الکترومغناطیس توسط چه کسی نخستین بار کشف شد؟

0

الکترومغناطیس Electro Magnetic

سال اکتشاف: ۱۸۲۰

این کشف چه می‌گوید؟

هر جریان الکتریکی باعث به وجود آمدن میدان مغناطیسی می‌شود و بالعکس.

چه کسی آن را کشف کرد؟

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هانس اورستد Hans Orsted


قبل از ۱۸۲۰ تنها مغناطیس شناخته شده، سنگ مغناطیس و سوزن آهن‌ربا بود که جهت را نشان می‌داد و مغناطیسش ضعیف بود. اکنون دنیای ما پر است از موتورهای الکتریکی و مولدهای الکتریکی که در آن‌ها الکترومغناطیس‌های نیرومند وجود دارد. هر مو خشک کن، مخلوط‌کن و ماشین لباسشویی با این سامانه کار می‌کند. زندگی و صنایع ما به موتورهای الکتریکی متکی است و همه با الکترومغناطیس کار می‌کنند.

کشف سال ۱۸۲۰ که یکی از مهم‌ترین اکتشافاتی بود که زندگی جدید را برای ما ممکن کرد. کشف اورستد امکانات تحقیقات و پیشرفت‌های علمی را فراهم کرد. این کشف راه را برای دانشمندانی همچون آندره آمپر Andre Ampere و مایکل فارادی Michael Farady هموار کرد.


هانس اورستد به سال ۱۷۷۷ در جنوب دانمارک متولد شد. او در دانشگاه به تحصیل علوم پرداخت، اما بیشتر به تحصیل فلسفه راغب بود. اورستد به نظریه جان ریتر متمایل بود که اعتقاد داشت یکپارچگی در تمام نیروهای طبیعی وجود دارد و تمام این نیروها از «اور کرافت» یا نیروی اولیه سرچشمه می‌گیرند. بعدها سعی کرد واکنش‌های را با استفاده از مفهوم این نیروی اولیه سر و سامان دهد.

تحقیق جدی بر روی الکتریسیته از زمانی که بنیامین فرانکلین آزمایش بر روی الکتریسیته ایستا و تولید جرقه در بطری‌های لیدن را انجام داد آغاز شد. بعد در ۱۸۰۰ ولتا باتری و نخستین جریان مداوم الکتریسیته را اختراع کرد. ما بین سال‌های ۱۸۰۰ و ۱۸۲۰ شصت و هشت کتاب درباره الکتریسیته نوشته شد.

تنها عده کمی از دانشمندان حدس می‌زدند که ممکن است رابطه‌ای میان الکتریسیته و مغناطیس وجود داشته باشد. در ۱۷۷۶ و ۱۷۷۷ آکادمی علوم باواریا جایزه‌ای تعیین کرد برای هر کس که بتواند پاسخ این سؤال را بدهد: آیا شباهت فیزیکی ما بین نیروهای الکتریکی و مغناطیسی وجود دارد؟ هیچ‌کس نتوانست جواب مناسبی پیدا کند. در ۱۸۰۸ انجمن علمی لندن همان پیشنهاد را ارائه داد و برنده‌ای پیدا نشد.

در بهار سال ۱۸۲۰ هانس اورستد سخنرانی در یکی از کلاس‌های درسش ایراد کرد و اتفاق عجیبی افتاد. او کشف بزرگی کرد – تنها کشف علمی بزرگ که در برابر شاگردان کلاس اتفاق افتاد – قرار بود او آزمایشی را در برابر شاگردان انجام دهد و نشان دهد چطور جریان الکتریکی، سیم پلاتینیوم را گرم می‌کند. اورستد کارش را برای الکتریسیته یا جریان مغناطیسی متمرکز نکرده بود. هیچ‌کدام برای او جالب نبود. اما از سر اتفاق یک سوزن مغناطیسی (قطب‌نما) روی میز بود.

به محض آن‌که اورستد سر باتری را به سیم وصل کرد. سوزن قطب‌نما چرخید و عمود بر سیم پلاتینیوم قرار گرفت. وقتی باتری را قطع کرد سوزن سر جای خود بازگشت.

هر بار او جریان الکتریکی را وصل می‌کرد سوزن به طرف سیم می‌چرخید. شاگردان اورستد مجذوب این اتفاق شده بودند.

اورستد تا سه ماه بر روی این واقعه کار نکرد، تا تابستان ۱۸۲۰ رسید بعد او یک رشته آزمایش ترتیب داد تا بفهمد آیا نیروی الکتریسیته باعث جذب سوزن قطب‌نما می‌شود یا آن را دفع می‌کند. هم‌چنین می‌خواست این اتفاق را به اورکرافت (نیروی اولیه) ربط دهد.

او سیم را بالا، زیر و در طرفین سوزن قرار داد؛ جریان را برعکس کرد. به جای یک سیم، از دو سیم استفاده کرد. با هر تغییر در سیم و جریان، منتظر بود که تأثیری متفاوت از عملکرد سوزن را ببیند.

سرانجام متوجه شد که جریان الکتریکی به طور همزمان هم نیروی جاذبه و هم دافعه دارد. بعد از ماه‌ها مطالعه او نتیجه گرفت که جریان الکتریکی، نیروی مغناطیسی به وجود می‌آورد که پدیده‌ای جدید بود – و با نیروهایی که نیوتون شرح داده بود به طور اساسی فرق داشت. سرانجام مفهوم الکترومغناطیس کشف شده بود.


شفق‌های بورالیس یا «نورهای شمالگان» پدیده‌ای مغناطیسی است و زمانی که ذرات با بار الکتریکی خورشید با میدان مغناطیسی زمین برخورد می‌کنند به وجود می‌آید. در نیمکره جنوبی این نورهای پرده‌مانند، شفق‌های استرالیس یا «نورهای جنوبگان» نامیده می‌شوند.

   

پستهای اخیر

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند. مایکروسافت این تاریخ…

دار و دسته اپلیکیشن‌های «جکیل» و کلاهی که گاهی با نیت خوب یا بد سر اپل می‌گذارند!

ما در ایران به سبب تحریم‌ها به صورت ضمنی با اپلیکیشن‌های موسوم به «جکیل» آشنا هستیم! منظورم از «جکیل» دیگر چیست؟! توضیح خواهم داد. بگذارید از اینجا شروع کنم. به تازگی خیلی‌ها متوجه شدند که یک اپلیکیشن به نام Zoshy+ در اپ استور در بخش…

بالا آمدن سطح دریاها در دهه‌های آینده چه شهرهایی را از بین خواهد برد؟ شمال ایران دچار چه مشکلاتی…

بسیاری از شرایط تا زمانی که واقعا رخ ندهند، توسط ما جدی گرفته نمی‌شوند. تغییراتی اقلیمی از چیزی که ما تصور می‌کنیم، به ما نزدیک‌تر هستند و حتی در زمان زندگی خود ما، ممکن است مستقیما زندگی ما را تغییر بدهند. مثلا بر اساس تخمین‌هایی که در…

حالا دیگر مخاطب شما در فیس‌تایم می‌تواند هر آدمی باشد که یک مرورگر دارد، خواه در ویندوز و خواه در…

اپلیکیشن چت FaceTime اپل به لطف قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey، از ویژگی‌های جدیدی مانند اشتراک صفحه با دوستان، مود پرتره لایو، نویز کنسلینگ بهتر و حتی نسخه وب برخوردار شده است. نسخه تحت وب فیس‌تایم مورد توجه…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.