کدام یک از اندام‌ها و اعضای بدن قابل پیوند زدن هستند؟

0

وقتی بافت‌ها با برخی اندام‌های بدن تحت تأثیر بعضی از بیماری‌ها یا حوادث آسیب‌دیده و تخریب شوند، پزشکان سعی می‌کنند که آن اندم‌ها را با پیوند زدن جایگزین کنند. اگر فردی دچار سوختگی شدید شده باشد و تعداد زیادی از سلول‌های پوست وی آسیب‌دیده باشند، در اینجا یک پیوند پوست لازم است. در این حالت می‌توان یک‌تکه از پوست فرد مصدوم، البته از ناحیه ای که آسیب ندیده است و یا یک‌تکه از پوست فرد دیگر را به بدن شخص پیوند زد. معمولاً پیوندهای پوست که از پوست فرد مصدوم باشد مورد پذیرش بدن شخص قرار می‌گیرد و پس از پذیرش پیوند سلول‌های پوست تقسیم می‌شوند و بعد از مدتی یک پوست جدید ایجاد می‌شود. ولی بدن بسیاری افراد پیوندی را که از بافت یک فرد دیگر باشد قبول نمی‌کند و در حقیقت بدن شخص به این پیوند به چشم یک جسم خارجی وارد به بدن نگاه کرده و سیستم ایمنی فرد بر علیه این پیوند تحریک می‌شود و در این جاست که مشکل ایجاد می‌شود.

در مورد آسیب به کلیه‌ها، تنها راه درمان پیوند کلیه می‌باشد. همان طور که می‌دانید هر فردی در بدن خود دارای دو کلیه می‌باشد ولی بقا و ادامه حیات توسط یک کلیه نیز امکان‌پذیر است. ازاین‌رو یک فرد سالم با دادن یکی از کلیه‌های خود می‌تواند به فرد دیگری نیز ادامه حیات بخشد. در مورد پیوند کلیه باید فرم دهنده و گیرنده دارای گروه خون و Rh مشابه باشند و پیوندهایی که از پدر و مادر به فرزندان و یا از افراد دوقلو باشد موفقیت آمیز تر است.

در بعضی از بیماری‌های قلبی، که قلب به کلی آسیب‌دیده است، تنها درمان پیوند قلب می‌باشد و در مورد این پیوند نیز باید دو فرد دهنده و گیرنده گروه خون مشابهی داشته باشند. اولین پیوند قلب در سوم دسامبر ۱۹۹۷ توسط دکتر کریستین برنارد به یک مرد ۵۵ ساله انجام شد.

علاوه بر این ها اندام-های دیگری از قبیل استخوان‌ها، کبد، قرنیه و… .. می‌توانند پیوند زده شوند. مهم‌ترین مسأله در مورد پیوند، پذیرش آن توسط بدن فرد گیرنده پیوند می‌باشد. بنابراین برای انجام پیوند، معمولاً روی هر دو فرد دهنده و گیرنده پیوند آزمایشاتی انجام می‌گیرد و سعی می‌شود افرادی که دارای سیستم‌های ایمنی مشابه هستند برای پیوند انتخاب شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.