چرا موهای انسان سفید می‌شوند؟

0

مو گونه تغییر شکل یافته ای از یاخته‌های پوست است. ماده اصلی و سازنده مو، کراتین نام دارد و این ماده باهمان فرایندی فراهم می‌شود که یاخته‌های زنده را به‌صورت یاخته‌های مرده درمی‌آورد. موها تقریباً در سراسر بدن می‌رویند ولی در بعضی از جاها چندان نا پیدا و ضعیف هستند که هرگز مورد توجه واقع نمی‌شوند.

در کیسه مو (فولیکول) که چاهک باریکی در پوست است پستانک قرار دارد که برجستگی مخروطی شکلی است. در این‌جا بر ریشه مو یاخته ها تولیدمثل می‌کنند و بالا می‌روند و ساقه مو را می‌سازند. مو از مواد مرده ساخته‌شده است.

به‌تدریج که سن انسان بالاتر می‌رود، موهایش شروع به سفید شدن می‌کنند ولی در سنین جوانی نیز این حالت سفید شدن موها دیده می‌شود. آیا می‌دانید به چه سبب این تغییر در رنگ موها ایجاد می‌شود؟

دلایل زیادی برای سفید شدن موها وجود دارد که علت اصلی آن بالا رفتن سن می‌باشد. رنگ موها به علت حضور رنگدانه ملانین می‌باشد، که یک رنگدانه قهوه‌ای یا سیاهرنگ است و در سلول‌های ملانوسیت مو در ریشه قرار گرفته است. به‌تدریج که انسان پیرتر می‌شود، سلول‌های جدید مو این رنگدانه را از دست می‌دهند و درنتیجه موها سفید می‌شوند.

سفید شدن موها در سنین جوانی نیز دیده می‌شود، که معمولاً ارثی است یعنی افرادی که بعد از سن بیست سالگی دارای موهای سفید می‌شوند معمولاً این مسأله را از پدر یا مادر با اجداد خود به ارث برده‌اند. گاهی نیز سوء تغذیه سبب سفید شدن زودرس موها می‌شود. اضطراب، هیجان و غصه زیاد و نگرانی نیز سبب کاهش تولید ملانین در بدن و درنتیجه سفید شدن موها می‌شود. برخی از بیماری‌های شدید نیز می‌توانند سبب توقف با تأخیر در تولید ملانین شده و باعث پیری زودرس شوند. در اثر عدم وجود ملانین که یک رنگدانه قهوه‌ای تیره است، زالی یا آلبینیسم ایجاد می‌شود. آلبینیسم می‌تواند به‌صورت کامل ظاهر شود که در این حالت مشخص، در هیچ کدام از سلول‌هایش هیچ رنگدانه‌ای ندارد، ازاین‌رو این افراد دارای پوست و موی سفید شیری رنگ هستند و چشمان آن‌ها به رنگ صورتی می‌باشد که به علت وجود رگ‌های خونی است. از آنجا که در این بیماری که رنگدانه‌ای برای جذب نور وجود ندارد و در حقیقت محافظی در برابر نور نیست، افراد مبتلا نسبت به نور خورشید حساس هستند. آلبینیسم کامل ممکن است در گیاهان نیز دیده شود و گیاه مبتلا حتی رنگدانه سبز کلروفیل را نداشته و درنتیجه قادر به فتوسنتز نیست و بعد از آن که ذخیره غذا در دانه مصرف شد، می‌میرد.

با این وجود دانشمندان هنوز کاملاً قادر به توضیح علت این مسأله نیستند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.