فیلم ابلیس – The Ogre (1996) با عنوان اصلی Der Unhold

فرانسه، آلمان و انگلستان (گیهارت هنکه و اینگرید ویندیش).

کارگردان:  فولکر شلوندورف.

فیلمنامه:  ژان کلود کاری پر و شلوندورف، بر مبنای رمانی نوشته میشل تورنیه.

فیلمبرداری:  برونو د کیسر.

موسیقی متن: مایکل نایمن.

بازیگران:  جان مالکوویچ، گوتفریت یون، ماریانه زاگه برشت، کاسپار سالمون، فولکر اشپنگلر، هاینو فرش، ساشا هانو، دانیل اسمیت، دیتر لازر و آنیس سورال.

سیاه و سفید و رنگی، ۱۱۸ دقیقه.

پاریس، سال ۱۹۲۵. «آبل» (سالمون) در مدرسه با معلم‌ها و هم شاگردی هایش مشکل دارد، تا اینکه «نستور» (اسمیت)، هم کلاس قوی هیکلش به او پیشنهاد دوستی می‌دهد اما او نیز در یک آتش سوزی شدید که طی آن مدرسه شان ویران می‌شود، می‌میرد و «آبل» مطمئن می‌شود بر اثر لطف سرنوشت زنده مانده است.

چهارده سال بعد. «آبل» (مالکوویچ) اکنون یغور و بی قواره در یک گاراژ در پاریس کار می‌کند و اوقاتش را با محبوبه اش، «راشل» (سورال) می‌گذراند. تا اینکه روزی اتهامی دروغ باعث محکومیت «آبل» به زندان می‌شود. «آبل» در زمان جنگ توسط مهاجمان نازی آزاد می‌شود و در املاک وسیع «گورینگ» (اشپنگلر) در باواریا کمک شکارچی می‌شود و ابلیس شاید بهترین اثر شلوندورف (بازمانده پیشگامان سینمای نوین آلمان) پس از طبل حلبی (۱۹۷۹) باشد.

فیلم پروژه‌ای حیثیتی به شمار می‌آمد تا پس از یکی شدن دو آلمان شرقی و غربی) استودیوهای بابلسبرگ را احیا کند. تهیه کنندگان درجه اولی مثل اینگرید ویندیش (آسمان برلین ویم وندرس، ۱۹۸۷)، کلود بری (ژرمینال، ۱۹۹۳) و جرمی تامس (اخرین امپراتور برناردو برتولوچی، ۱۹۸۷) نیز در ساختن این محصول نوزده میلیون دلاری دخالت داشتند. رمان تورنیه که بسیار موفق بوده (به شانزده زبان ترجمه شده) مایه ای را در اختیار شلوندورف می‌گذارد تا هراس دورهٔ سلطه نازی‌ها را از منظری متفاوت باز بگوید. و فیلم از این جنبه تکان دهنده است. به خصوص که این جا مالکوویچ یکی از بهترین نقش آفرینی های خود را ارائه می‌دهد. طراحی صحنه انتسیو فریجریو خیره کننده است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.