کاراکتر آقای کاووسی با بازی فتحعلی اویسی در مجموعه تلویزیونی «بدون شرح» – ۱۳۸۱ : بررسی و تحلیل

ایلچی طغای در سریال سربداران، مشتی علیشاه در سریال کوچک جنگلی، یزقل در فیلم سینمایی سرب و کلنل در فیلم سینمایی ناخدا خورشید، هر کدام نقش‌هایی به یادماندنی در کارنامه سینمایی و تلویزیونی فتحعلی اویسی هستند. نقش‌های ماندگاری که در یک چیز مشترک اند: جدی، خشن و فیزیکی بودن آن‌ها. فتحعلی اویسی به جز این نقش‌ها هم، با حضور در نقش‌های ریز و درشت جدی و عموما منفی دیگر، خود را به عنوان ایفاگر نقش چنین تیپ‌ها و کاراکترهایی شناسانده بود، چرا که به جز کیفیت بازی، چهره و فیزیکش کاملا مناسب برای رفتن در قالب منفی و فیزیکی می‌نمود و از او بازیگری تیپیک می‌ساخت که همه کارگردان‌ها برای به تصویر کشیدن چنین شخصیت‌هایی به سراغش می‌رفتند اما به ناگاه، دیدن همین بازیگر قلچماق با چهره خشن، در هیبت یک مدیر مسئول مجله بذله گو و طناز بر صفحه تلویزیون، همه را غافلگیر کرد. آقای کاووسی تمام معادلات و پیش داوری‌ها درباره اویسی را بر هم زد و چهره‌ای تازه از این بازیگر نقش‌های منفی به نمایش گذاشت. از همین رو بود که آقای کاووسی تبدیل به محبوب‌ترین و شناخته شده‌ترین شخصیت تلویزیونی در زمان خودش شد و تکیه کلام‌های تا سال‌ها بعد از زبان مردم کوچه و خیابان شنیده می‌شد. «دیجیتالم کجا بود؟» با عبارت «کشتی به گل نشسته» و یا واژه کمتر شنیده شده «دوگوله» که به معنی ظرف مخصوص پختن آبگوشت است و مجازا به معنی مغز و عقل به کار می‌رود، از جمله این تکیه کلام‌ها بود که به طور چشمگیر نقل هر محفلی شده بود.

کاووسی را باید نمایانگر قابلیت بسیار بالای اویسی در کمدی دانست. شهامت و دل و جرأت اویسی در پذیرفتن چنین نقشی، ستودنی است. چرا که قرار بود متفاوت‌ترین نقش دوران حرفه‌ای خود را بازی کند. نقشی که می‌توانست در صورت عدم موفقیت او را تا مدت‌ها خانه نشین و از عرصه اول بازیگری دور کند. اما او در کنار بازی تکمیل کننده امیر جعفری که اولین تجربه تلویزیونیش را انجام می‌داد، یا بده بستان‌های عالی که بین شان انجام شد، این نقش را به اوج رساند.

کیومرث کاووسی شخصیتی به شدت حاضرجواب و بذله گو و در عین حال بسیار فرصت طلب است. با این که هدف اصلیش از راه اندازی یک نشریه، کسب درآمد و شهرت است، اما همیشه ژست مصلح اجتماعی و دلسوز فرهنگ را به خود می‌گیرد. عادت به انجام سخنرانی‌های پرشور دارد و بیش از این که اهل عمل باشد، به حرف زدن علاقمند است.

کاووسی که دوره میانسالی را گذرانده و به پیری نزدیک می‌شود، از زرد شدن نشریه‌ای که متعلق به خودش است ابایی ندارد، هرچند از انجام همین کار به شکل موفق نیز عاجز است. او می‌خواهد بزرگتر از آن چه هست به نظر برسد. با سوادتر، فرزانه‌تر و آگاهتر. اما همیشه خودش را لو می‌دهد و یا با ماست مالی کردن ماجراها خودش را نجات می‌دهد. از نکات بارز آقای کاووسی حاضرجوابی اوست. او سفسطه گری ماهر است و برای هر سئوالی، جوابی در آستین دارد. حتی قادر است در لحظه، شعری بی‌سر و ته بسراید که در عین حال جدی و واقعی به نظر برسد. اما با همه اینها آدم بدی نیست. این را می‌توان از رویکردی که به خانواده و پرسنل زیر دستش دارد فهمید. ممکن است اهل پیچاندن باشد، اما آدم شارلاتانی نیست. او هرگز بد اطرافیانش را نمی‌خواهد و به هر قیمتی حاضر نیست به اهدافش برسد، با آن قد بلند و چشم‌های درشت و ابروهای پرپشت، و صدای کلفت و خش دارش، روحیه‌ای حساس و دلی مانند کودکان نازک دارد و گاهی مثل بچه‌ها قهر می‌کند. او شعر خوب می‌خواند و خواننده قابلی است.

کیومرث کاووسی نماد شخصیتی است که علیرغم شیشه خرده داشتن، مخاطب می‌تواند به او علاقه داشته باشد. در او بسیاری از خصلت‌ها و دغدغه‌های قشر متوسط جامعه وجود دارد. انسان‌هایی که دلشان می‌خواهد آرمانگرا و پایبند به اصول باشند اما شرایط واقعی زندگی،‌ آن‌ها را در مسیری دیگر قرار می‌دهد. هرچند همچنان دوست داشتنی باقی می‌مانند. فتحعلی اویسی با به کارگیری درست تناقص‌های فیزیکی و چهره و صدایش در نقشی که بازی کرد، موفق شد آقای کاووسی را برای همیشه در بین مردم ماندگار کند.

به گفته خود او مردم همچنان او را آقای کاووسی صدا می‌کنند و گاه و بیگاه پس از گذشت بیش از سیزده سال، همچنان تکیه کلام هایش شنیده می‌شود. او در قالبی فرو رفت که دیگر نتوانست از آن خارج شود.

کیومرث کاووسی مسیر حرفه‌ای اویسی را هم به طور کلی تغییر داد. نقش‌های کمدی بعدی او، مانند باغچه مینو و کمربندها را ببندیم، تکرار همان آقای کاووسی با همان لحن، میمیک و اکت بود. اویسی هم چنین دیگر در نقش‌های جدی و خشن باورپذیر نشد و چه در سینما و چه در تلویزیون، موفق نشد نقش جدی قابل اعتنایی بازی کند. سایه کیومرث کاووسی بر سر دوران فعالیت حرفه‌ای فتحعلی اویسی چنان سنگین شد که تمام نقش‌های مهم و قابل اعتنایش را تحت الشعاع قرار داد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.