بیوگرافی گولیلمو مارکونی و دستاورد بزرگش: رادیو

0

گولیلمو مارکونی در سال ۱۸۹۶ نخستین اختراع در مورد تجهیزات رادیویی را در پرونده خود ثبت کرد. در سال ۱۸۹۷ سیگنال رادیویی را به مسافت تقریبی ۱۴ کیلومتر در سراسر کانال بریستول فرستاد. در سال ۱۸۹۸ شرکت سیگنال و تلگراف بی‌سیم با مسئولیت محدود را تاسیس کرد. در سال ۱۹۰۹ جایزه نوبل به طور مشترک با فردینانت براون در فیزیک به او اعطا شد. در سال ۱۹۱۸ نخستین پیام رادیویی را از انگلستان به استرالیا فرستاد.

برخی انسان‌ها اکتشافات برجسته‌ای را انجام می‌دهند و دیگران از آن‌ها استفاده می‌کنند. گولیلمو مارکونی در اصل دانشمند نبود بلکه در عوض یک همکار زیرک و تحلیل‌گر یافته‌های دانشمندان دیگر بود. مهم‌ترین آن‌ها دستاورد هاینریش رودولف هرتز (کشف امواج رادیویی در سال ۱۸۸۸ (و نتایجش بود که خودش حتی نتوانسته بود آن را تمیز دهد. اما کسی که بلافاصله اهمیت آن‌ها را تشخیص داد مارکونی ایرلندی – ایتالیایی بود و این او بود و نه هرتز که به آن با جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۹ خاتمه داد.

آزمایش‌های اولیه

دلیل عمدهٔ این امر که هرتز نتوانست استفاده زیادی از کشف خود کند به همان اندازه که به مردنش در زمان کوتاهی پس از سال ۱۸۹۴ مربوط می‌شود، به علاقه بیش‌تر وی نسبت به مفاهیم علمی یافته‌هایش نسبت به کاربرد عملی و یا تجاری آن‌ها نیز مرتبط است. دقیقاً در همان زمان، هنگامی که مارکونی مشغول مطالعهٔ کارهای هرتز و دیگران در دوران تحصیلش در بولونا و لیوورنو بود، علاقه‌اش در این زمینه تحریک شد و شروع به انجام آزمایش‌های اولیه‌ای در مورد امواج رادیویی کرد. پدر و مادر او هر دو حتی پیش از این که با هم ازدواج کنند ثروتمند بودند، بنابراین مارکونی از مزیت دارایی‌های یک خانواده بزرگ و برکناری از نگرانی‌های مالی محدود برخوردار بود تا در آن شرایط به انجام آزمایش‌هایش بپردازد.

کار در لندن

در واقع، اندازه ملک خانوادگی او هنگامی که به نخستین پیشرفت‌هایش نایل آمد اهمیت پیدا کرد. این ملک حدود دو کیلومتر طول داشت، بنابراین از مزیت داشتن زمین اختصاصی بزرگی برای آزمایش برخوردار بود تا امواج رادیویی خود را در سراسر آن ارسال کند.­ تا سال ۱۸۹۵ تجهیزات پیشرفته کافی برای گسیل و دریافت این امواج را در طول تمام زمین‌هایش ساخته بود. وقتی مارکونی از اهمیت نتایج آزمون خود اطمینان یافت، افراد اندکی در ایتالیا نظر مساعدی نسبت به آن نشان دادند، بنابراین رهسپار لندن شد تا تلاش کند پشتیبانی را برای کار خود در آن‌جا بیابد.

او در آن‌جا بسیار موفق‌تر بود. دولت، ارتش و ادارات پستی بلافاصله نسبت به کاربردهای بالقوهٔ این فناوری جدید علاقمند شدند و ظرف چندین سال این اشتیاق دامنه پیدا کرد. این امر به طور عمده پس از نخستین ارسال امواج رادیویی به خارج از کشور که در سال ۱۸۹۹ بین انگلستان و فرانسه صورت گرفت، به وجود آمد و پس از آن وی مورد توجه عموم قرار گرفت. او در این فاصله زمانی درگیر تاسیس شرکتی به منظور ترویج پیشرفت‌هایش بود که به پاداش مرکزیت وی در سال ۱۹۰۰ به شرکت رادیویی مارکونی با مسئولیت محدود تغییر نام یافت. وی تا آن زمان آزمایش‌های ارسال رادیویی موفقی را نیز بر روی کشتی‌های شناور از جانب نیروی دریایی انگلستان انجام داده بود که پس از آن‌ها به طور طبیعی تغییر عقیده‌هایی را نسبت به او به دنبال داشت.

دو سوی اقیانوس اطلس

ولی اتفاقی که مارکونی را در جهان مشهور کرد و بسیاری کسان را ساکت کرد که در مورد کاربردهای علمی و تجربی تجهیزات او هنوز به سختی تردید روا می‌داشتند، ارسال ۳۲۰۰ کیلومتری رمز مورس در دو سوی اقیانوس اطلس در سال ۱۹۰۱ بود. به نظر بسیاری این امری ناممکن بود، و نه دارای احتمالی اندک، زیرا انحنای زمین مانع از آن می‌شد ولی مارکونی متقاعد شده بود که این امر امکان‌پذیر است و به موقع به خاطر پشتکارش به او پاداش داده شد. قبل و بعد از این زمان این ایرلندی – ایتالیایی تبار امتیازات بسیاری را برای این لوازم که او به طور موفقیت‌آمیزی ساخته و به آن افزوده بود، به دست آورد. در واقع زندگی او به واسطه اصلاحات فناوری رادیویی تا زمان مرگش واقعا جذاب باقی ماند، شاید از همه چشم‌گیرتر انجام پیشرفت‌هایی در فناوری امواج کوتاه به منظور تاسیس شبکه جهانی برنامه‌های رادیویی تا سال ۱۹۲۷ بود.

مارکونی و تایتانیک

«کسانی که نجات یافتند مدیون یک نفر یعنی آقای مارکونی و اختراع شگفت انگیزش بودند…» (نماینده راست مجلس، هربرت ساموئل، وزیر پست، ۱۸ آوریل ۱۹۱2(.

به محض این که مارکونی اسکان بالقوهٔ اختراعش را شرح داد، در ابتدا تردید زیادی در مورد کارآمدی اختراعش وجود داشت، ولی بلافاصله به نوعی دیوانگی تبدیل شد. جای خاصی که از آن به گرمی استقبال کرد کشتی‌رانی بود؛ به زودی هر کشتی مسافربری اقیانوس پیما فرد متخصصی به نام مارکونی داشت. دلیلی که بسیاری از بازماندگان تایتانیک هنگام غرق شدنش نجات یافتند وجود افراد مارکونی، جک فیلیپس و هارولد براید بود که بر روی کشتی باقی ماندند و پیام خطر ارسال کردند تا زمانی که برق قطع شد و اتاق رادیو را آب گرفت. هارولد براید در این آزمایش سخت زنده ماند و بعدها به نیروی دریایی سلطنتی پیوست. جک فیلیپس با کشتی غرق شد.

ارسال رادیویی ۳۲۰۰ کیلومتری در دو سوی اقیانوس اطلس در سال ۱۹۰۱ آخرین افراد مردد را متقاعد کرد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

فهرست چیزهایی که تا همین 20 – 30 سال پیش در ایران و جهان معمولی بودند، اما الان کارها و خریدها…

اوضاع اقتصادی کلی دنیا خوب نیست. از یک سو میل و اشتیاق همه به کمتر کار کردن و بیشتر داشتن و به خصوص سخت گرفتن به هم بیشتر شده و از سوی دیگر، درآمدها آنچنان افزایش نیفتاده‌اند. در این میان برخی کشورها با تورم‌های باورنکردنی دست به گریبان…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

در جریان قرار و ملاقات (برای انتخاب همسر) چه آداب معاشرت و نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آداب قرار ملاقات به مجموعه‌ای از رفتار‌ها و انتظارات قابل قبول اجتماعی اشاره دارد که معمولاً هنگام قرار ملاقات رعایت می‌شود. در اینجا چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:وقت‌شناس باشید: به موقع برسید یا به طرف دیگر…

آخرین «نمونه» مقاوم – هر یک از اینها، آخرین چیزهای سالم به جا مانده در طول تاریخ هستند

از برخی جنبه‌های تاریخی چیزهای قالب توجهی به جا مانده، مثلا هزاران سکه از یک دوره تاریخ یا ده‌ها زره یا شمشیر یا کتاب‌های پوستی فراوان. اما برخی چیزها هم آنقدر نادر از بلایایی طبیعی و فساد و آتش‌سوزی‌های در امان مانده‌اند که تبدیل به آخرین…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.