اولین بانوی مخترع آمریکایی

0

سیبیلا مسترز (sybilla masters) همسر یکی از سرشناس‌ترین تاجران فیلادلفیا بود. او همچنین اولین مخترع زن آمریکایی بود٬ دست کم آن قدر که ما می‌دانیم. دلیل که او را مخترع می‌شناسیم٬ این است که تنها زن در مهاجر نشین بود که به گرفتن جواز ثبت اختراعش از پادشاه انگلستان موفق شد.

در سال ۱۷۱۲ ٬ خانم مسترز کارآفرین٬ شیوهٔ جدیدی برای ساییدن و پودر کردن ذرت و تبدیل آن به آرد یافت. او چون فهمید٬ این اختراع در آینده بسیار با ارزش و مفید خواهد شد٬ تصمیم گرفت از آن حمایت کند. در آن زمان ایالت پنسیلوانیا امتیاز ثبت اختراع صادر نمی‌کرد٬ اما این کار مانع تصمیم گیری‌اش نشد.

او با کشتی عازم انگلستان شد.

چند سال طول کشید تا سیبیلا به خواسته‌اش برسد. او در این مدت برای تامین مخارجش فروشگاه کلاه فروشی در لندن باز کرد. در این زمینه که لندنی‌ها دربارهٔ این زن مخترع پر انرژی که از آن سوی آب آمده بود چه فکری می‌کردند٬ مطلبی ثبت نشده است. در ماه نوامبر سال ۱۷۱۵ ٬ دولت بریتانیا امتیاز ثبت اختراعی برای توماس مسترز صادر کرد: ” همسر آقای مسترز اختراعی جدید را بنیان نهاده است تا ذرت سرخپوستان را که در چند مستعمرهٔ واقع در آمریکا به عمل می‌آید٬ تمیز و آرد کند.”

در آن دوران وضعیت این طور بود٬ یعنی با این که اختراع به سیبیلا متعلق بود و او سال‌ها تلاش کرده بود تا به حق امتیازش دست یابد٬ به موجب قانون جواز ثبت امتیاز به نام شوهرش صادر شد.

سیبیلا قبل از آن که سال بعد به فیلادلفیا باز گردد٬ امتیاز دیگری نیز گرفت: ابداع شیوهٔ جدیدی برای ساخت کلاه‌های حصیری.

آفرین به سیبیلا مسترز! این زن خانه‌دار که شور و اشتیاق عجیبی برای اختراع داشت.

توماس مسترز با استفاده از اختراع همسرش آسیابی ساخت تا نوعی آرد ذرترا که سیبیلا برنج توسکارورا (Tuscarora rice) می‌نامید٬ درست کند. سیبیلا که بازاریاب کوشایی بود٬ ادعا می‌کرد این آرد می‌تواند بیماری سل را مداوا کند. افسوس که با این همه تلاش٬ آرد در انگلستان و آمریکا فروش چندانی نداشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.