آهنگ سربازی – آهنگ محبوب دوران جنگ، که هیچ حد و مرزی نمی‌شناخت

0

در ۱۹۴۱، یک ایستگاه رادیویی ارتش آلمان در «بلگراد»، سربازی را مامور گیر آوردن قطعات موسیقی برای سربازان کرد. او با جعبه‌ای خاک رفته مملو از صفحه‌های خارج از رده، که از زیرزمین ساختمان رادیو وین پیدا رده بود، برگشت. یکی از آن‌ها «نغمهٔ نگهبان جوان» بود که توسط «لِیل اندرسون» اجرا شده بود. یک آهنگ احساسی که داستان سربازی را روایت می‌کرد که دلش برای معشوقه‌اش تنگ شده است. دو سال پیش از این، انتشار این قطعه در آلمان با شکست مواجه شده بود و تنها هفتصد نسخه از آن به فروش رسیده بود. اما مدیر رادیو چنان با کمبود موسیقی مواجه بود که آن را در لیست پخش گذاشت.

سربازان آلمانی در آفریقای شمالی هزاران نامهٔ درخواست برای بازپخش این اهنگ نوشتند آن‌ها که نام این قطعه را نمی‌دانستند از آن با نام معشوقهٔ سرباز داستان «لیلی مارلین» یاد می‌کردند.

نه تنها آلمانی‌ها بلکه سربازان ارتش انگلیس هم که در شمال آفریقا مشغول جنگ بودند با اینکه شعر آن را نمی‌فهمیدند، شیفتهٔ این آهنگ شده بودند. موسیقی هر شب قبل از خاموشی پخش می‌شد. بازمانده‌های جنگ نقل می‌کنند که طی ساعت پخش آن، تبادل آتش کاهش پیدا می‌کرده است، چرا که سربازان هر دو طرف مشغول گوش کردن به این اهنگ بوده‌اند.

شهرت آن گسترده‌تر شد و «لیلی مارلین» از میان خرت و پرت‌های انباری، به آهنگ محبوب سربازان در جنگ جهانی دوم بدل شد. به زبان‌های مختلف ترجمه شد و میلیون‌ها سرباز زخمی که گرفتار جنگی مرگبار با یکدیگر بودند در سراسر دنیا به ان گوش می‌دادند. همان طور که یک آلمانی نوشت: «سربازان می‌میرند، اما یک سب بدون لیلی مارلین محال است.»

“آیا باد می‌تواند توضیح دهد که چطور به طوفان بدل شد؟”

ترانهٔ اصلی این آهنگ، اثر یکی از سربازان جنگ جهانی اول به نام «هنس لیپ» است و «نوربرت پولتز» در ۱۹۳۷ برای آن موسیقی نوشته است. ده‌ها کمپانی تولید موسیقی به بهانه اینکه «امروز ما بیشتر به موسیقی جنگ نیاز داریم» آن را رد کردند تا این که یکی از آن‌ها تهیه‌کنندگی‌اش را پذیرفت.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.