آنستزیا یا بیهوشی نخستین بار توسط چه کسی ابداع شد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۰۱

این کشف چه می‌گوید؟

استفاده از دارو در حین جراحی برای بیهوش کردن و از میان بردن درد حینِ عمل.

چه کسی آن را کشف کرد؟

همفری دیوی Humphry Davy

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

بیهوشی باعث شد اعمال جراحی گوناگون بر روی بدن و دندان عملی شود. تا قبل از کشف روش‌های بیهوشی، دردی که بیماران تحمل می‌کردند چنان شدید و خطرناک بود که دست اطباء را در انجام عمل‌های دشوار می‌بست و بیماران هم غالباً حاضر نبودند تن به این جراحی‌ها بسپارند.

بیهوشی درد را از میان ببرد و نگرانی و ترس بیماران را بسیار کاهش داد و باعث گسترش و تکامل جراحی و در نتیجه حفظ جان بیماران بسیاری گردید. علم بیهوشی‌شناسی اکنون یکی از رشته‌های اصلی پزشکی است و نقش مهمی در اتاق عمل بر عهده دارد. امکان دارد با کشف داروهای جدید در دهه‌های آینده روش‌های بهتر و اصلاح یافته‌تری جایگزین روش‌های فعلی شود، در هر حال این جنبه مهم پزشکی همیشه با ما خواهد بود.


واژه آنستزیا از کلمه یونانی به معنای «نبود احساس» گرفته شده و با نام اولیو وندل هولمز همراه است. (۱۸۴۶)، گرچه مفهوم بیهوشی هزار سال قدمت دارد. اطبای چینی نقاط به خصوصی از بدن را شکاف می‌دادند تا مانع از انتقال حس درد به مغز شوند. رومی‌ها و مصریان از مهرگیاه (ریشه گیاه ماندراگورا) برای بیهوشی بیمار استفاده می‌کردند. اطباء اروپایی هم در قرون وسطا از مهرگیاه استفاده می‌بردند. شمن‌های قوم اینکا برگ‌های کوکا را می‌جوبیدند و عصاره آن را (کوکایین) به محل زخم یا بریدگی‌ها تف می‌کردند تا باعث بی‌حسی شوند.

در قرن نوزدهم سه دانشمند مدعی کشف روش‌های جدید بیهوشی شدند اما هیچ یک شایسته این عنوان نیستند زیرا کاشف حقیقی روش‌های بیهوشی همفری دیوی بود.

سر یانگ سیمیسون متخصص اسکاتلندی زایمان نخستین کسی بود که برای بیهوشی از کلروفرم استفاده کرد. او متوجه شد بیمارانی که چند بار این گاز را تنفس می‌کنند، (دستمالی کتانی آغشته به کلروفرم زیر بینی بیمار نگه داشته می‌شد) به سرعت آرام می‌گیرند و از هوش می‌روند. روش او تا سال ۱۸۳۸ مورد توجه قرار نگرفت. در این سال ملکه ویکتوریا برای زایمان هفتمین فرزندش به او متوسل شد.

استفاده گسترده از کلروفرم در جنگ‌های داخلی آمریکا متداول شد. بعد از جنگ استفاده از کلروفرم گسترش پیدا کرد تا اوایل قرن بیستم که استفاده از داروهای دیگر متداول گردید.

پزشک آمریکایی کرافورد لانگ نخستین کسی بود که در حین عمل جراحی از اتر استفاده کرد. در ۱۸۴۲ او با استفاده از این روش، تومور گردن یک بیمار را درآورد. بیمار در طی عمل اصلاً دردی احساس نکرد. اما لانگ جرأت نداشت موفقیتش را آشکار کند.

در سال ۱۸۴۵ دندانپزشک معروف ویلیام مورتون از اتر استفاده کرد تا دندانی را جراحی کند. عمل با موفقیت انجام شد. مورتون چندین بار دیگر از اتر استفاده کرد و بعد مقاله‌ای در این باره نوشت. از آن پس اطباء در اروپا و آمریکا برای جراحی‌های ساده از اتر استفاده کردند.

اما هیچ یک از آن‌ها مکتشف روش بیهوشی جدید نبودند. در ۱۸۰۱ دانشمند انگلیسی همفری دیوی که با گازهای مختلف آزمایش می‌کرد، اکسیژن را با نیتروژن مخلوط کرد و گاز اکسید نیترات را به دست آورد. دیوی خود این گاز بی‌رنگ را تنفس کرد، نخست احساس خوشی و وجد غریبی به او دست داد که منجر به خنده‌ای شدید و غیرقابل مهار گردید تا سرانجام از هوش رفت.

دیوی نامه این گاز را گاز خنده گذاشت و متوجه شد این گاز درد را از بین می‌برد و آن را برای انجام اعمال جراحی توصیه کرد، اما اطباء توجهی به یافته او نکردند. کار دیوی نخستین آزمایش علمی برای کشف روش‌های بیهوشی بود.


در طول جنگ‌های قرن نوزدهم قبل از آن‌که استفاده از روش‌های جراحی متداول شود. گلوله‌ای سربی را لای دندان سربازان زخمی می‌گذاشتند تا در حین جراحی با گاز گرفتن فلز سرب – که تقریباً نرم است – بتواند درد را تحمل کند.

   

پستهای اخیر

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

فهرست برندگان جایزه پولیتزر ۲۰۲۱ اعلام شد: به رخ کشیدن شکوه روزنامه‌نگاری و رسانه‌های منتقد در برابر…

دنبال کردن اخبار مربوط به جایزه پولیتزر را همیشه دوست داشته‌ام. چون نگاهی به فهرست برندگان این جایزه معتبر روزنامه‌نگاری در هر سال، به ما خاطرنشان می‌کنند که روزنامه‌نگاری و کار رسانه وقاعی تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار باشد و با کارهای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.