کار طحال در بدن چیست؟

0

در هنگام تولد، طحال که پیش از آن تقریباً تنها مرکز تولید یاخته‌های خون بود، انجام دادن این وظیفه حیاتی را به مغز استخوان واگذار می‌کند. اگر مغز استخوان به علتی از عهده این کار بر نیاید طحال ممکن است در مرحله بعدی زندگی بار دیگر وظیفه خون سازی را تجدید کند.

طحال بزرگ‌ترین عضو لنفاوی که در طرف چپ حفره شکم در زیر دیافراگم قرارگرفته است و در یک فرد بالغ در حدود ۵ /۱۲ سانتی‌متر (۵ اینچ) طول و ۵ /۷ تا ۱۰ سانتی‌متر (۴ – ۲ اینچ) پهنا دارد. وزن طحال در حدود ۲۰۰ گرم می‌باشد و طحال در داخل کپسولی از بافت هم‌بندی سخت قرار می‌گیرد. بافت طحال دارای دو قسمت می‌باشد که به نام‌های پولپ سفید و پولپ قرمز نامیده می‌شوند. پولپ سفید ساختمان لنفاوی داشته و پولپ قرمز شبکه ای از کانال هایی است که توسط خون پر می‌شوند. پولپ قرمز مسئول تصفیه و پالایش خون است، که یکی از اعمال طحال محسوب می‌شود.

پولپ سفید طحال در برابر میکرو ارگانیسم‌ها و سایر مواد خارجی و آنتی ژن هایی که به جریان خون وارد می‌شوند، واکنش نشان می‌دهد. ماکروفاژها و سلول‌هایی که مسئول فاگوستیوز (بلع اجسام) خارجی هستند و در پولپ سفید و قرمز مشاهده می‌شوند مواد خارجی را از خون خارج کرده و تولید واکنش‌های ایمنی می‌کنند که تولید آنتی کورها را سبب می‌شود.

پولپ قرمز علاوه بر تصفیه خون مسئول تخریب سلول‌های پیر و از کار افتاده گلبول‌های قرمز می‌باشد. پوپ قرمز خود شامل دو قسمت است:

۱- طناب طحالی یا طناب پولپی: تعداد زیادی از سلول‌های نشانی و خونی به دنبال هم در کنار هم قرار گرفته و طناب طحالی را تشکیل می‌دهند این سلول‌ها عبارتند از لنفوسیت کوچک و متوسط، پلاسموسیت و گاهی ماکروفاژ گلبول قرمز + پلاکت و مگا کاریوبلاست.

۲- سینوس طحالی: از تقاطع طناب‌های طحائی شکاف هایی ایجاد می‌شود که به سینوس طحال معروف است. طول عمر یک گلبول قرمز در حدود ۱۲۰ روز می‌باشد. در یک فرد سالم در هر ثانیه در حدود ۱۰ میلیون گلبول قرمز تخریب می‌شوند. هم‌چنین گلبول‌های قرمز مازاد بر نیاز بدن که ممکن است در موارد ضروری مورد استفاده قرار گیرند، در طحال ذخیره می‌شوند و در زمانی که بدن در طی خونریزی، خون زیادی از دست می‌دهد طحال مقداری از این گلبون‌ها را به خون می‌فرستد.

نکته جالب در مورد طحال این است که درصورتی‌که طحال آسیب ببیند و توسط عمل جراحی از بدن خارج شود، اعمال حیاتی آن توسط سایر قسمت‌های بدن انجام می‌گیرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.