پیتی ریازیس رزه چه بیماری‌ای است و چه علایمی دارد؟

0

پیتی ریازیس رزه (pityriasis rosea ; PR) نوعی بیماری بثوری پوست با علت نامشخص است که به طور شایع‌تر در فصل بهار و پاییز روی می‌دهد. این بیماری با لکه‌های ریز صورتی‌رنگ خود محدودشونده گرد یا بیضی دارای پوسته‌های ظریف و سبوس‌مانند که قسمت مرکزی آنها سالم است مشخص می‌شود که به دلیل همین پوسته‌های سبوس‌مانند به این بیماری پنی ریازیس گفته می‌شود زیرا پیتی ریازیس از واژه pityron به معنی پوسته و سبوس گندم و برنج منشاء گرفته است. ممکن است روزها تا هفته‌ها قبل از ایجاد لکه‌های مشخصه بیماری، ضایعه‌ای بزرگ‌تر از لکه‌های اصلی بیماری ایجاد شود که به آن لکه پیام‌آور (یا پیشرو) یا herald patch می‌گویند.

* لکه‌های پیتی ریازیس رزه ۲ تا ۶ سانتی‌متر قطر دارند و در حاشیه‌ها به سختی چسبندگی دارند و در مرکز، چروکیده و شل و دارای ظاهری شبیه به کاغذ سیگار هستند. این ضایعات معمولا بیضی‌شکل هستند و محور طولی آنها موازی چین‌های پوستی است. لکه‌ها بیشتر بر روی تنه ظاهر می‌شوند و اغلب گرفتاری دست، پا و صورت وجود ندارد. خارش، خفیف ولی گاهی شدید است. به ندرت تاول یا ضایعات بزرگ‌تر وجود دارد.

* بیماری به ندرت با تب و خستگی توام می‌شود.

* گاهی لکه‌ها به رنگ قرمز تا قهوه‌ای دیده می‌شوند.

* لکه‌ها از ۳ تا ۱۲ هفته باقی می‌مانند و سپس خودبه‌خود و طرف می‌شوند و به ندرت عود می‌کنند.

* گروهی نقش ویروس‌ها را در ایجاد بیماری پیتی ریازیس رزه مطرح نموده‌اند. به نظر نمی‌رسد این بیماری مسری باشد.

درمان‌های مرسوم

پس از تشخیص بیماری به وسیله پزشک که براساس ظاهر ضایعات صورت می‌گیرد، درمان علامتی برای رفع خارش آغاز می‌شود. این درمان با استفاده از قرص یا شربت آنتی‌هیستامینیک، کرم یا پماد کورتون‌دار با قدرت متوسط و در بعضی موارد نوردرمانی با پرتو فرابنفش UVB) B) صورت می‌پذیرد.

گیاه‌درمانی غربی

* قرار گرفتن در وان حاوی حریره جو دو سر به تسکین خارش کمک می‌کند.

* آیا بیماری پیتی ریازیس رزه با بیماری سیفیلیس ارتباط دارد؟

بسیاری از یافته‌های بالینی بیماری پیتی ریازیس رزه شبیه بثورات بیماری سیفیلیس ثانویه هستند ولی در پیتی ریازیس رزه، برخلاف سیفیلیس ثانویه، کف دست و پا بسیار به ندرت گرفتار می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.