چرا افزایش کلسترول مضر است؟

0

کلسترول ماده چربی است که در بدن حیوانات و انسان‌ها تولید می‌شود. این ماده توسط بافت‌های مختلف مانند روده، غدد فوق کلیوی، بیضه‌ها، تخمدان‌ها، بافت عصبی و به‌ویژه کبد در بدن ساخته می‌شود. در یک فرد معمولی در حدود ۳/ ۰ درصد از وزن متوسطش را تشکیل می‌دهد. کلسترول ماده بسیار مهمی برای بدن است زیرا تولید شیره صفرا و هورمون‌های مختلف توسط این ماده صورت می‌گیرد ولی افزایش مقدار آن درصورتی‌که از یک حدی بالاتر رود، برای بدن مضر است.

کلسترول ابتدا در سال ۱۸۱۲ کشف شد. این ماده در خون، بافت‌ها و اعضاء بدن، به‌خصوص مغز، کبد و شریان‌ها یافت می‌شود. درصورتی‌که مقدار کلسترول از حد معینی بالاتر رود، مقدار اضافی در دیواره شریآن‌ها (سرخرگ‌ها) رسوب می‌کند و سبب سخت شدن شریان‌ها و انسداد آن‌ها شده و درنتیجه جریان خون موجود در شریان‌ها کاهش یافته و در اثر این کاهش اکسیژن وارد شده به اندام‌های حیاتی بدن نیز کاهش می‌یابد. به این حالت تصلب شرایین یا سخت شدن سرخرگ‌ها گفته می‌شود.

در این حالت لخته‌های کوچک خون که به‌طور معمولی از رگ‌های خونی عبور می‌کنند توسط ذرات رسوبی کلسترول احاطه می‌شوند. اگر این مسأله در شریان‌های کرونری قلب اتفاق افتد، سبب ایجاد حمله قلبی می‌شود. زیرا شریان‌های کرونری خون را به قلب می‌آورند و در حقیقت مواد غذایی و اکسیژن بافت قلب توسط این شریان‌ها به قلب می‌رسند و بنابراین دارای نقش حیاتی هستند. در صورت انسداد این رگ‌ها عمل قسمت مشخصی از قلب متوقف می‌شود و سبب ایجاد حمله قلبی می‌شود که ممکن است حتی کشنده باشد.

کلسترول خون را می‌توان از طریق مصرف غذاهای کم چربی و ورزش کافی کنترل و از رسوب آن در شریان‌ها جلوگیری کرد. گاهی ممکن است ذرات رسوبی کلسترول سخت شده در صفرا، در بافت مثانه جایگزین شده و سبب ایجاد سنگ مثانه شود.

اگر چه افزایش مقدار کلسترول در خون برای بدن مضر است ولی کلسترول یک ماده حیاتی است که اعمال مهمی را در بدن انجام می‌دهد. کلسترول در تولید بسیاری از هورمون‌ها ازجمله هورمون‌های جنسی نقش داشته و در تولید شیره صفرا نیز کمک می‌کند. کلسترول در غذاهایی که منشاء حیوانی دارند مثل: گوشت، تخم‌مرغ و کره یافت می‌شود، ولی در میوه ها، سبزیجات و غلات وجود ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.