چرا افراد دارای صدایی شبیه به هم نیستند؟

0

همان‌طور که هیچ دو نفری در دنیا دارای اثر انگشت یکسان نیستند، هیچ دو تفری دارای یک صدای مشابه نیستند. آیا می‌دانید چرا صداهای افراد به هم شبیه نیستند؟

عمل صحبت کردن در اثر هماهنگی حرکت صدها ماهیچه در مدت زمان کوتاهی ایجاد می‌شود و عضوی که سبب تولید صدا می‌شود حنجره یا جعبه صدا نامیده می‌شود که قادر به تولید تعداد بی‌نهایتی صدا می‌باشد. حنجره در حقیقت قسمتی از گلو می‌باشد که هوا از آن عبور می‌کند، در هنگام تنفس هوا پس از عبور بینی، از طریق حنجره وارد نای شده و سرانجام به ریه‌ها می‌رود.

حنجره از چند غضروف غیر منظم تشکیل‌شده که توسط رباط‌ها و غشاءهایی به یکدیگر پیوسته‌اند. قسمت داخلی حنجره دارای دو لایه بافت است که به‌صورت دو خط موازی از جلو به عقب کشیده شده‌اند و از هر طرف امتداد دارند و دارای یک فضای خالی در بین خود می‌باشند. این دو قسمت موازی طناب‌ها یا رباط‌های صوتی نامیده می‌شوند. در هنگام تنفس فضای بین این طناب‌ها باز باقی می‌ماند، ولی در هنگام صحبت کردن، آواز خواندن و فریاد کشیدن این طناب‌ها که در حالت عادی شل و سست هستند محکم شده،

به هم نزدیک می‌شوند و فضای بین آن‌ها تنگ می‌شود و وقتی هوا با فشار عبور می‌کند این طناب‌ها مرتعش شده، و صدا تولید می‌شود. طناب‌های صوتی می‌توانند در ۱۷۰ حالت مختلف قرار گیرند.

کیفیت صدای حاصله مربوط به طول کشیدگی و سختی رباط‌ها با طناب‌های صوتی است. اگر طناب‌ها شل و سست باشند و ارتعاش کند داشته باشند (۸۰ بار در ثانیه) صدای بم و درصورتی‌که طناب‌ها سفت باشند و به‌سرعت مرتعش شوند (۱۰۰۰ بار در ثانیه) امواج صوتی کوتاه و صدای زیر ایجاد می‌شود. از آنجایی که یک کودک طناب‌های صوتی کوتاهی دارد، امواج صوتی کوتاه تولید کرده و صدای زیر ایجاد می‌شود، به‌تدریج که شروع به رشد می‌کند طناب‌ها بلندتر شده و صدا بم‌تر می‌شود. صدای مردان از صدای زنان بم‌تر است، که این به علت بزرگ‌تر بودن حنجره و بلند بودن طناب‌های صوتی مردان نسبت به زنان است.

اوج صدا بسته به طول طناب‌های صوتی، دارای یک طیف خاص از فرکانس‌ها می‌باشد و در این طیف مشخص می‌شود که هر فرد چه نوع صدایی دارد. از طرف دیگر کیفیت صدای انسان بستگی به وضعیت قرار گرفتن حفره بینی، سینوس‌ها و حفره دهان داشته و این اندام‌ها صدای تولیدشده را کنترل می‌کنند و از طرفی حرکت زبانی در کام، شکل لب‌ها و نحوه قرار گرفتن دندان‌ها نیز تغییراتی در صدا ایجاد می‌کنند. از آنجایی که ساختمان و حرکات این اندام‌ها در افراد مختلف متفاوت است، افراد دارای صداهای متفاوتی هستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.