گل مژه چشم چیست و علت‌های آن کدامند؟ چه درمانی دارد؟

0

– گل مژه – sty یا hordcolum، نوعی توده متورم، حساس، دردناک و قرمز رنگ است که در نزدیکی لبه پلک ایجاد می‌شود. گل مژه بیماری شایعی است و در حقیقت می‌توان آن را آبسه کوچکی دانست که در اثر عفونت یا التهاب ریشه مژه‌ها یا غدد ترشح کننده چربی پلک ایجاد می‌شود. تماس دست آلوده با چشم – به ویژه اگر با ترشحات بینی آلوده شده باشد) و التهاب لبه پلک – بلفاریت) می‌تواند باعث ایجاد گل مژه شود.

– علایم گل‌مژه عبارتند از احساس سنگینی و درد پلک، ایجاد توده برجسته قرمز و دردناک در لبه پلک، سوزش و خارش و اشک ریزش، گاهی خروج چرک از ناحیه گل مژه، تاری دید – در گل مژه‌های بزرگی که بر قرنیه فشار وارد می‌آورند و موجب آستیگماتیسم می‌شوند).

درمان‌

– اکثر گل مژه‌ها طی چند روز به تدریح بهبود می‌یابند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند. استفاده از کمپرس گرم در چند روز اول باعث تسکین درد می‌شود و ممکن است به خارج شدن ترشحات چرکی گل مژه و بهبود آن بیانجامد.

توجه

هرگز سعی نکنید گل مژه را به زور تخلیه نمایید زیرا این کار ممکن است موجب انتشار عفونت به بافت های مجاور و یا حتی مغز شود.

– در گل مژه‌های مقاوم، چشم پزشک پس از ریختن قطره بی‌حسی در چشم و بی‌حسی نمودن پلک با یک جراحی کوچک، گل مژه را از سمت پشت پلک تخلیه می‌کند. استفاده از قطره‌های آنتی‌بیوتیک یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی در گل مژه بی فایده است ولی در بچه‌های کوچک یا افراد مبتلا به گل مژه شدید و ملتهب ممکن است چشم پزشک برای پیشگیری از انتشار عفونت به سایر قسمت‌های پلک و بخش‌های مجاور، آنتی‌بیوتیک تجویز نماید.

پیشگیری

  • عدم تماس دست آلوده با چشم

– رعایت بهداشت پلک و شستشوی منظم پلک‌ها با آب ولرم یا شستشوی لبه پلک با شامپو بچه رقیق شده می‌تواند از عود بیماری جلوگیری نماید.

– گل مژه مکرر در چه مواردی بروز می‌کند؟

– گاهی بعضی از بیماری‌های جدی پلک‌ها – مثل تومورها به شکل گل مژه‌های مکرر تظاهر می‌کنند و در برخی موارد نیز بیماری‌های چشمی مانند التهاب لبه پلک – بلفاریت یا مشکلات غدد ترشح کننده چربی باعث بروز گل مژه مکرر می‌شوند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.