ویتامین‌ها چیست‌اند؟ انواع ویتامین‌ها

0

ویتامین‌ها همانند قندها، پروتئین‌ها و چربی‌ها مواد انرژی زایی نیستند و جانشین آن‌ها و حتی جانشین یکدیگر نمی‌شوند و در طبیعت توسط تک‌یاخته‌ای‌ها، سلول‌های گیاهی و سلول‌های پاره‌ای از جانداران تکامل یافته ساخته می‌شوند از طرف دیگر چون انسان قادر به ساختن این ماده نیست لذا باید به‌طور مداوم به شکل ویتامین یا به‌صورت ترکیب پیش ساز ویتامین‌ها توسط مواد غذایی وارد بدن شود.

ویتامین‌ها برای انجام واکنش‌های متابولیسمی سلول‌های بدن و رشد طبیعی آن‌ها کاملاً ضروری بوده و فقدان آن‌ها در مواد غذایی و یا اختلال در عمل جذب آن‌ها در بدن موجب پیدایش اختلالات متابولیسمی و بروز بیماری‌های خاص می‌گردد. ویتامین‌ها از ترکیبات سازنده سلول‌های بدن نبوده و در عمل سازندگی نیز شرکت نمی‌کنند. اغلب ویتامین‌ها یا مشتقات آن‌ها به‌صورت کو آنزیم در کاتالیز کردن واکنش‌های متابولیسمی سلولی عمل می‌کنند. ویتامین‌ها به دو صورت وجود دارند. ویتامین‌های محلول در چربی و ویتامین‌های محلول در آب. ویتامین‌های محلول در چربی چون در بدن ذخیره می‌شوند اختلالات حاصل از کمبود آن‌ها دیرتر در بدن ظاهر می‌شود.

ویتامین‌های محلول در آب چون در بدن ذخیره نمی‌شوند پس اختلالات آن‌ها به‌صورت بارزتری ظهور می‌کنند.

ویتامین-های محلول در چربی: ویتامین A یا رتینول – که به‌خصوص در حیوانات عامل مهم رشد می‌باشد. مهم‌ترین عمل ویتامین A در انسان اینست که باعث تنظیم ترشحات غدد داخلی است مثل ترشحات مخاطی. این ویتامین در هویج خام، اسفناج، گوجه‌فرنگی، تخم‌مرغ، کره و خامه یافت می‌شود.

ویتامین D: که از خانواده استروئیدها می‌باشد. که از دو منبع گیاهی و حیوانی تهیه می‌شود.

این ویتامین جزء ویتامین‌های بسیار مقاوم در برابر عوامل فیزیکی و شیمیایی است. فقدان این ویتامین موجب وقفه در عمل استخوان سازی است. این ویتامین در روغن ماهی و زرده تخم‌مرغ یافت می‌شود.

ویتامین K: که جذب کلسیم و فسفر را برای متابولیسم در جوانان بالا برده و از انرژی بیشتری برخوردار است که از عوامل مهم انعقاد خون در بدن است. این ویتامین در تمامی گیاهان سبز، گوجه‌فرنگی، گوشت، ماهی و… . دیده می‌شود.

ویتامین E: یکی از عوامل فقدان این ویتامین در انسان افزایش اسیدهای غیر اشباع در بدن است. این ویتامین کمک به کمبود پروتئین کرده و از سوء تغذیه کبدی نیز جلوگیری می‌کند. از منابع این ویتامین می‌توان گندم، برنج، جو، ذرت، گوشت، شیر و… . را نام برد.

ویتامین‌های محلول در آب: ویتامین B که کمبود آن در بدن تولید بیماری بری بری می‌کنند. از منابع آن می‌توان حبوبات، سبزیجات، شیر، جگر و … را نام برد.

ویتامین : فقدان این ویتامین در انسان باعث یک نوع عارضه مخاطی به‌صورت شکاف و خونریزی از اطراف گوشه‌های لب می‌شود

ویتامین این ویتامین در اثر کمبود در انسان بویژه در کودکان سبب اختلال در واکنش‌های متابولیسمی سلول‌های عصبی می‌گردد

ویتامین : فقدان این ویتامین بخصوص در انسان بیشتر به علت اختلال در عمل جذب ویتامین رخ می‌دهد و بروز بیماری‌های کم خونی می‌شود

ویتامین C: فقدان این ویتامین در انسان سبب بیماری Ascorbot می‌شود از علائم این بیماری تورم لثه‌ها، خونریزی و زخم شدن آن‌ها می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.