فیلم بومارشه گستاخ – Beaumarchais the Scoundrel (1996)

با عنوان اصلی Beaumarchais l’insolent

فرانسه (شارل گاسو).

کارگردان:  ادوارد مولینارو.

فیلمنامه:  ژان کلود بریسویل و مولینارو، بر مبنای نمایشنامه ای نوشته ساشا گیتری.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

فیلمبرداری:  میکاییل آپ.

موسیقی متن: ژان کلود پتی.

بازیگران:  فابریس الوشینی، مانوئل بلان، ژاک وبر، ساندرین کیبرلن، مارتن لاموت، ساندرین لوفر، پاتریس لافون، میشل پیکولی، میشل سرو و پی پر لوپز. رنگی، ۱۰۴ دقیقه.

پاریس، سال ۱۷۷۰. «بومارشه» (لوشینی) نمایشنامه نویس، حقوقدان و مخترع فرانسوی، که در مقام قاضی علیه «پرنس دوکنتی» (پیکولی) و به نفع مردی تهی دست، رأی داده، خود به دادگاه کشیده می‌شود. او در دادگاه، فساد اعضای پارلمان را برملا می‌کند و از حقوق و اختیاراتش محروم می‌شود. زن جوانی به نام ماری ترز» (کیبرلن) به او اظهار علاقه می‌کند و همسرش می‌شود. «لویی پانزدهم) (سرو)، «بومارشه» را در مقابل انجام مأموریتی جاسوسی در انگلستان می‌بخشد. اما شاه می‌میرد و «بومارشه» در بازگشت دستگیر می‌شود. سپس به پاریس می‌رود و نمایشنامه «آرایشگر سویل» را می‌نویسد. نمایش نامه بعدی او، «عروسی فیگارو» پس از اجرا، یکی از عوامل برپایی انقلاب فرانسه می‌شود…

فیلم بر مبنای نمایش نامه ای از گیتری، نمایش نامه نویس و فیلم ساز قدیمی فرانسوی ساخته شده و از حیث ساختار اپیزودیک و مجلل بودن، آثار او را یادآور می‌شود. هم چنین از نظر هزینه سنگین، استفاده از بازیگران فراوان و تأکید بر تآتر به سیرانو دو برژراک (ژان پل را پنو، ۱۹۹۰) شباهت دارد. بخش عمده ای از بار فیلم بر دوش لوشینی است که شخصیتی جذاب و سنت شکن ارائه می‌دهد. «بومارشه» در عین داشتن ارزش ها و ویژگی‌های انسانی، فرصت طلب و هوس باز هم بوده است. اما لوشینی سمپاتیک تر از «بومارشه» واقعی می‌نماید.

 

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.