شد. یک سگ هاسکی نر بالغ باید بین ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر قد و بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم وزن داشته باشد. سگ هاسکی ماده بالغ نیز باید عددی بین ۵۱ تا ۵۶ سانتی متر و وزنی میان ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم داشته باشد . پوشش موی آنها متراکم و با بلندی متوسط است. موهای آنها به‌طور فصلی ریزش دارد، اما آنها از لحاظ بو ، بسیار سگ های تمیزی هستند، حتی تمیز تر از یک سگ کوچولو. سگ هاسکی می تواند هر رنگی از بین سفید خالص تا سیاه باشد که معروف ترین آنها هاسکی های پشت مشکی ، هاسکی خاکستری ، هاسکی قهوه ای و هاسکی گلد و سفید می باشد. از دیگر مشخصه های سگ هاسکی نشانه هایی است که در صورت خود دارند. این نشانه ها می توانند به شکل یک گشنیزی سفید کاملاً مجزا یا دو خط اخم سفید و یا یک گشنیزی به هم پیوسته باشد. متوسط طول عمر سیبرین هاسکی ۱۰ تا ۱۴ سال است.

مشخصات سگ هاسکی

ظاهر :
سگ سیبرین هاسکی ، نژادی است با چشمهای آبی یا قهوه ای و یا یک چشم از هر کدام از این رنگ ها ، که در این صورت به طور عامیانه به آن چشم تیله ای می‌گویند. جمجمه متوسط است و باید متناسب با بدن باشد ، کمی گرد در بالا و از چشم ها جلوتر است. پوزه ای با سایز متوسط دارد که از پهنای آن به تدریج از بالا به سمت نوک بینی کاهش می یابد و نه کاملاً گرد است و نه مربعی. رنگ بینی در هاسکی های پشت مشکی ، خاکستری یا قهوه ای به رنگ سیاه است و در هاسکی سفید گوشتی رنگ است. برخی از سگ ها بینی ای دارند که دارای رگه های صورتی است که به بینی برفی معروفند. گوش های مثلثی با نوک گرد دارد که باید به صورت ایستاده در هوا باشند . دم هاسکی دارای پوشش خز مانند و شبیه به دم روباه است. هنگامی که سگ در حالت هشدار قرار بگیرد آن را به صورت منحنی در پشت کمر خود قرار می‌دهد و هنگامی که سگ آرام است آن را پایین نگه میدارد.

سایز و وزن :

ارتفاع ایده‌آل در سگ هاسکی بالغ نر ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر و در ماده ها بین ۵۱ تا ۵۶ سانتی متر می باشد. وزن سگ باید متناسب با ارتفاع سگ باشد اما به طور معمول باید بین ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم در سگ نر و بین ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم در سگ ماده می باشد. کشیدگی هاسکی کمی بیشتر از ارتفاع قدش می باشد.

پوشش و رنگ :

سیبرین هاسکی دارای یک پوشش ضخیم مویی با طول موی متوسط است . هاسکی ها در رنگ ها و طرح های متفاوتی هستند که برخی از آنها فقط مختص به این نژاد می باشد . صرفنظر از رنگ کمرشان ، پنجه ها و پاها و صورت و زیر دم آنها سفید رنگ است. شایعترین رنگ هاسکی سیاه و سفید ، خاکستری و سفید ، قهوه ای و سفید و یا سفید خالص می باشد.

مراقبت های اصلاح :

ریزش موی هاسکی مانند سایر نژادها در تمام طول سال ادامه دارد. البته سگ هایی که در مناطق سردسیر تر زندگی می‌کنند ، نسبت به سگ هایی که در مناطقی با آب و هوای گرم تر هستند ، ریزش موی کمتری دارند. برس زدن موهای سگ یک بار در هفته می تواند این ریزش را کنترل کند، ولی در زمان افزایش ریزش ، باید هر روز آن را برس بزنید. سگ هاسکی بسیار کم بو است و به طور طبیعی سگهای تمیزی هستند که مانند گربه ها به طور منظم خود را تمیز می‌کنند. گوش ها را به صورت هفتگی برای علائم عفونت و تحریک و یا ایجاد موم بررسی کنید و با گلوله ای پنبه ای و با کمک از یک ماده شوینده ی مورد تایید دامپزشک گوشهای شان را تمیز کنید. حداقل هفته ای یکبار دندان ها را برای جلوگیری از جرم و بیماریهای لثه مسواک بزنید. علاوه بر این ناخن ها باید ماهی یک بار کوتاه شوند ، البته اگر سگ به طور طبیعی این کار را انجام ندهد.

هاسکی

تاریخچه سگ هاسکی

سیبرین هاسکی در منطقه Yakutshk جدا شده ، در شمال شرقی ترین منطقه ی سیبری توسط مردم چوکچی توسعه یافت. هاسکی به طور خاصی سگ سورتمه محکم و قوی ای بود که در واقع تنها وسیله ی مردم چوکچی برای حمل و نقل به شمار می‌آمد. این مردمان نیمه عشایری نیاز به سگی داشتند که توانایی کشیدن سورتمه های پر از بار جهت سفر به نقاط دور با متوسط سرعت و مصرف حداقل انرژی و غذا را دارا باشند. رسم مردم چوکچی بدین گونه بود که به غیر از سگ های برتر و رهبر ، بقیه را عقیم سازی می کردند تا باعث ترویج پیشرفته ژنتیکی در این سگ گردند. هاسکی ها هنگامی که با مردها کار نمی‌کردند ، از زنان مراقبت می‌کردند. این ، در حقیقت باعث می‌شد که این سگ ها در یک محیط بسته با کودکان سپری کنند، بنابراین تنها نرها و ماده هایی که غیرتهاجمی و مهربان بودند در این زمینه موفق بودند. مردم چوکچی تنها بهترین ها را با بهترین ها جفت و پرورش داده و از آمیزش با سایر نژادها اجتناب کردند و توانستند شجره هاسکی را برای حداقل ۳۰۰۰ سال خالص نگه دارند. در آغاز قرن بیستم ، آمریکایی ها در آلاسکا درباره ی یک سگ سورتمه ی عالی در شمال شرقی آسیا شنیدند. تا سال ۱۹۰۹ ، بسیاری از سیبرین هاسکی ها توسط چارلز فاکس و دیگران از طریق تنگه Bering از سیبری وارد آلاسکا شدند. و توانستند محبوبیت فراوانی در مسابقات سورتمه کشی به دست آورند. در سال ۱۹۲۵ بیماری شدید و همه گیر دیفتری در شهر دور افتاده Nome در آلاسکا شیوع پیدا کرد . در این زمان رانندگان سورتمه با استفاده از تیم‌های هاسکی خود، مسافت بیش از ۶۰۰ مایل را برای رساندن کمک های اورژانسی و داروهای مورد نیاز به آن منطقه ، سپری کردند. این ماجرای تاریخی موجب شد که هاسکی توجه عموم مردم ایالات متحده را به خود جذب کند. حتی امروزه مجسمه سگی به نام Balto که جزء سگ های اصلی و رهبر این امداد تاریخی بود را در پارک مرکزی شهر نیویورک به نمایندگی از تمام سگ های قهرمان این ماجرا ، به عنوان یادبود نصب کرده اند. این نژاد در سال ۱۹۳۰ به عضویت باشگاه آمریکایی Kennel درآمد. سیبرین هاسکی همین‌طور توسط ارتش ایالات متحده در جنگ جهانی دوم به عنوان بخشی از خدمات جستجو و نجات در قطب شمال مورد استفاده قرار گرفت. سیبرین هاسکی ها امروزه دارای ویژگیهای از جمله چابک و تنومند ، هوشمند و قوی، مهربان و پر تحرک و تا حدی خسته کننده هستند. ‌این ها باعث می‌شوند که هاسکی یک همدم خانوادگی فوق العاده و عالی با کودکان و یا حتی با غریبه ها باشد. در نهایت ، سیبرین هاسکی ها در حلقه نمایش در بسیاری از رشته‌های عملکرد ، جزء برترین ها هستند ، از جمله سورتمه کشی.

شخصیت :

با توجه به استاندارد Akc سگ هاسکی ویژگی های یک سگ نگهبان را دارا نیست. حالتی دوستانه با اطرافیان و سایر سگها دارد . ظاهر عجیب و غریب ، مانند گرگ باعث می‌شود که هاسکی برای بسیاری از مردم جذاب باشد و حتی خلق و خوی آنها ، عشق به سگهای دیگر و بی تفاوتی نسبت به غریبه ها ، آنها را سگ‌های ایده‌آلی می‌سازد. یک سگ هاسکی بالغ می تواند با نیروی یک توله سگ بازی کند. آنها ممکن است به عنوان یک همدم خانوادگی خوب برای صاحب خود به نظر برسد آنها نیاز به آموزش گسترده و تمرین برای حفظ رفتار خوب دارند و تنها کسانی که زمان و انرژی لازم برای متعهد بودن به هاسکی را دارند باید این نژاد را بگیرند . این سگ ها قابل اعتماد و ارزش تلاش دارند .

ضرورتهای تحرک :

سگ هاسکی برای حفظ سلامتی و شادابی است نیاز به فعالیت های شدید دارد. آنها به عنوان سگ های سورتمه توسعه پیدا کردند و این بدان معنی است که آنها پر انرژی و با استقامت هستند و نیازمنده یک زندگی فعال می‌باشند . این نژاد از پیاده روی های طولانی لذت برده و می توانند ساعتها در حیاط بازی کنند. اندازه متوسط هاسکی آنها را بسیار مناسب برای نگهداری در آپارتمان می کند.

آموزش و پرورش :

صاحبان هاسکی ادعا می کنند که این سگ توانایی‌های بالایی در کلاسهای اطاعت و فرمانبرداری دارد. آموزش این سگ برای کسانی که برای بار اول قصد نگهداری از یک سگ را دارند کمی مشکل است که با کمی تمرین و حوصله ممکن می شود. هاسکی ها برای رعایت مرزها و اجرای قوانین شما نیازمند رهبری و حاکمیت قاطع و صد در صدی شما دارند.

صفات رفتاری :

هنگام قبول کردن یک هاسکی بسیار مهم است که در مورد پرورش دهنده آن تحقیقات لازم را انجام دهید و از آنها اطلاعات لازم را دریافت کنید .

نژاد سگ هاسکی

نباید تهاجمی یا بیش از حد خجالتی و ترسو باشد. هاسکی ها هنرمندان افسانه ای فرار هستند و بنابراین همیشه در مورد محل نگهداری آنها از لحاظ امنیت حفاظ و در ورودی اطمینان حاصل کنید و هیچگاه آنها را در محیط های باز تنها نگذارید.

هاسکی


 

شما حتما جزء  اون دسته از آدم هایی هستید که به حیوانات علاقه دارند، اما باید در خودتون این موضوع را جستجو کنید که آیا دارید احساسی تصمیم به خرید یک حیوان خانگی به خصوص یک سگ می‌گیرید و یا اینکه نه؛ واقعاً شرایط نگهداری از یک سگ را در خودتون می‌بینید. همگی  سگ را با خصلت وفاداری می شناسند و از همین رو برای داشتن یک یار و همدم همیشگی اقدام به خرید این موجود می کنند. اما داشتنش به این آسونی ها هم نیست.  شما اول باید به منطقه ای که در آن زندگی میکنید توجه کنید.  آیا در مرکز یک شهر هستید یا در حومه آن زندگی می کنید؟ آیا سگ را برای باغ ، ویلا و یا یک آپارتمان میخواهید؟  آیا همسایه های شما با صدای پارس کردن سگ مشکلی ندارند؟  آیا متراژ محیط زندگی شما برای نگهداری از آن نژادی که قصد خریدش را دارید کفایت میکند؟ آیا فرصت و زمان کافی برای سپری کردن با یک سگ را دارید یا خیر؟  سگ مانند یک پرنده نیست که آن را برای ساعت های طولانی از روز در یک قفس تنها بگذارید.  سگ نیازمند به تحرک،  بازی و گردش دارد و شما باید زمان کافی برای تخلیه کردن انرژی یک سگ را داشته باشید. سگ نیز مانند هر موجود زنده دیگری نیاز به چند بار تغذیه شدن در روز و به همان نسبت نیاز به دفع دارد. تعداد زیادی از اشخاصی که احساسی اقدام به خرید سگ کرده اند و فقط در لحظه از نوازش کردن و ملوس بودن اون توله  لذت برده اند بعد از مواجه شدن با این مسائل و به خاطر نداشتن حوصله برای انجام این کارها از خرید خودشان پشیمان شده اند. ما این مسئله را به عینه دیده ایم که برخی از مشتری های مجموعه پرورش ” سرزمین سگها”  بعد از این که بدون دقت به این نکات اقدام به خرید سگ کردند بعد از چند روز حاضر به فروش سگ خود به هر قیمتی شده اند، چون با نگهداری کردن از آن به مشکل برخورد کرده اند. پس بهتر است که شما این مسائل و خیلی موارد دیگری را که در رابطه با نگهداری کردن از یک سگ ممکن است به وجود بیاید در ابتدا برای خودتان حل و فصل کنید و در نهایت اگر به این نتیجه رسیدید که شرایط نگهداری از یک سگ را دارید اقدام به خرید آن کنید .من در اینجا می‌خواهم که یکسری از ویژگی‌ها و شرایط نگهداری از سگ هاسکی را بیان کنم تا با نحوه نگهداری از این نژاد زیبا بیشتر آشنا شوید.

همانطور که از اسم این نژاد یعنی سیبرین هاسکی مشخص است،  این سگ متعلق به مناطق سرد سیبرین و آلاسکا است. یعنی بهترین شرایط زندگی هاسکی در آب و هوای سرد فراهم است.  اما این بدان معنی نیست که سگ هاسکی در آب و هوای گرم نمی تواند زندگی کند.سیبرین هاسکی می‌تواند در هر منطقه ی گرمی از جهان،  از داغ ترین و مرطوب ترین ایالات متحده تا دشت های آفریقا و حتی استرالیا،  به دلیل توانایی های قابل توجه خود برای انطباق،  زندگی کند. البته توصیه می‌شود که برای نگهداری این سگ در آب و هوای گرم،  سگ را از تولگی تهیه کنید تا با همان شرایط سازگاری پیدا کند.

تمام سگ ها از جمله هاسکی نیاز به سه عنصر اصلی برای مقاومت در برابر آب و هوای گرم دارند که عبارتند از: سایه –  پناهگاه و آب.

سایه:
یک درخت در محیط زندگی هاسکی می تواند گزینه مناسبی برای ایجاد سایه باشد. در صورت ساخت سایبان سعی کنید از مصالحی برای ساخت آن استفاده کنید که حرارت خورشید را جذب نکرده  و بالطبع حرارت را به زیر سایه بان ساطع نکند.  سایه بان چوبی بهترین گزینه است.

پناهگاه:
یک لانه سگ یا قسمتی از فضای داخلی منزل خودتان و یا حتی یک گاراژ یا انبار، پناهگاه مناسبی برای سگ هاسکی است که باید تمیز و خشک و متناسب با سایز سگ باشد.

آب :
ظرف آب سگ در طول روز همیشه پر از آب خنک باشد. در صورت امکان از ظرف بزرگتری استفاده کنید که امکان آبتنی کردن برای سگ فراهم باشد. چون سگ هاسکی به آبتنی کردن بسیار علاقمند است. حتی میتوانید در روزهایی که واقعا گرما طاقت فرساست ، یک قالب یخ در اختیارش قرار دهید تا روی آن دراز بکشد و لذت ببرد.

در مناطق با آب و هوای سرد هم مطمئن باشید که سگتان از زندگی لذت خواهد برد و تنها فراهم کردن یک پناهگاه خشک و مناسب برای او کفایت خواهد کرد.

مراقبت های اصلاح :
هیچ گاه به ذهنتان خطور نکند که موهای سگ را در آب و هوای گرم بتراشید. این موها خودشان حکم ضد آفتاب را برای سگ ایفا می کنند.  در صورتیکه این کار را انجام دهید باعث از بین رفتن این لایه محافظ شده و سگ خود را در معرض آفتاب سوختگی قرار میدهید. هاسکی ها دو بار در سال ریزش مو دارند که در طول این ایام میتوانید با پرس کشیدن روزانه ، این ریزش را کنترل کنید. سعی کنید از شانه ای استفاده کنید که بتوانید موهایش را از عمق شانه بزنید تا تمام موهای سست جدا شوند. در سایر ایام سال ،هفته ای یکبار کافیست. در کل سگ هاسکی سگ تمیزی است و مثل گربه ها خود را تمیز میکند ، از همین بابت سالی دو الی سه بار نیاز به حمام کردن دارند.

خلق و خو :
سگ های هاسکی سگ های اجتماعی هستند و این خصلت در ذات آنهاست . بسیار مهربان و دوست داشتنی اند با بچه ها خیلی خوب هستند (هرچند باید همیشه آنها را تحت نظارت قرار داد) و با غریبه ها رفتار دوستانه دارند.  از همین رو هرگز نمی توان از آن ها سگ های نگهبان ساخت. به خاطر همین خوی اجتماعی هاسکی ، نباید آنها را به مدت طولانی بیش از سه الی چهار ساعت تنها گذاشت. آنها خیلی دوست دارد که با سگ های دیگر زندگی کنند. اگر تاریخچه سگ هاسکی را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که آنها در دسته سگهای کار بوده اند و برای حمل سورتمه از آنها استفاده می‌شد. این بدان معنی است که آنها دارای انرژی بالایی هستندو حتما باید این انرژی را در طول روز تخلیه کنند . برای سگهای بالغ یک ساعت ورزش شدید در روز نیاز است و فعالیت هایی از قبیل دویدن و پیاده روی کردن در کنار شما را بسیار دوست دارد و شما میتوانید یک کوله پشتی مخصوص را که وزن ایده آلی نسبت به جثه سگ دارد به پشت او ببندید تا غریزه او را نسبت به باربری ارضا کرده باشید و هم اینکه انرژی اش تخلیه شده باشد. دقت کنید که تمام سگ ها در صورتی که این انرژی روزانه شان را تخلیه نکنند  تبدیل به موجودات مخربی می‌شوند که شروع به صدمه زدن به وسایل خانه می کنند.  اگر دیدید که سگتان وسایل خانه را می جود و خرابکاری می کند او را به ورزش ببرید تا هیجانات خود را تخلیه کند. هاسکی ها علاقه ی بسیار زیادی به حفر چاله در خاک دارند . این کار یکی از بهترین کارهایی است که میتوانید برای تخلیه ی انرژی شان در اختیارشان بگذارید.

هاسکی ها  استادان افسانه ای  فرار هستند.  حتما منطقه ای  را که در آن زندگی میکنید محصور کنید و مطمئن باشید که راه فراری ندارد. هنگامی که او را به گردش و پیاده روی می برید حتما از قلاده استفاده کنید تا او را تحت کنترل خود داشته باشید. اگر هاسکی شما از شما دور شد مطمئن باشید که دیگر به او نمی رسید. از دیگر ویژگی های او قدرت پرش بالای آن است،  که حدوداً از حصاری به ارتفاع یک و نیم متر نیز می تواند جهش کرده و فرار کند.  پس بهتر است ارتفاع حصارتان  را نزدیک به ۱۸۰ سانتی متر در نظر بگیرید. این نکته را بیان کنم که اگر شما به اندازه کافی با سگتان تمرین داشته باشید و او را سرگرم کنید بعید به نظر می‌رسد که فرار کند.

رهبریت قاطع :
هاسکی سگی لجوج و خیره سر است که آموزش دادن آن به صبر و حوصله شما نیازمند است و چه بهتر که این آموزش از سنین پایین‌تر شروع شود . برای همین اگر برای اولین بار است که قصد خرید یک سگ را دارید در انتخاب سگ هاسکی دقت کافی داشته باشید.  اگر شما در رهبری تان قاطع و محکم نباشید ممکن است که منجر به بروز رفتارهای نامطلوب در هاسکی شود. پس شما باید هاسکی را کاملاً تحت سلطه خود بگیرید.

تغذیه :
هاسکی از دسته سگ هایی است که نیاز به تغذیه مداوم در روز ندارد و در کل سگهای پرخوری نیستند.  آنها به دلیل تحرک بالایی که دارند نیازمند به غذاهایی با حجم نسبتاً کم اما حاوی پروتئین بالا هستند. بنابراین بهتر است که حجم غذای روزانه اش را به دو یا سه بخش کوچک تقسیم کنید و در اختیارش قرار دهید. این پروتئین در گوشت و یا ماهی یافت میشود همین‌طور در غلات و سبزیجات اما به اندازه گوشت مفید نیستند.

هاسکی


هاسکی سال ۱۹۰۹ میلادی به آلاسکا برده شد. هاسکی یک اسم کلی برای تعدادی از نژادها است که به عنوان سگ های سورتمه کش مورد استفاده قرار می گیرند. هاسکی در اصل در مناطق شمالی کره زمین مورد استفاده قرار می گرفتند اما هم اکنون به عنوان سگ دست آموز نیز وارد منازل مردم شده اند.

در اصل اسم سگ هاسکی توسط اروپایی ها از ESKIE متمایز شده است که اسکیموها این نام را بر سگ های سورتمه کش خودگذاشته بودند. اسکیموها از سگ هاسکی برای حمل و نقل استفاده می کردند. زادگاه اصلی هاسکی چوکچی در شرق سیبری است. سگ های هاسکی در زمان شیوع تب بالای یافتن طلا به آلاسکا برده شدند و از آنجا به کانادا و ایالات متحده راه پیدا کردند.

در آن زمان از هاسکی سیبریایی و ساموید به عنوان تنها سگ های سورتمه کش استفاده می شد و با کمک سگ های هاسکی مشکلات عدیده ای از ساکنان برطرف می شد از جمله نقل و انتقال انسان ها، انتقال بار و انتقال نامه های فوری.

سگ های هاسکی از دهه ۱۹۳۰ در ارتش امریکا در عملیاتی که در مناطق سردسیر انجام می گیرد، مورد بهره برداری قرار می گیرند که عمده ترین عملکرد هاسکی تجسس برای یافتن گم شدگان است.

معرفی هاسکی
هاسکی سیبریایی ( به زبان روسی سگ سیبریایی) سگی با ابعاد متوسط ( وزن نر ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم، وزن ماده ۱۶ تا ۲۳ کیلوگرم، ارتفاع نر ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر و ارتفاع ماده ۵۱ تا ۵۶ سانتیمتر)، با پوشش خارجی بسیار فشرده، به عنوان یک سگ کار که از شرق سیبری آمده اند، شناخته می شوند که از نظر ژنتیکی دنباله سگ های نژاد اشپیتز می باشند. از نظر ظاهری پوشش فشرده، دم زیبای پرپشت، فرم بادامی و رنگ زیبای چشم ها، سر مثلثی و گوش های ایستاده کاملاً جلب توجه می کند. رنگ پوشش از مشکی تا سفید متغیر است.

گاهی نژاد مالاموت با هاسکی ترکیب می شوند هاسکی چشم آبی اصیل تر است و باید گفت قیمت بیشتری هم دارد البته آبی روشن و آبی تیره هم دارد که متخصصان بهتر تشخیص می دهند به شما هم پیشنهاد میکنیم در صورت خرید از مراکز معتبر و یا افراد مورد اطمینان تهیه کنید.

هاسکی آلاسکایین هم همان سیبریایی است و به آلاسکا برده شده و در آن منطقه رشد یافته و بسیار شبیه نمونه اصلی است از نظر ظاهر اندازه این دو و خط های روی چهره و همینطور برخی رفتار ها تفاوت دارند. نژاد آلاسکایی روی چهره خط ندارد و اغلب سگ گله هستند و یا سورتمه کش همچنین بیشتر این سگ ها به رنگ خاکستری و سفید هستند و چشم هایشان اغلب تیره است.

گوش های هاسکی حالت مثلثی و تیز دارد مثل بقیه نژاد های سیبری رنگ چشمشان آبی است و چشم ها با دورنگ نیز دیده شده. موهای بین پنجه هاسکی باعث سهولت در راه رفتن روی برف و یخ می شود. لایه پایینی این موها زمخت و زبر قسمت بیرونی نرم و لطیف است. گفته می شود هاسکی تحمل دمای ۶۰- درجه را به راحتی دارد.

هاسکی سگی بازیگوش است ولی در عین حال آرام. سگ باهوشیست، اجتماعی و دوست داشتنی و همینطور با محبت. با اینکه بسیار پرانرژی است به خصوص در تولگی، ولی سگ فرمان برداری است و به خوبی می تواند با کودکان رابطه برقرار کند. خیلی کم پارس می کند در نتیجه به عنوان یک نگهبان در نظر نگیرید.

زود مطالب را یاد میگیرد ولی باید با صبر و متانت آموزشش بدهیدچون بعضی وقت ها می تواند لجبازی کند. وقتی بیکار است زود حوصله اش سر می رود و دوست ندارد تنها بماند و نمود این مسئله خرابکاریهایش موقع تنهایی است پس اگر مدت طولانی از خانه بیرون می روید یا با خودتان ببریدش و یا یک جفت یا هم بازی برایش پیدا کنید. هاسکی نسبت به آن چیزی که به نظر می رسد به غذای کمتری احتیاج دارد سعی کنید.

آموزشش را از سنین پایین شروع کنید تا با سایر حیوانات مشکلی نداشته باشد. هاسکی از سگ هایی است که بخوبی می توان آن را آموزش داد ولی برای آموزش آنها باید از چهار ماهگی اقدام نمود.

برخلاف چیزی که بسیاری فکر می کنند سگ هاسکی را می توانید در آپارتمان نگهداری کنید به شرطی که به خوبی آموزشش داده باشید  و وقت کافی برای گردشش بگذارید، دلیل خرابکاریهایش این است که انرژی اش خالی نشده پس سعی کنید روزی دو ساعت به بیرون ببریدش تا خانه تان را ویران نکند پس اگر وقت کافی ندارید به عنوان یک سگ آپارتمانی روی این گزینه خط بکشید.

درگذشته از هاسکی به عنوان نگهبان خانه و یا سگ گله استفاده می شد هاسکی سگ قدرتمندی است و دربرابر سرما بسیار مقاوم است این نکته را باید به شما بگوییم که اگر برای اولین بار است که نگهداری از سگی را می خواهید شروع کنید هاسکی مناسب شما نمی باشد مگر اینکه از تولگی مراقبت از هاسکی را شروع کنید.

ارگونومی هاسکی این نژاد را به یک سگ خاص تبدیل کرده و طبق نظر سنجی ها هاسکی جزو محبوب ترین نژادهای سگ در میان سگ های پرطرفدار مثل روتوایلر، سن برنارد، دوبرمن، نیو فاندلند قرار گرفته.

با اینکه هاسکی بسیار آرام است در صورت آموزش صحیح به خوبی می تواند نقش یک بادیگارد را داشته باشد و همانطور که میدانید در گذشته این سگ به عنوان یک سگ سورتمه کش مورد استفاده بوده و این ناشی از قدرت، سرعت و هوش و زکاوتش می باشد تا بتواند مسیرهای طولانی را با موانع بسیار بپیماید.

توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در هاسکی بیماری دیسپلازی بسیار شایع می باشد (برای آشنایی بیشتر با این بیماری مقاله دیسپلازی را مطالعه بفرمایید) مشکلات مفصل لگنی رانی در کمتر از % ۲ از آنها رخ می دهد ولی این موضوع مانع از انجام معاینات لازمه نمی شود.

نمونه هایی از هاسکی که در مسابقات سورتمه کشی و یا حمل بار مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر دچار مشکلات گوارشی و مشکلات تنفسی می شوند. بنابراین به جد توصیه میکنیم برای تهیه این سگ به فروشنده های معتبر مراجعه بفرمایید و یا با یک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

گونه‌های مختلف سگ هاسکی
هاسکی به دو گونه مختلف تقسیم بندی می شود

اولی هاسکی سیبرین (معروفتر است)

دومی هاسکی آلاسکای (اصالت سگ هاسکی سیبریایی است اما بعد ها به آلاسکا هم برده شد)

یک مطلب جذاب دیگر:

آموزش سگ هاسکی سیبرین

تفاوت هاسکی سیبرین با هاسکی آلاسکای
گونه آلاسکایی سگ هاسکی بیشتر به عنوان یک سگ کاری شناخته شده و اغلب سورتمه کش است. این که بتوانید گونه سیبریایی هاسکی را از آلاسکایی تشخیص دهید کار آسانی نیست اما در حالت کلی می توان این ویژگی را به هاسکی آلاسکایی نسبت داد که رنگ سرش کاملا سفید و یک دست است این درحالیست که هاسکی سیبریایی بین چشمهایش طرح ها و خطوط زیبایی دیده می شود و همینطور خطوط دور چشمش که علامت خلوص نژاد  هاسکی است و در قیمت آن هم تاثی گذار است.

همینطور ارتفاع کمر هاسکی آلاسکایی یک مقدار بلندتر از هاسکی سیبرین است و کمی لاغر تر هم می باشد. رنگ چشم سیبرین اکثرا آبی و یا تلفیقی از آبی و قهوه ای است ولی در گونه آلاسکایی اغلب رنگ چشمشان تیره است هم هاسکی سیبرین و هم آلاسکایی در سازمان ثبت نژاد سگ ها به ثبت رسیده اند ولی گونه تکیبی این دو هم دیده شده که تشخیص آن بسیار مشکل است.

ظاهر و بدن هاسکی

ارگونومی بدن این سگ به صورت کشیده است و در بین پاهایش موهایی وجود دارد پوزه و صورتش کشیده و همانطور که گفتیم گوش های مثلثی دارد. این نژاد رنگ های زیادی دارد معروفترین آن ترکیب سیاه و سفید است ولی رنگ های سیاه کامل و یا سفید کامل، طوسی و سفید، قرمز و سفید و یا نارنجی و سفید نیز وجود دارد، معمولاً رنگ پنجه و پا ها سفید است. شکل ظاهری هاسکی سیبریایی بسیار شبیه به مالاموت آلاسکایی است و البته هر دو شبیه به اشپیتز هستند.

چشم و بینی سگ هاسکی

چسم های این نژاد به دو رنگ آبی و یا قهوه ای است اما هتروکرومیا که به چشمان دو رنگ اشاره دارد در این سگ بسیار دیده می شود (یکی از چشم های به رنگ آبی و دیگری قهوه ای). در برخی از موارد هاسکی سیبرین اختلال “بینی برفی” دیده می شود که از ارزش و قیمت حیوان کم می کند، بینی هاسکی در غالب موارد به صورت نقطه نقطه یا صاف و مسطح است.

و در کنار کشیدگی پوزه، حالتی مثلثی به سر می دهد. نوک بینی از مشکی تا سفید رنگ دیده می شود. چشم آنها بیشتر آبی تیره، آبی روشن، بلوطی و یا قهوه ای است. بعضی مواقع یک چشم آبی و دیگری قهوه ای است.در برخی نمونه ها حتی یک چشم به چند رنگ دیده می شود.

مو و پوشش هاسکی

به غیر از فصل هایی که ریزش مو که سالی دوبار است نیاز به آراستن ندارد. پیشنهاد میکنیم به وسیله شانه فلزی مخصوص برس بکشید. در فصل های گرم سعی کنید از کولر استفاده کنید تا کلافه نشود. هاسکی سیبریایی پوشش ضخیم تری نسبت به سایرین دارد و البته رنگ بسیار متنوع تری در پوشش خارجی در این نژاد یافت می شود.

پوشش خارجی به صورت دو لایه است که لایه ضخیم تر و متراکم تر در زیر و لایه نازک تر که جلای بیشتری دارد در رو قرار گرفته است. این پوشش به راحتی سرمای تا ۶۰ درجه سانتی گراد زیر صفر زمستان های سیبری را تحمل می کند و البته در تابستان ها هم منعکس کننده بسیار خوبی برای گرما است. پوشش خارجی این نژاد نیاز به برس زدن مرتب دارد.

محیط نگهداری هاسکی

پیشنهاد ما برای نگهداری این سگ محیطی بزرگ است و اگر خارج از خانه است دور این محیط را نرده هایی بلند بکشید که با عمق خوبی در زمین فرو رفته باشد چرا که هاسکی به کندن زمین علاقه زیادی دارد. سگ های هاسکی بسیار فعال و پر انرژی هستند و تحمل آنها در مقابل سرما بسیار عالی است به صورتی که سرمای زمستانی نواحی شرقی سیبری که از سخت ترین زمستان های کره خاکی می باشد را به راحتی تحمل می کنند.

علاقه بسیار زیادی به بازی کردن به خصوص بازی کردن با توپ دارند. حالات روحی صاحبشان را بسیار خوب درک کرده و با او همراهی می کنند. با بچه ها هم به راحتی کنار می آیند و همانطور که گفتیم کمی هم بازیگوش هستند.

بیماری‌های هاسکی
هر سگی مشکلات خاص خود را دارد هاسکی هم از این قاعده مستثنی نیست، از بیماری هایی که در هاسکی دیده شده می توان به مشکلات کپل، مریضی های چشم مثل آب مروارید و ورم پوست که ناشی از کمبود روی است اشاره کرد ولی در حالت کلی سگ سالمی است.

طول عمر هاسکی
نهایت عمر یک سگ هاسکی بین ۱۲ تا ۱۵ سال است. بعضی از آنها بیماری هایی از قبیل صرع، مشکلات چشمی مثل آب مروارید و یا مشکلات شبکیه را از خود نشان می دهند.

نگهداری از هاسکی در یک نگاه
غذای خوب با حجم مناسب، محیط نگهداری بزرگ با قابلیت دویدن، دوری از گرمای بالا از مهمترین مسایلی است که بایستی در نگهداری از سگ هاسکی مد نظر داشت.


این نژاد از سگ، رفتار و تغذیه منحصربفردی را دارد. دستورالعمل تغذیه سگ هاسکی را برای آگاهی بیشتر و اطلاع ار ذاعقه سگ هاسکی خود، حتما مطالعه فرمایید. سگ هاسکی آنقدر مهم و با ارزش است که نیاز به معرفی کامل دارد. هاسکی ها، سگ های بسیار پر انرژی و فعال هستند، به این معنی که آنها نیاز به ورزش و فعالیت زیادی دارند تا خوشحال بوده و به صوت سالم زندگی کنند. هاسکی در ابراز عشق، مشهور است و سگی کاملا با وفا بوده که گاها احساسات انسانی را به چالش می کشد. این خصوصیات باعث شده سگ هاسکی یکی از محبوب ترین حویانات خانگی باشد. با این حال آموزش توله سگ هاسکی زمان بر و نیاز به حوصله دارد. اگر شما در حال بررسی و تصمیم گیری برای داشتن یک سگ هاسکی به عنوان حیوان خانگی هستید، در نظر داشته باشید که آیا وقت، صبر، انرژی و تعهد خود را برای کمک به سگ برای زندگی طولانی، شاد و پربار داشته باشید. در ادامه به آموزش رفتاری در توله سگ هاسکی می پردازیم.

توله سگ هاسکی خود را اجتماعی کنید. اجتماعی شدن توله سگ، به او می آموزد که چگونه به طور مناسب با جنبه های مختلف محیط خود (به عنوان مثال، افراد، سگ های دیگر) تعامل داشته باشد، که به او کمک می کند تا به یک سگ بالغ با اعتماد به نفس بالا تبدیل شود، که دارای رفتاری کاملا خوب و صحیح است. اجازه دهید توله سگ هاسکی شما با افراد مختلف زمان هایی را بگذراند و با افراد متفاوتی دیدار داشته باشید. همچنین برای توله سگ محیطی را فراهم نمایید که تجربه های مختلف دیداری و شنیداری داشته باشد. اگر دسترسی به سگ های دیگر دارید حتما توله سگ خود را با سگ های دیگر ملاقات دهید تا توله سگ هاسکی شما ارتباط با دیگر هم نوعان خود را فراگیرد. تجربه برخورد با توله های دیگر را از ۴ یا ۵ ماهگی به بعد انجام دهید. حتما توله هاسکی خود را به شنیدن صدا و دیدن اتومبیل ها عادت دهید. زیرا سگ ها در صورت عدم آموزش در برخورد با وسایل نقلیه متفاوت برخورد خواهند کرد. همچنین می توانید از دوستان خود دعوت کنید تا توله سگ هاسکی شما به دیدار با افرادی غیر از افراد منزل عادت کنند. برای ایجاد تجربه دیداری متفاوت در توله خود می توانید از قدم زدن در پارک استفاده کنید. در هر یک از انجام فعالیت های آموزشی، اگر توله سگ هاسکی شما دچار اضطراب و استرس شد، بلافاصه به محیط و اولیه و امن توله سگ بازگردید و شرایط را به قبل از اجرای آموزش تغییر دهید.

به طور طبیعی هاسکی ها،سگ های بسیار مستقل و هوشمندی هستند. با این حال، آنها در بعضی اوقات می توانند خسته کننده باشند و آموزش را دشوار کنند. تا قبل از ۱ سالگی سگ، رفتارها و دستورات اطاعتی را به توله سگ آموزش دهید تا در دوران بلوغ، با مشکلی از این قبیل برخورد نکنید. اگر شما دارای یک توله سگ هاسکی هستید، بسیار مهم خواهد بود که به آموزش های داخل خانه را انتقال داده باشید. سگ هاسکی به هیچ وجه دوست ندارد در جایی که می خوابد ادرار یا مدفوع کند. حتما به توله هاسکی خود آموزش دهید این امر را، و در صورت داشتن قفس، امکان خروج برای حیوان خانگی شما ممکن باشد. علاوه بر این آموزش استفاده از قفس دارای اهمیت فراوانی است، زیرا توله سگ یاد خواهد گرفت در مواقع استرس و ترس محل امنی برای او وجود دارد که آرامش را به او می دهد. قفس و جعبه توله سگ هاسکی شما، محلی برای جریمه و دعوای سگ نیست. هنگامی که رفتار اشتباهی از توله سگ سر بزند (با توجه به ماهیت حیوان و توله بودن سگ هاسکی، اتفاقی کاملا طبیعی است) برای تنبیه، توله سگ را به داخل قفس و محل نگهداری نفرستید. این اتفاق باعث ایجاد حس منفی از قفس در توله سگ هاسکی خواهد شد.

در بیرون رفتن و تجربه بیرون بردن توله سگ هاسکی خود، این اتفاق را همراه با قلاده انجام دهید. اما سعی کنید با او همبازی شوید تا حیوان خانگی شما تجربه دویدن را داشته باشید. به هیچ وجه قلاده را از توله سگ نگیرید، زیرا هنوز توله شما دارای غریزه درندگی و دوندگی است. این غریزه می تواند برای افراد و خود توله سگ هاسکی مشکل بیافریند. در صورت عدم کنترل توله سگ، به سمت خودروهای در حرکت، خواهد دوید و این اتفاق می تواند غیر قابل جبران برای شما و توله باشد. ممکن است توله سگ شما را به سمت خود بکشد. در هنگام کشیدن شما توسط سگ، بلافاصه بایستید و با نگاه خود به توله سگ بفهمانید رفتار اشتباهی داشته است. سپس در مسیر مخالف سمتی که توله قصد کشیدن شما را داشت، حرکت نمایید تا توله متوجه شود که کشیدن دست شما همراه با محقق شدن خواسته اش نخواهد بود. از قلاده های کشی مانند استفاده نکنید. زیرا توله سگ با فشار و جلو رفتن فاصله بیشتری از شما به دست خواهد آورد. از یک قلاده با طول ثابت استفاده کنید و فاصله خود با توله سگ هاسکی را به کمترین برسانید. تا بتوانید بر توله سگ احاطه داشته باشید و مانع از رفتارهای تهاجمی در توله سگ هاسکی خود شوید. آموزش پیاده روی صحیح با سگ، عنوان مطلبی است که به صورت کامل و جامع نحوه صحیح پیاده روی به همراه سگ را آموزش می دهد. همچنین در زمانی که هاسکی شما در دوران تولگی به سر می برد، شما باید از زمان های مناسب برای بیرون بردن توله سگ مطلع و آگاه باشید.

در طول دوره آموزش توله سگ هاسکی، حتما مشخص کنید دستور دهنده و رهبر شما هستید. هاسکی، حیوان مطیع و بسته ای است. انتظار دارد یک رهبر واضح، روشن، مشخص و قدرتمندی داشته باشد. توله سگ هاسکی شما باید به دید رهبر به شما نگاه کند. برای به وجود آوردن این حس می توانید در هنگام خوردن غذا، بر روی سر او بایستید. با کنترل کردن منبع غذا و اجازه یا عدم اجازه خوردن غذا، توله سگ هاسکی، شما را رهبر خواهد دید. راه دیگری که شما می توانید رهبر بودن خود را به توله سگ بقبولانید این است که، در هنگام پیاده روی و قدم زدن با توله سگ هاسکی، با اشاره سر، مسیر و سمت پیاده روی را مشخص کنید. توله سگ هاسکی گاها شما را با مقاومت در برابر دستوراتتان سورپرایز خواهد کرد، اما با جدیت و تغییر ندادن دستورتان، خود را به رهبری قدرتمند نزد هاسکی تبدیل خواهید کرد. رهبر بودن خود را با فریاد کشیدن و یا زدن سگ هاسکی بیان و ابراز نکنید. اگر شما سعی کنید رهبری خود را از طریق رفتارهای فیزیکی برقرار کنید، سگ هاسکی بعید است که به عنوان رهبر به شما اعتماد و احترام بگذارد..


هاسکی سیبری (Siberian Husky) نژادی بسیار زیباست که نسبت به جد خود، گرگ خاکستری، کمی تغییرشکل یافته است. نژاد هاسکی اصالتا برای کشیدن سورتمه پرورش یافته و توانایی دویدن فاصله‌های بسیار طولانی را دارا می‌باشند. زادگاه هاسکی شرق سیبری بود و در ابتدا توسط ساکنان این مناطق مورد استفاده قرار می‌گرفتند. ساکنین مناطق سردسیر دوردست به سگ سورتمه قابل اطمینانی نیاز داشتند تا برای تغییر مکان و جابجایی وسایل خود از آن‌ها استفاده کنند.

سگی که این افراد در جستجوی آن بودند نه تنها باید در مقابل سرمای شدید (سرمای بسیار سخت زمستان‌ها در مقابل تابستان‌های گرم) دوام می‌آورد بلکه باید با مردم و دیگر سگ ها نیز سازگار می‌بود. هاسکی نه تنها با خواسته آنان هماهنگی کامل داشت بلکه خلق و خوی بسیار مهربان او از دیگر ویژگی‌های این سگ بود. به طوریکه معمولا در شب های بسیار سرد کنار کودکان خوابیده و آن‌ها را گرم نگه می‌داشت. با گذشت زمان هاسکی‌ها تکامل پیدا کرده و تعداد آنان نیز رو به افزایش گذاشت.

هاسکی‌های کنونی بسیاری از ویژگی‌های قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. این ویژگی‌ها آنان را به حیوانات خانگی دوست داشتنی و بسیار مهربانی مبدل کرده است. به طور کلی هاسکی انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که در زمینه نگهداری از سگ‌ها تجربه داشته و وقت کافی برای آموزش این حیوان دارند.

خصوصیات هاسکی
هاسکی سگی است که همه، حتی دزدها را، دوست دارد. بنابراین اگر به دنبال سگی برای محافظت از خانه خود هستید هاسکی گزینه مناسبی نیست. همین ویژگی باعث شده است تا این نژاد با همه اعضای خانواده حتی کودکان رفتار بسیار مناسب و خوبی داشته باشد.

هاسکی ها تقریبا سخت گیر نبوده و حیواناتی اجتماعی هستند که با سگ های دیگر نیز به خوبی کنار می‌آیند. هر چند باید توجه داشت که عشق و علاقه زیاد آنان، بهایی نیز دارد. آنان از تنهایی متنفر هستند و غریزه کاری آنان و روحیه گروهی که دارند باعث می‌شود تا در صورت تنها ماندن بسیار مخرب شده و سر و صدای زیادی نیز تولید کنند. با اینکه پارس کردن برای این نژاد کار غیر معمول هست اما آن‌ها عاشق زوزه کشیدن هستند!

جالب است هاسکی در عین عشق و علاقه زیاد خود به افراد، بسیار مستقل است (مستقل بودن حیوان دلیل بر عدم نیاز به همدم و همراه نیست). او از تنها دویدن بسیار لذت می‌برد که این موضوع  باعث شده تا برای جلو حرکت کردن و هدایت قابل اطمینان نباشد.

هاسکی ها به دلیل شخصیت قوی که دارند معمولا با آموزش های پیچیده به خوبی کنار نمی‌آیند.
استقلال طلبی در هاسکی ها از غریزه قوی شکار در اجدادشان نشات میگیرد که باعث شده است حتی با گذشت سال‌ها نیز این خصلت از بین نرود.

رسیدگی و نظافت هاسکی
پوست ضخیم هاسکی به مراقبت و نظافت نیاز دارد که میزان این مراقبت  نسبت به بسیاری از دیگر نژادهای سگ، به مراتب کمتر است. در اکثر اوقات کوتاهی و پیرایش نیاز نخواهد شد. با این وجود نظافت و شانه زدن موهای هاسکی یک بار در هفته سبب زدودن موهای مرده روی پوست شده و به تشخیص مشکلات پوستی یا برآمدگی غیر معمول کمک خواهد کرد.

پوست هاسکی از دو لایه تشکیل شده است. لایه زیرین برای گرم نگه داشتن او بوده و روی آن را لایه‌ای ضخیم و ضد آب پوشانده است. از آنجا که هاسکی به زندگی در شرایط آب و هوایی متفاوتی عادت کرده است، پوست او ویژگی فصلی دارد و حداقل سالی یک بار موهای لایه زیرین می‌ریزند. این نکته را در نظر بگیرید که این ریزش شدید است و به مدت چند هفته روند آن ادامه دارد. یکی از راه‌های کمک به این فرآیند این است که به طور منظم و هر چند روز یکبار موهای هاسکی خود را شانه بزنید.

اندازه هاسکی
هاسکی اندازه متوسطی دارد و نژادی است که برای دویدن پرورش یافته است. جثه او بزرگ نبوده و در عین حال به کوچکی یک سگ تازی هم نیست. جثه یک هاسکی بالغ نر معمولاً از هاسکی بالغ ماده بزرگ‌تر است. حداکثر قد هاسکی نر تقریباً ۶۰ سانتی متر و هاسکی ماده تقریباً ۵۵ سانتیمتر است. وزن هاسکی نر بالغ حدود ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم است که از هاسکی ماده بالغ با حدود ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم کمی بیشتر است.

هاسکی به چه میزان فعالیت بدنی نیاز دارد؟
بسیار زیاد! نژاد هاسکی به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد و اگر نمی‌توانید بخش زیادی از روز را به فعالیت، ورزش و بازی با او اختصاص دهید این نژاد برای شما مناسب نیست.

توله سگ های هاسکی تا یک سالگی باید میزان فعالیت کنترل شده و مشخصی داشته و لازم است به آن‌ها زمان کافی برای رشد و نمو داده شود. چرا که فعالیت بیش از اندازه در سنین پایین سبب آسیب به مفاصل خواهد شد. پس از یک سالگی می‌توان فعالیت‌ها و تمرینات بیشتری را به آنان اختصاص داد. هاسکی بالغ باید حداقل ۲ ساعت در روز تمرین داشته باشد و بخشی از تمرین نیز باید به دویدن اختصاص یابد. اگر خود شما به دویدن علاقه دارید، هاسکی همراه خوبی برای شما خواهد بود.

تغذیه هاسکی
غذای هاسکی سیبری باید کیفیت بالایی داشته و از گوشت واقعی باشد. از دادن غذا های ارزان قیمت، که معمولاً دارای افزودنی‌های کربوهیدرات‌دار هستند, به هاسکی خودداری کنید چرا که ارزش غذایی اندکی دارند.

اکثر هاسکی ها به غلات حساسیت دارند بنابر این در صورت امکان از رژیم غذایی بدون غلات استفاده کنید. غذای مناسب هاسکی را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی پیدا کرد.
اگر هاسکی شما در فعالیت بدنی سنگینی شرکت می‌کند برای او رژیم غذایی غنی از پروتئین فراهم کنید و اطمینان یابید که میزان کالری دریافتی او کافی باشد. نکته آخر اینکه بر اساس سن هاسکی به او غذا دهید، توله سگ هاسکی نیازهای غذایی متفاوتی نسبت به هاسکی بالغ دارد. نحوه ی مصرف غذاها را از راهنمای آنان مطالعه کرده و در صورت وجود هر گونه نگرانی و مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

از کجا میتوانم سگ هاسکی تهیه کنم؟
با توجه به زیبایی منحصر به فرد سگ های هاسکی بسیاری از علاقه مندان و پرورش دهندگان سگ، سال‌های زیادی است که به پرورش هاسکی روی آورده‌اند. همچنین تعداد زیادی از این نژاد در پناهگاه‌ها وجود دارند (در ایران این میزان کمتر است). مشکل در اینجاست که بسیاری از مردم زمان و تمرین مورد نیاز برای این نژاد را دست کم می‌گیرند و در نتیجه سرنوشت بسیاری از آنان به پناهگاه‌ها ختم می‌شود.

اگر حجم کارهای مورد نیاز برای هاسکی شما را ناامید نمی‌کند و فکر می‌کنید که سبک زندگی شما امکان وقت گذاشتن برای حیوان خانگی را ایجاد می‌کند، هاسکی یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. با کمی تمرین و ممارست هاسکی می‌تواند برای صاحب خود حیوان خانگی بسیار ارزشمندی باشد.

اگر میخواهید یک توله سگ خریداری کنید،سعی کنید برای پیدا کردن یک پرورش دهنده باتجربه وقت بگذارید. یک پرورش دهنده خوب قبل از اینکه شما یکی از توله هایش را انتخاب کنید از شما سوالاتی می‌پرسد و تحقیق میکند. نگران نباشید، این فقط نشانه این است که آن‌ها برای سرنوشت حیوان اهمیت زیادی قائل هستند.

توله سگ شما باید اطلاعات شناسایی کامل و مناسبی را به همراه خود داشته باشد. اگر توله سگ شناسنامه نداشته باشد، ممکن است به این دلیل باشد که پرورش دهنده فقط برای پول آن‌ها را پرورش داده است. هاسکی همانند بسیاری از نژادهای دیگر، می‌تواند نسبت به بعضی مشکلات و بیماری‌ها حساس‌تر باشد.

والدین هر توله‌ای که خریداری می‌شود باید از لگن معاینه شوند. به این صورت که با استفاده از اشعه ی ایکس از آن‌ها عکسبرداری شده و متخصص دامپزشکی آن را بررسی میکند تا از سلامت لگن و اتصالات مفاصل و عدم وجود مشکل دیسپلازی لگن در او اطمینان حاصل کند. دیسپلازی در سگ نوعی نقص در مفاصل است که دردناک بوده و منجر به لنگ شدن سگ می‌شود. بنابر این تنها سگ های بالغی که معاینه لگن آن‌ها بدون اشکال بوده است می‌توانند تولید مثل کنند چرا که در این صورت توله‌ها کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت.

هاسکی های بالغی که از آن‌ها به عنوان مولد استفاده می‌شود، سالانه باید معاینه چشم انجام دهند. این معاینه به منظور جستجو برای گلوکاما (آب سیاه) و آب مروارید است. آب مروارید موجب کوری شده، درحالیکه آب سیاه موجب افزایش مایع درون چشمی می‌شود. از انجا که این بیماری‌ها بسیار دردناک هستند در نتیجه به مراقبت سریع دامپزشکی نیاز دارند. معاینه والدین، خطر مبتلا شدن توله‌ها به بیماری‌های ذکر شده را کاهش می‌دهد.

قیمت هاسکی چقدر است؟
قیمت هاسکی ثبت شده و دارای شناسنامه معمولا از یک میلیون تومان شروع می‌شود. هنگام خرید به خصوصیات توله سگ ها و سالم بودن آنان توجه داشته باشید. توله هاسکی شما در صورت رسیدن به سن مناسب باید واکسینه شود.

ایا هاسکی برای شما مناسب است؟
اگر به طور مرتب ورزش می‌کنید و فعالیت بدنی بالایی دارید، به حرکات پیچیده سگ نیازی نداشته و تمایل دارید که سگتان با اطرافیان رابطه خوبی داشته باشد، هاسکی نژاد مناسبی خواهد بود. هیچگاه توانایی آنان را در کار کردن یا غریزه شکارشان را دست کم نگیرید. اگر حیوان کوچکتر از هاسکی در خانه دارید این نژاد بهترین انتخاب شما نخواهد بود. نژاد هاسکی به افراد باتجربه برای نگهداری نیاز دارد، اگر شما نیز تجربه ی کافی را دارید و با شرایط زندگی این حیوان می‌توانید کنار بیایید، قطعا سال‌های متوالی و شادی را در کنار این حیوان خواهید گذراند.

 
3 نظرات
 1. ستاره می گوید

  من میخواستم بدونم سگام که یکی نر و دیگری ماده هست چرا بالایه چشمشون یه غده شبیه دونه ی هندونه در میاد بزرگ که شد بعد چن روز از بین میره؟خیلی میترسم لطفا کمکم کنید این اتفاقم نوبتی براشون میوفته

 2. سمانه احمدی می گوید

  سگ های هاسکی سگ های با نمکی هستن و طرفدارای زیادی هم دارن. اما به نظرم با توجه به اینکه اقلیم زندگی اونا توی مناطق سرد و قطبی هست خیلی برای ایران خوب نیست. اما با این حال خیلی از ایرانی ها اونا رو پرورش میدن. من توی مقاله تربیت سگ هاسکی پت پرس خوندم که برای نگهداری اصولی هاسکی به شیوه درست باید به تاریخچه اون نژاد برگردیم تا ببینیم منشا اون نژاد سگ چی بوده و چرا به وجود اومده. این نژاد سگ برای دویدن های طولانی مدت در شرایط آب و هوایی سرد به وجود اومده و پوشش بدن سگ هاسکی ضخیمه و نیاز به رسیدگی داره. همینطور انرژی سگ هاسکی بسیار زیاده چون ازشون توقع میره فعالیت بدنی شدیدی داشته باشن.
  پس اگه چنین شرایطی ندارین تو رو خدا این سگ های پرطرفدار اذیت نکنین.

 3. مهران هادیان می گوید

  سلام.
  اینکه هاسکی ، کاملا بانمک و عالی هست ، شکی نیست.
  ولی من میخام بدونم که هاسکی نژادش کاملا گرگ هست یا سگ؟؟
  چون اگه ربطی به سگ داشته باشه ، نجس حساب میشه و نمیشه تو خونه نگهش داشت …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.