فیلم تصویر یک زن – The Portrait of a Lady (1996)

کارگردان:  جین کمپیون.

فیلمنامه:  لارا جونز، بر مبنای رمانی نوشته هنری جیمز.

فیلمبرداری:  استوارت درایبرگ.

موسیقی متن: وویچخ کیلار.

بازیگران:  نیکول کیدمن، باربارا هرشی، جان مالکوویچ، مارتین دانوون، مری لوییز پارکر، شلی وینترز، ریچارد ۱. گرانت، شلی دووال، کریستیان بیل، ویگو مورتنسن و جان گیلگود.

رنگی، ۱۴۴ دقیقه.

«ایزابل آرچر» (کیدمن)، زن جوان امریکایی پس از مرگ والدینش برای ملاقات با بستگانش به انگلستان می‌رود. پس از این فاجعه او هیچ پولی در بساط ندارد اما ملاحتش مردان شایسته ای را به او جلب می‌کند. وقتی «ایزابل» پیشنهاد ازدواج مردی ثروتمند به نام «لرد واربرتن» (گرانت) را به دلیل این که دوستش ندارد، رد می‌کند، یکی از بستگانش به نام «رالف» (دانوون) که به او علاقه مند شده، ترتیبی می‌دهد تا پدرش پیش از آن که بر اثر سیل بمیرد، پول زیادی را در اختیار «ایزابل» بگذارد تا او بتواند به عنوان یک زن مستقل زندگی کند. «ایزابل» به دور اروپا سفر می‌کند و طی آن با «خانم مرل» (هرشی) زنی دلاله محبت آشنا می‌شود و او هم باعث آشنایی «ایزابل» با گیلبرت آزموند» (مالکوویچ)، هنرمند امریکایی زن مرده‌ای که دور از وطنش زندگی می‌کند، می‌شود. «ایزابل» دل باخته «گیلبرت» می شود و با او ازدواج می‌کند. اما آرام آرام معلوم می‌شود او مردی است تنبل و فرصت طلب، «ایزابل» پس از سه سال از گیلبرت، جدا می شود…

فیلم ۱۴۴ دقیقه ای خانم کمپیون، اگرچه ظاهرا زمان لازم برای پرداختن به داستان مفصل و پرجزییات جیمز را داشته است، اما در پاسخ به بسیاری از ابهام‌های داستانی اثر اصلی ناکام می‌ماند. به گونه ای که اگر رمان جیمز را نخوانده باشیم بسیاری از نکات فیلم برای مان حل ناشده باقی می‌ماند. مثلا در رمان، «ایزابل» به این دلیل با «آزموند» ازدواج می‌کند که او یک ایده آلیست است؛ در حالی که در فیلم به خاطر تمایلات مازوخیستی اش با او ازدواج می‌کند. به هرحال تفاوت های شخصیت ها در فیلم و داستان بسیار زیاد است. در فیلم «آزموند» به یک شیطان صفت تبدیل شده است (لابد به خاطر تمایلات زن – آزاد. خواهی کمپیون) در حالی که در رمان چنین نیست. با این حال فیلم که به تعبیر خود کمپیون قرار است تفسیری از رمان جیمز باشد، نه اقتباس است و نه تفسیری زن – آزاد – خواهانه. اگر چه به تعبیر خیلی از منتقدان، اصالت زن – آزاد – خواهانه رمان جیمز به مراتب بیش تر از این بیانیه زن – آزاد. خواهانه کمپیون و فیلم نامه نویسش است. کیدمن و هرشی بهترین های فیلم هستند و مالکوویچ در معدود نقش آفرینی های ناموفقش ظاهر می‌شود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.