گیجی و سرگیجه چه علت‌هایی دارد و شیوه تشخیص و درمان آن چیست؟

0

* واژه گیجی (dizziness) به طور شایع برای توضیح نشانه‌های مختلف، شامل احساس منگی خفیف تا سرگیجه حقیقی (vertigo) به کار می‌رود. در سرگیجه حقیقی، احساس کاذب حرکت یا چرخش وجود دارد. گیجی و سرگیجه، هردو، ممکن است با تهوع و استفراغ همراه باشند.

* عوامل مختلف، ازجمله حملات پانیک، کم‌خونی، خستگی، تنفس سطحی، پایین بودن قند خون یا نوشیدن الکل زیاد می‌توانند موجب گیجی خفیف شوند. حملات پانیک عبارتند از اختلال هراس و اضطراب منتشر که به صورت دوره‌های خودبه‌خود و شدید بروز می‌کند و معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. اغلب علت مشخصی برای گیجی پیدا نمی‌شود.

* سرگیجه حقیقی (ورتیگو) در اثر مشکلات عصب ارتباط‌دهنده گوش داخلی به مغز، یا مشکلات مناطقی از مغز که با تعادل بدن ارتباط دارند ایجاد می‌شود. عفونت‌های گوش داخلی که موجب التهاب اندام‌های مخصوص تعادل می‌شوند نیز می‌توانند باعث سرگیجه شوند.

التهاب این اندام‌ها که لابیرنتیت نامیده می‌شود معمولا با بروز سریع سرگیجه همراه است و ممکن است تا دو هفته طول بکشد ولی اغلب خودبه‌خود بهبود می‌یابد.

* سرگیجه وضعیتی خوش‌خیم که در اثر ایجاد ذرات زاید کلسیم در مجاری نیم حلقوی گوش داخلی بروز می‌کند، از علل شایع حملات سرگیجه است و در اثر حرکت دادن سر برانگیخته می‌شود. معمولا این حملات کوتاه‌مدت است و کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد.

* سرگیجه عودکننده ممکن است در اثر نوعی بیماری گوش داخلی موسوم به بیماری منیر (Meniere’s disease) ایجاد شود. در بیماری منیر، فشار گوش داخلی به طور متناوب افزایش پیدا می‌کند. سرگیجه ناشی از بیماری منیر ممکن است با تهوع و استفراغ همراه باشد.

* التهاب مفاصل گردن گاهی موجب حملات عودکننده سرگیجه می‌شود.

* به ندرت ممکن است سرگیجه، نشانه بیماری ام اس باشد.

* سایر علل نادر گیجی و سرگیجه عبارتند از: تومور عصب مرتبط‌کننده گوش داخلی به مغز، سکته مغزی، ضربه مغزی یا آسیب گردن. این اختلالات ممکن است با نشانه‌های دیگری ازجمله اختلالات گفتاری، دیداری یا حرکتی نیز همراه باشند و باید به طور فوری تحت درمان قرار بگیرند.

اقدامات لازم برای تسکین فوری

* دراز کشیدن و خودداری از حرکت‌های ناگهانی در طول مسیر حمله سرگیجه.

* وارد آوردن فشار به نقطه پریکارد ۶ (P6) به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه. این نقطه تقریبا ۲ عرض انگشت بالای چین مچ دست، در خط انگشت چهارم (انگشت حلقه) قرار دارد.

در بعضی کشورها، نوارهای مخصوصی در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد که به مچ دست بسته می‌شوند و به آنها «نوارهای دریا» (sea-bands) گفته می‌شود. این نوارها طوری طراحی شده‌اند که بر نقطه P6 فشار وارد می‌آورند و از این طریق به کنترل سرگیجه موجود در دریازدگی، سرگیجه و تهوع دوران بارداری (بیماری صبحگاهی) و سایر سرگیجه‌ها کمک می‌کنند.

توجه

چنان‌چه همراه با گیجی یا سرگیجه دچار مشکل تکلمی، بینایی یا حرکتی شده‌اید فورا به پزشک مراجعه کنید.

درمان‌های مرسوم

* پزشک پس از معاینه کلیه سیستم‌ها و و به ویژه گوش، چشم و دستگاه عصبی و آزمایش مخصوص دستگاه دهلیزی گوش داخلی و درخواست آزمایش خون و CT اسکن، در صورت تشخیص اختلالات زمینه‌ای عامل سرگیجه به درمان آن می‌پردازد.

* مصرف آنتی‌هیستامین‌هایی مانند سیناریزین می‌تواند به کاهش سرگیجه و تهوع همراه با آن کمک کند. آنتی‌هیستامین‌ها ممکن است موجب خواب‌آلودگی شوند.

اگر مستعد ابتلا به گیجی هستید:

* تا حد امکان از عوامل برانگیزاننده گیجی دوری کنید.

* به طور منظم غذا بخورید.

* به طور منظم از ورزش‌های یوگا یا تنفس دیافراگمی استفاده کنید.

* از سرپا ایستادن طولانی خودداری کنید.

درمان تغذیه‌ای

* گیجی یا سرگیجه ممکن است علامت نوسان قند خون باشند، کاهش قند خون می‌تواند موجب گیجی شود. بنابراین با تنظیم قند خون در این موارد می‌توان گیجی را درمان نمود.

علاوه بر گوش داخلی، حس بینایی، حسگرهای بدن، عضلات چشم و عضلات مخصوص حفظ وضعیت ایستاده که سیستم‌های فرعی ایجاد تعادل به شمار می‌آیند، در مغز به وسیله مسیرهای عصبی به یکدیگر مرتبط می‌شوند. سیستم هماهنگ‌کننده تمام این عملکردها، «سیستم دهلیزی» نام دارد.

هومیوپاتی

* از هومیوپاتی در درمان سرگیجه و بیماری منیر استفاده می‌شود. چینینیوم سولفوریکوم بیش از سایر داروهای هومیوپاتی در درمان علایم بیماری منیر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از کونیوم، باریتا کاربونیکوم و فسفر، اغلب در سرگیجه ناشی از مشکلات گردش خون در افراد مسن استفاده می‌شود.

طب سوزنی

* طب سوزنی به ویژه در مواردی که گیجی یا سرگیجه ناشی از مشکلات گردن باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

درمان با استفاده از کار بر روی بدن

* متخصص کایروپراکتیک یا استئوپاتی ممکن است بتوانند محدودیت‌های مهره‌ای زمینه‌ای را بهبود بخشند. گیجی‌های با منشا گردنی با احساس عدم تعادل در هنگام راه رفتن یا ایستادن مشخص می‌شود و معمولا چرخاندن گردن آنها را تشدید می‌کند. بیماری منیر گاهی در اثر تحریک اعصاب گردن ایجاد می‌شود. کایروپراکتیک یا استئوپاتی می‌تواند بسیاری از سرگیجه‌های ایجادشده به دنبال آسیب‌های گردنی را بهبود بخشد. با کایروپراکتیک همچنین می‌توان به بهبود گیجی ناشی از سفتی مزمن گردن کمک نمود.

درمان‌های روان-تنی

* روش‌های آرام‌سازی در درمان بیماری منیر، استرس زمینه‌ای و نیز درمان افراد مستعد حملات پانیک که گیجی جزء شایع آن را تشکیل می‌دهد مفید واقع می‌شود.

* بیماری حرکت چیست؟

بیماری حرکت (motion sickness) یا «کینتوز» (kinetosis) به عدم هماهنگی میان حرکت درک شده به وسیله سیستم بینایی و حس حرکت سیستم دهلیزی گوش گفته می‌شود و می‌توان آن را برحسب علت، به انواع مختلف، شامل دریازدگی، ماشین‌گرفتگی، بیماری شبیه به بیماری حرکت، یا فضازدگی (که در فضانوردان ایجاد می‌شود) تقسیم کرد. گیجی، خستگی و تهوع، شایع‌ترین علایم بیماری حرکت را تشکیل می‌دهند و شایع‌ترین فرضیه درباره علت ایجاد آن، مکانیسم دفاعی بر ضد سموم عصبی است. هنگامی که احساس حرکت (ولی نه دیدن آن) وجود دارد (مثلا در هنگام حرکت با کشتی بدون پنجره)، گوش داخلی احساس حرکت را به مغز منقل می‌کند ولی چشم‌ها به مغز خبر می‌دهند که حرکتی در کار نیست (چون آن را نمی‌بینند). در نتیجه این عدم هماهنگی، مغز نتیجه می‌گیرد که یکی از این دو مورد، «توهم» است و تصور می‌کند که این توهم، ناشی از خوردن سم است و درنتیجه، برای دفع این سم، مرکز استفراغ را تحریک می‌کند و استفراغ روی می‌دهد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

عکس‌های دلپذیر این سلبریتی‌ها با میدجرنی نسخه پنج و این دستور ایجاد شده که شما هم می‌توانید از آن…

تصور کنید که بخواهید عکس‌هایی از شمار قابل توجهی از سلبریتی‌ها داشته باشید که همه در حال انجام یک کار واحد هستند، آن هم در یک شرایط نوری یکسان.در شرایط عادی که نمی‌شود به همه‌شان دیکته کرد که ژست مورد نظر ما را بگیرند. اما هوش مصنوعی…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

تصاویر تخیلی از سلبریتی‌ها در حال خواب – اما چرا اصلا می‌خوابیم؟!

خواب یک فرآیند فیزیولوژیک اساسی است که برای عملکرد صحیح بدن و ذهن ما ضروری است. اگرچه هدف دقیق خواب به طور کامل شناخته نشده است، دانشمندان چندین نظریه برای توضیح اینکه چرا ما می‌خوابیم ارائه کرده‌اند.  برخی از دلایل اصلی مهم بودن خواب:…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو / مجتمع فنی تهران /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5