کیست سباسه چیست و چطور درمان می‌شود؟

0

* کیست سباسه (sebaceous cyst)، کیسه کوچک و بسته‌ای است که با مادهٔ پنیری شکلی که به وسیله غدد سباسه لایه اپیدرم پوست تولید می‌شود و ماده‌ای نیمه جامد، سفید و چرب است پر شده است.

* این ماده سبوم (sebum) نام دارد و معمولا کیست‌های تشکیل شده از آن در پوست سر، صورت، گوش، پشت بدن و بالای بازو یافت می‌شوند. در جنس مذکر، پوست بیضه و قفسه سینه از نواحی شایع بیماری محسوب می‌شود. کیست سباسه در کف دست و پا ایجاد نمی‌شود.

* کیست سباسه در نواحی پر مو شایع‌تر است و در درازمدت باعث ریزش مو در ناحیه بالای خود می‌شود. این کیست‌ها در لمس، صاف و نرم هستند و اغلب به شکل گرد و به اندازه‌های مختلف یافت می‌شوند.

کیست‌های سباسه معمولا متحرک هستند و ممکن است حاوی بافت‌های فیبری و مایع و ماده چرب (کراتینی) یا مایع چسبنده خونابه‌ای (حاوی چرک و خون) باشند.

کیست‌های سباسه، غیرسرطانی هستند و اغلب رشد چندانی ندارند ولی گاهی بزرگ می‌شوند.

درمان‌های مرسوم

* معمولا کیست سباسه نیاز به درمان ندارد ولی اگر رشد آنها افزایش پیدا کند ممکن است دردناک و عفونی شود که در این صورت به وسیله پزشک تحت درمان با آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرد و سپس با عمل جراحی برداشته می‌شود.

* می‌توان با قرار دادن یک بالشتک (پد) گرم، به طور مستقیم بر روی کیست، دوبار در روز، هر بار ۱۵ دقیقه و به مدت حدود ۱۰ روز، ماده داخل کیست را ذوب کرد تا ماده مزبور به صورت مایع درآید و دوباره به وسیله بدن جذب شود. این روش بر عمل جراحی ترجیح دارد زیرا بی‌خطر و بدون هزینه است.

توجه

هرگز کیست سباسه را با فشار پاره نکنید زیرا این کار ممکن است باعث عفونت بافت‌های مجاور شود. گردن به دلیل داشتن غدد و رگ‌های خونی بسیار، در برابر این عفونت به شدت آسیب‌پذیر است.

* کیست سباسه چگونه ایجاد می‌شود؟

* کیست سباسه در اثر مسدود شدن غدد چربی (سباسه) پوست، تورم فولیکول‌های مو و تولید بیش از حد هورمون تستوسترون ایجاد می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.