ولوولوس معده چیست و چه علایمی دارد؟

0

ولوولوس معده زمانی رخ می‌دهد که معده به دور خودش بپیچد. این عارضه ممکن است موقتی بوده و فقط باعث ناراحتی بالینی مختصری شود یا ممکن است منجر به انسداد یا حتی ایسکمی و نکروز شود. ولوولوس اولیه معده، یک سوم موارد را تشکیل می‌دهد.

این اختلال که در پایین دیافراگم ایجاد می‌شود به دلیل شل بودن بیش از حد رباط‌های پایدارکنندهٔ معده (ناشی از علل مادرزادی یا اکتسابی) می‌باشد. ولوولوس ثانویه معده در بالای دیافراگم ایجاد می‌شود و در ارتباط با فتق پاراازوفاژیال یا نقایص دیافراگمی دیگر است.

ولوولوس حاد معده باعث درد شدید و ناگهانی در بالای شکم یا قفسه سینه می‌شود و با آروغ زدن‌های مکرر و استفراغ‌های مختصر همراه است،

در این موارد نمی‌توان لولهٔ بینی – معدی را عبور داد. این مجموعه از علایم را تریاد بورکرد (Borchardt Striad) می‌گویند و دلیل بالینی محکمی برای ولوولوس حاد معده می‌باشند.

ولوولوس مزمن معده ممکن است با علایم غیر اختصاصی و خفیف نظیر ناراحتی اپی‌گاستر، سوزش سردل، احساس پر بودن شکم یا نفخ، و قاروقور شکم همراه باشد (به خصوص بعد از مصرف غذا).

تشخیص ولوولوس معده بر اساس رادیوگرافی مجرای گوارشی فوقانی با باریوم صورت می‌گیرد که انسداد تیزی را در محل والوولوس نشان می‌دهد. ولوولوس حاد نیاز به جراحی فوری دارد، زیرا خطر مرگ و میر به دلیل ایسکمی یا سوراخ شدگی معده بالا است.

درمان شامل تثبیت معده (gastropexy) و ترمیم هرگونه فتق پاراازوفاژیال می‌باشد.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.