چه چیز سبب آنفولانزا می‌شود؟

0

آنفولانزا بیماری عفونی دستگاه تنفس است که به‌سرعت از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. این بیماری در افراد معمولاً به‌صورت اپیدمی (همه گیر) مشاهده می‌شود. یعنی در یک منطقه بخصوص تعداد زیادی از افراد به بیماری مبتلا می‌شوند. آیا می‌دانید علت ایجاد بیماری چیست؟ آنفولانزا توسط سه گروه ویروسی C, B, A ایجاد می‌شود، که نوع A دارای اهمیت بیشتری می‌باشد. بیماری آنفولانزا در تمام گروه‌های سنی مشاهده می‌شود و انسان در تمام مدت عمر نسبت به این بیماری حساس است. معمولاً بیماری در ماه های سرد سال بیشتر دیده می‌شود.

ویروس آنفولانزا در مرحله اول نواحی فوقانی دستگاه تنفس را مورد حمله قرار می‌دهد و در نواحی بینی و گلو جایگزین می‌شود و سبب ایجاد عطسه و سرفه می‌شود. بنابراین عفونت به‌راحتی توسط عطسه یا سرفه از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود و در مواردی ممکن است در اثر عفونت ثانویه، نواحی تحتانی دستگاه تنفس نیز بعد مبتلا می‌شود. علائم بیماری به‌صورت تب، لرز، سرفه‌های خشک، درد عضلانی، کوفتگی بدن، بی اشتهایی و در مواردی سوزش گلو و بینی دیده می‌شود. در اغلب موارد بیماری از سه روز تا یک هفته ادامه می‌یابد و بعد از آن بهبودی ایجاد می‌شود. ولی در مواردی که ویروس به ریه‌ها رفته و عفونت ثانویه از قبیل ذات الریه تولید می‌کند، بیماری شدیدتر بوده و در مواردی حتی منجر به فوت بیمار می‌شود. که البته بسیار نادر است و بیشتر در افراد مبتلابه آسم یا افرادی که دارای ناراحتی قلبی هستند دیده می‌شود.

درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و معمولاً بیمار بعد از طی چند روز بهبود می‌یابد، با این وجود داروهایی از قبیل آسپرین و سولفات کدئین برای کنترل تب و تسکین درد به بیمار داده می‌شود.

تهیه واکسن برای این بیماری به علت وجود انواع مختلف ویروس‌های تولید کننده بیماری مشکل است و اگر خطری در زمینه ایجاد یک اپیدمی وجود داشته باشد، واکسن بر علیه نوع به‌خصوص آنفولانزا آماده می‌شود. واکسن برای افرادی که مستعد هستند یعنی مبتلایان به آسم یا ناراحتی‌های قلبی تجویز می‌شود، ولی برای افراد معمولی استفاده نمی‌شود. زیرا معمولاً بیماری به شکل شدید ایجاد نمی‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.