ویلهلم گوتلیپ دایملر – زندگینامه و نقش او در پیشبرد دانش و صنعت

0

ویلهلم گوتلیپ دایملر در سال ۱۸۸۵ حق اختراع نخستین موتور احتراق داخلی با تزریق نفت خام را ثبت کرد. در سال ۱۸۸۵

موتور سیکلت را اختراع می‌کند. در سال ۱۸۸۶ اتومبیل چهارچرخه بنزینی را اختراع کرد و در سال ۱۸۸۹ موتور چهار سیلندر دو ضربه‌ای) دو هنگام(اصلاح شده را ساخت. در سال ۱۸۹۹ نخستین اتومبیل مرسدس تولید شد. در سال ۱۸۹۳ کارل بنز نخستین اتومبیل تولید انبوه را روانه بازار کرد. درسال ۱۹۲۶ دایملر و بنز به هم پیوستند.

گوتلیب دایملر آلمانی بخش عمده‌ای از حیات کاری خود را مدت‌ها پیش از این که به پیشرفت‌هایی نایل آید و مسیر حرکت جهان را تغییر دهد، صرف کار روی موتورها کرد. اما وقتی موفقیت فرا رسید به سرعت و به طور چشم‌گیری ادامه یافت. دایملر از همان اوایل متقاعد شده بود که دورهٔ نیروی بخار به پایان رسیده است. او که به طور ذاتی به کار معتاد بود، نخستین موتور احتراق داخلی بنزینی را تکمیل و اولین موتو سیکلت و نخستین ماشین چهارچرخ بنزینی را طی فاصلهٔ چند ساله‌ای نسبت به هم، تولید کرد. دایملر مردی جهان وطن بود و شرکت‌هایی در انگلستان، فرانسه و نیز آلمان تاسیس کرد.

اوایل کار

پایه‌های کار دایملر از طریق تلاش‌های پیش‌گامانه و اولیه ژان ژوزف اتیین لونوار، آلفونس بو روکاس و نیکولاس آگوست اوتو با اختراع موتورهای احتراق داخلی دو و چهار ضربه‌ای، با سوخت گاز بنا نهاده شده بود. دایملر خودش در این پیشرفت‌های اولیه به عنوان مدیر فنی در کارخانه اوتو از اوایل دهه ۱۸۷۰ درگیر شده و در تکامل موتور چهار ضربه‌ای و «چرخ او تو» که آن را به جلو می‌برد، مفید واقع شده بود.

پیشرفت

دایملر در سال ۱۸۸۲ از استخدام اوتو در آمد تا با ویلهلم میباخ هم‌کاری کند، مهندسی که برای دایملر در شرکت قدیمی کار می‌کرد و کسی که کار مبتکرانه‌ای را در مصرف نفت خام مایع به عنوان منبع امکان‌پذیر سوخت در موتورهای احتراق داخلی انجام داد. گرچه این سوخت را حدود هزاران سال بود که می‌شناختند و از چندین دهه پیش از آن در بازارها یافت می‌شد، از آن در تکامل صنعت موتورهای احتراق داخلی استفاده نشده بود، زیرا مایع به همان شکل گاز قابل فشرده شدن نبود. اگرچه همزمان با تکامل کاربوراتور، دایملر و میباخ به پیشرفتی نایل آمدند که به آن‌ها اجازه داد از منبع سوخت نیز بهره‌مند شوند. کاربوراتور نفت خام مایع را به ذرات ریز تبدیل می‌کرد که دقیقاً مشابه مدل‌های گازی اولیه قابل فشرده شدن و جرقه زدن درون یک موتور چهار ضربه‌ای بود. نخستین اختراعات این شرکت در سال ۱۸۸۳ به ثبت رسید و تا سال ۱۸۸۵ آن‌ها یک موتور مدل کاملا جدید سبک وزن تزریقی نفت خام را تولید کرده بودند که اساس شکوفایی صنعت اتومبیل‌سازی را تشکیل داد.

اولین وسایل نقلیه

دایملر بلافاصله با به کار بردن موتورش در به حرکت درآوردن «واگن اسبی» خودش در سال ۱۸۸۵، از نخستین موتور سیکلت جهان سود برد. در سال ۱۸۸۶ نخستین اتومبیل چهار چرخه بنزینی را با استفاده از این موتور برای به حرکت درآوردن دلیجان اختراع کرد. اما، در این فاصله زمانی، ادعای تولید نخستین موتور احتراق داخلی را برای اتومبیل حذف کرد. گرچه این اتومبیل را موتوری با کمتر از ۷۵/۰ اسب بخار به جلو می‌راند، کارل بنز، نامی که هنوز در صنعت اتومبیل مشهور است، وسیلهٔ نقلیه سه چرخه‌ای را با جرقه‌زن الکتریکی برتر طراحی و تولید کرده بود.

ادغام با بنز

دایملر در سال ۱۸۸۹ موتور دو سیلندر چهار ضربه‌ای (چهار هنگام) تکامل یافته‌ای را تولید کرد. در سال بعد میباخ آن را به نمونه‌ای چهار سیلندر چهار ضربه‌ای ارتقا داد. در این میان، بنز در تولید اتومبیل پیشرفت کرده بود و نخستین تولید انبوه ماشین خود را در سال ۱۸۹۳ با نام ولو بنز به نمایش نهاد. هر دو شرکت به رهبران صنعت ماشین‌سازی تبدیل شدند؛ موقعیتی که آن‌ها آن را تا به امروز حفظ کرده‌اند و نیروی خود را از طریق به هم پیوستن در سال ۱۹۲۶ با هم ترکیب کردند. دایملر مدت‌ها پیش از آن از دنیا رفته، ولی بنز هنوز زنده بود و در عرشه این شرکت در سال‌های باقیمانده عمرش به خدمت پرداخت. شگفت این که مرگ دایملر به علت سفر با اتومبیل در هوای نامناسب که به انجام آن بر خلاف دستورات پزشکش اصرار ورزیده بود به جلو افتاد. جالب‌تر این که مردی که تحول خودروسازی را امکان‌پذیر کرد، ظاهراً هیچوقت رانندگی را دوست نداشته است.

دایملر، مرسدس و بنز

این تکامل کاربوراتور بود که عصر حمل و نقل را با استفاده از نفت خام آغاز کرد. بسیاری از قواعد کلی که وی آن‌ها را به وجود آورد هنوز در وسایل نقلیه مدرن به کار می‌رود. مرسدس در ابتدا نام دختر امیل جلینک بوده است. جلینک تاجری بود که با اتومبیل‌های دایملر تحت نام مستعار «مرسدس» در مسابقات اتومبیل‌رانی شرکت می‌کرد. در سال ۱۹۰۰ توافقی به منظور ساخت یک موتور جدید تحت نام دایملر -مرسدس صورت گرفت. هنگامی که این موتور واقعا شکست‌ناپذیر از کار درآمد، این نام بر روی آن حک و به عنوان یک علامت تجاری ثبت شد. اتومبیل تقویت شده دایملر در نخستین مسابقه بین‌المللی اتومبیل‌های سواری در سال ۱۹۹۴ که از پاریس تا روئن بود، برنده شد.

دایملر، مردی که تحول خودروسازی را امکان‌پذیر کرد، خود هرگز رانندگی را دوست نداشته است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.