با واکس یا موم داخل‌ گوش باید چه کرد؟ خارش گوش چگونه باید درمان شود؟

0

– وجود واکس – موم در داخل گوش که نام علمی آن، وجود سِرومِن – cerumen است از شایع‌ترین شکایات افراد به شمار می‌آید. واکس داخل سوراخ گوش خارجی در اثر وارد آوردن فشار با گوش‌پاک‌کن‌های پنبه‌ای ممکن است به قسمت‌های داخلی‌تر مجرای گوش منتقل شود. وجود واکس گوش موجب احساس مسدودبودن، کاهش شنوایی، وزوز گوش و گاهی درد می‌شود.

نکته

لازم نیست گوش را با گوش پاک‌کن تمیز کنید. گوش مجهز به مکانیسم تمیزکننده داخلی است. چربی داخل مجرای گوش، تمامی ذرات را به دام می‌اندازد و به شکل موم – واکس) به خارج از گوش هدایت می‌کند.

– روغن زیتون می‌تواند به نرم شدن واکس گوش و خارج شدن آن کمک نماید. این کار با ریختن دو قطره روغن زیتون در گوش، دو بار در روز، البته بعد از تشخیص پزشک انجام می‌شود. همچنین می‌توان در صورت موافقت پزشک از قطره‌های نرم کننده واکس گوش استفاده کرد.

– گاهی خارج کردن واکس گوش باید به وسیله پزشک یا پرستار مجرب و با استفاده از سرنگ مخصوص انجام شود.

– خارش گوش ممکن است در اثر عوامل مختلف، مانند اگزما یا بیماری پسوریازیس ایجاد شود. خاراندن یا دستکاری گوش موجب آسیب لایه حساس مفروش کننده گوش خارجی و عفونت آن – اُتیت خارجی) می‌شود. ممکن است در صورت ورود آب به مجرای گوش در حین شنا نیز این عارضه بروز کند. در نتیجه، مجرای گوش، متورم و دردناک و تنگ می‌شود. اغلب، ترشح از گوش وجود دارد و شنوایی دچار مشکل می‌شود.

درمان های مرسوم

پس از تشخیص بیماری به وسیله پزشک، قطره آنتی‌بیوتیک گوش و مسکن قوی تجویز می‌شود. در صورت وجود خارش می‌توان از داروهای آنتی‌هیستامینیک استفاده کرد.

– موم گوش چگونه ساخته می‌شود؟

– موم گوش – سِرومِن، ترشح قهوه‌ای رنگی است که به وسیله غدد مجرای خارجی گوش که نوع تغییر یافته غدد عرق هستند و عمدتاً در بخش غضروفی مجرا قرار دارند ساخته می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.