چگونه با آشفتگی بعد از اطلاع از بی‌وفایی و خیانت همسرم مبارزه کنم؟

2

همسری که ناگهان متوجه خیانت شریک زندگی‌اش می‌شود، ممکن است ضایعه احساسی شدیدی را تجربه کند؛ ضایعه از دست دادن شریک زندگی و حتی از دست دادن ارزش وجودی خویش! شاید تشخیص این نوع فقدان که به اشکال مختلفی رخ می‌نماید، برای غیر متخصص‌ها دشوار باشد، زیرا آثار ملموس و آشکاری وجود ندارد. با اینکه شما مثل دیگران کاملا سالم به نظر می‌رسید، ولی از درون تحلیل می‌روید؛ گویی نقطه‌ای نامعلوم در درون بدنتان در حال خونریزی است. ناگهان احساس می‌کنید که هویت خود را از دست داده‌اید. احساس استثنایی بودن را از دست داده‌اید. عزت نفس خود را در ازای خوار کردن خود و قربانی کردن ارزش‌های بنیادی‌تان برای بازپس گرفتن همسر هدر داده و حتی اعتماد به نفس خود را نیز از دست داده‌اید. دنیا به نظرتان ناعادلانه و بی‌نظم می‌رسد و شما حس ذاتی خود را در مورد نظم و عدالت دنیا از دست داده‌اید. انگار که دیگر ایمان مذهبی ندارید و نمی‌خواهید با هیچ کس در رابطه باشد و هیچ عزم و اراده‌ای، حتی ارائه زیستن را هم در خود حس نمی‌کنید.

از دست دادن هویت: «دیگر نمی‌دانم که هستم».

کشف رابطه‌ای نامشروع همسرتان شما را وامی‌دارد تا خود را به ابتدایی‌ترین شکل ممکن، از نو تعریف کنید. از خود می‌پرسید: «اگر تو در شریک زندگی‌ام کسی که فکر می‌کردم نیستی و ازدواج ما دروغی بیش نیست، پس من کی هستم؟»

ناگهان خود را تغییر شکل یافته، در هم شکسته و متفاوت از آن تصویری که همیشه از خود داشتید، می‌یابید.

شاید در گذشته، خود را توانا، بی‌نیاز، آزاد، شوخ، سرحال، جسور، بامحبت، گرم، صمیمی، ثابت قدم، دوست داشتنی، بلندنظر، دست و دلباز و جذاب توصیف می‌کردید. اما حالا دیگر نه. حالا نه تنها از پشت عینک منفی‌ای که بر چشم خود زده‌اید، خود را آدمی حسود، خشمگین، کینه‌توز، ناپخته، تنگ‌نظر، تحقیر شده، تندخو، گزنده، ترسو، تنها، ناخوش، بی‌آبرو، زشت، بدگمان، انگشت‌نمای اجتماع و مغشوش از فریب‌کاری همسر می‌بینید، بلکه دید خود را نسبت به خود همیشگی‌تان نیز از دست می‌دهید و در خوبی و جذابیت و توانایی ذاتی خود در معامله با دنیا شک می‌کنید.

لیلا، حسابدار سی و یک ساله‌ای که پنج سال پیش ازدواج کرده بود، از خاطرات خوش گذشته‌اش چنین می‌گفت: «در کتاب سال کالج، از من به عنوان آدمی پرشور، زنده‌دل، ورزش‌کار و جسور نام برده شده است. اما پس از خیانت علی، هیچ انرژی یا رغبتی حتی برای بیرون رفتن از خانه در خود نمی‌بینم. احساس می‌کنم بیش از حد عریان و رسوا هستم».

شهلا هم پس از چهار سال زندگی مشترک، با از دست رفتن ناگهانی هویت خود دست و پنجه نرم می‌کند: «عادت داشتم خودم را دوست داشته باشم، عادت داشتم خودم را آدم خوشایند، دوست داشتنی و مهربانی بدانم ولی همه اینها دود شد و رفت هوا! نمی‌توانم دست از این فکر بردارم که خسرو به این دلیل به من خیانت کرد که من زیادی هالو و معمولی بودم. شاید تنهایی حالای من یک دلیل بیشتر نداشته باشد؛ شاید من ارزش این را ندارم که کسی با من رابطه برقرار کند».

اگر شما هم به اندازه شهلا افسرده‌اید، به احتمال زیاد کمبودها و عیوب خود را بیش از حد بزرگ جلوه می‌دهید و زیادی خود را به خاطر رفتار زناکارانه همسرتان سرزنش می‌کنید و به همین دلیل هر چیزی که از آن بیزار بودید، به خودتان نسبت می‌دهید. حالا که احساس تنهایی می‌کنید، در این فکر هستید که باعث و بانی این اتفاق وحشتناک خود شما بوده‌اید. پیش خودتان فکر می‌کنید: «اگر دستی به سر و روی خودم بکشم، می‌توانم همسرم را به راه بیاورم»، در حالی که دارید خودتان را گول می‌زنید. اما به زودی یاد خواهید گرفت که باید واقع‌بینانه‌تر به خود نگاه کنید و تقصیر را با نسبت مساوی‌ترین بین خود و همسرتان تقسیم نمایید. با این وجود، شما به احتمال زیاد در این لحظه فاقد آن فاصله یا دورنمای لازم برای صادق بودن با هر کس و بیش از همه با خودتان- هستید.

احساس از خود بیگانگی آسیبی است که زخم آن عمیق‌تر از خود خیانت است. چه چیز زجرآورتر از آن است که انسان خود را محبوس در پوستی ببیند که نسبت به آن احساس بیگانگی می‌کند؛ بیگانه و بریده از هسته درونی «خود»ی که همواره رویش حساب می‌کردید تا هویت شما را به شما بشناساند و بگوید شما که هستید.

از دست رفتن حس استثنایی بودن

«فکر می‌کردم برایت ارزش داشتم. الان می‌فهمم که برایت فقط یک کالای یک بار مصرف و دور ریختنی بودم».

درست مثل بر باد رفتن حس هویت شخصی، اعتقاد راسخ شما به این که شما و همسرتان عاشق هم هستید و هیچ کس به غیر از شما نمی‌توانست همسرتان را خوش‌بخت کند و یا اینکه هر دو در کنار هم واحد بی‌نقص و تحلیل‌ناپذیری بودید که هیچ‌گاه قابل تقسیم یا جدایی نبود، نیز همچون سرابی محو می‌شود. رابطه پشت پرده همسرتان دست همه این توهم‌های ساده‌لوحانه را رو کرد. دیگر دریافته‌اید که ازدواج شما، ازدواجی منحصر به فرد و استثنایی نبوده و اینک شما دیگری بی‌نظیر و ارزشمند نیستید.

مریم که قبل از رسیدن به سن نوجوانی مورد تجاوز پدرخوانده‌اش قرار گرفته بود، از طرف مادر خوانده‌اش، که اظهارات او را باور نداشت طرد شد. از آن پس خود را جنس بنجول و زده‌داری می‌دید که به سوی مردانی که درست مانند پدر و مادرش با او مثل آشغال رفتار می‌کردند، کشیده می‌شد. او پس از گذراندن دوره منشیگری، به عنوان متصدی پذیرش در یک مرکز حقوقی استخدام و در آنجا با پرویز آشنا شد. اوایل به ابراز علاقه پرویز سوء‌ظن داشت. از خود می‌پرسید: «چرا باید کسی مرا به خاطر وجود خودم بخواهد؟» ولی بعدها کم‌کم به دست و دلبازی‌ها و حمایت‌های او اعتماد کرد و سه ما بیشتر از این آشنایی نمی‌گذشت که تصمیم گرفت با او ازدواج کند. عاشقش نبود، اما او اولین مردی بود که باعث شد خود را شخص محترم، آبرومند، باارزش و منزهی احساس کند. اما یک سال بعد که پی برد پرویز در تمام این مدت با منشی خود نیز هم‌بستر بوده است، احساس خودارزشمندی نویافته خود را از دست داد و به پرویز گفت: «تو عزیزترین کسی بودی که در این دنیا داشتم، بهترین دوستم، اولین کسی که کاملا به او اعتماد داشتم. من در کنار تو کاملا احساس امنیت می‌کردم و می‌توانستم با تو درد دل کنم. اما از همه مهم‌تر، تو به من اجازه دادی خودم را باور کنم و دریابم که من چیزیم نیست و اتفاقی که در بچگی برایم افتاد، تقصیر من نبود و نمی‌توانست دلیل هرزگی من باشد. برای اولین بار در عمرم احساس کردم مرا به خاطر وجود خودم می‌خواهند. اما حالا می‌فهمم که جز کاغذ توالت، جز یک آشغال، چیزی نیستم».

وقتی شما مثل مریم عملا از طرف کسی کنار گذاشته می‌شوید کسی که زمانی این باور را به شما بخشیده بود که آدم بی‌نظیری هستید و هیچ وقت شخص دیگری جای شما را در قلب او نمی‌گیرد ممکن است نه تنها به عنوان همسر، که به عنوان پدر یا مادر هم خود را حقیر بشمارید. شما که از فروپاشی کانون گرم خانواده خود مایوس و سرخورده‌اید، ممکن است فرزندانتان را هم مثل خودتان بی‌ارزش بدانید و باور داشته باشید که چیزی ندارید که به کسی بدهید حتی به آنها که بیش از همه شما را دوست دارند و به شما نیازمندند.

مژگان، مادر یک دختر 9 ماهه، می‌گفت: «عزمم را جزم کرده بودم که یک بلیت یکسره بگیرم و به همه کس و همه چیز پشت پا بزنم. حس می‌کردم نمی‌توانم با دوست دختر داوود رقابت کنم او در مقایسه با من خیلی جوان و سرحال بود. چرا بچه‌ام باید در کنار من- با من مقبون و شکست‌خورده- بماند؟ من چه چیز داشتم که به او بدهم؟ هویت خود را به عنوان یک آدم مهم و لایق از دست داده بودم. خدا را شکر که متوجه شدم این حرف‌ها را از روی افسردگی به زبان می‌آورم و بدین ترتیب از رفتن پشیمان شدم. درست است که از چشم داوود افتاده بودم، ولی هنوز تنها مادر دخترم بودم».

وقتی شما مثل مژگان حس دوست داشتنی بودن خود را از دست دادی و خود را شبحی از آنچه پیش از این بودید، احساس کردید، باید تشخیص دهید تصویری که از خود پیدا کرده‌اید، تصویری است که از صافی عهدشکنی همسرتان عبور کرده است و نباید به آن اعتماد کرد. در حال حاضر شما قادر نیستید خود را به وضوح ببینید و برداشت درستی از خود داشته باشید. پس باید فرصت بیشتری به خودتان بدهید! این توانایی شما احتمالا تا مدت مدیدی همچنان ضعیف باقی خواهد ماند.


جنیس، آلبراهامیز اسپرینگ/ مرجان فرجی


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این عکس‌ها راهنما و ایده‌ای برای شما برای تبدیل اشیای کهنه و دورریز به چیزهای جدید هستند

صرفه جویی «واقعا» یک هنر است. خیلی وقت‌ها ما به بهانه تغییر دکوراسیون یا قدیمی شدن چیزی یا نامتناسب شدن چیزی با وسایل تازه به سادگی دورش می‌اندازیم یا باقیمتی بسیاری نازل به سمساری می‌دهیم.البته این سال‌ها به خاطر فشارهای اقتصادی -چنان…

تخیل: تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی از زمین بازدید می‌کرد و در اینستاگرام پست به سبک…

ما نمی‌دانیم که هیچ وقت بیگانگانی که می‌گویند اینقدر وجودشان محتمل است، از زمین بازدید خواهند کرد یا آیا آشکارا رخ خواهند نمود یا نه.فعلا در حد داستان‌های علمی تخیلی به قضیه نگاه می‌کنیم.اما تصور کنید که یک موجود هوشمند فرازمینی…

عکس های رنگی مردم «عادی» در دوران استالین که توسط یک دیپلمات آمریکایی که به دلیل جاسوسی اخراج شد،…

زندگی مردم عادی چیزی است که آنچنان که باید و شاید ثبت نمی‌شود. مورخی را تصور کنید که پنج دهه بعد بخواهد در مورد تاریخ الان ایران تحقیق کند. او احتمالا انبوهی از روزنامه‌های و مجلات و کتاب‌ها و مصاحبه‌های شفاهی و آمارها یا اطلاعات سایت‌ها را…

عکس‌هایی از ترسناک‌ترین ساختمان‌های دنیا – آلبوم عکس

چرا برخی از ساختمان‌ها و خانه‌ها خیلی ترسناک به نظر می‌رسند. اینها دسته از سکونت‌گاه‌ها طیف گسترده‌ای دارند:- آنهایی که سایه روشن شب ترسناک‌شان می‌کند و هنگام روز یک ساختمان تقریبا عادی هستند.- آنهایی که مدت‌ها متروک مانده‌اند و…

نمونه‌های جالبی از اختراعاتی که فراموش شدند، یا تکامل یافتند یا به کلی به صورت دیگری تغییر پیدا…

در طی دهه‌ها و قرن‌های انسان‌های اختراعات گوناگونی کرده‌اند. از برخی از آنها در ابتدای امر تصور می‌شد که استقبال خوبی شود، اما در نهایت فراموش شدند، برخی با تغییرات نه چندان بنیادین همچنان به همان صورت تولید می‌شوند، برخی با تغییرات جدی و…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
2 نظرات
  1. مریم می گوید

    عالی بود

    مممنونممم

  2. مریم می گوید

    عالی بود
    مممنونممم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.