کاراکتر سینمایی تام استال با بازی ویگو مورتنسن در فیلم تاریخچه‌ خشونت: بررسی و تحلیل

بهتر است با همان نام تام استال از او یاد کنیم. نامی که خودش انتخاب کرده و شخصیت‌اش را براساس آن شکل داده. در شهری کوچک کافه‌ای به راه انداخته و با همسر و پسر و دخترش روزگار خوبی دارد. یک‌شنبه‌ها به کلیسا می‌رود و قهوه گرم به مشتریان‌اش می‌دهد، از شخصیت‌های بازی‌گوشانه زن‌اش لذت ببرد و آرامش و امنیت را برای خود و خانواده‌اش ساخته است. حتی اگر پسرش هم‌چون بازنده‌ای در مقابل بچه قلدرهای مدرسه کم بیاورد و از اعمال خشونت بترسد. این وضعیتی‌ست که تام استال با رغبت به آن تن داده. یک زندگی معمولی دور از خطر و خشونت. و این وضعیتی بود که دیوید کرانبرگ، استاد مسلم کابوس و ترس و خشونت این بار فیلم‌اش را بر پایه آن قرار داده بود. بعد از فیلم‌هایی چون مگس، اگزیستنس و تصادف و جهان هیولایی آن‌ها، سراغ الگوی کلاسیک و امتحان پس داده‌ای می‌رود. الگوی داستانی نرمال و معمولی. حکایت آرامش اولیهٔ مردی که با اولین نشانه‌های شر به هم می‌ریزد.

بهتر است او را جویی کیوساک بخوانیم. نامی که از آن رهایی ندارد. هویتی که انگار سرشت‌اش را با آن پیوند داده‌اند. آدم‌کشی در خدمت یک دسته تبهکار به رهبری برادرش. خانواده حقیقی. گذشته‌ای که سایه‌اش بر روی سرش پرواز می‌کند. و بعد از واکنش غیرارادی به دو متجاوزگر به حریم امن‌اش که ناشی از فطرت اصلی اوست دوباره برای بلعیدن‌اش چنگال باز می‌کند. در ابتدا سویه باشکوه شرّ به سراغ‌اش می‌آید. مردی که برای دفاع دست به خشونت می‌زند.

این وجه ناقص از نیروی شیطانی می‌تواند نگاه ستایش‌گر رسانه‌ها و مردم را به خود جلب کند و او را به قهرمان الهام بخش پسرش تبدیل کند. تام استالی که با جویی کیوساک تقویت شده. شمایلی که او را محبوب همگان می‌کند. اما او می‌داند که این نیروی پنهان، آزاد خواهد شد و دیگر امنیتی برای او در کار نیست. پشت این چشمان آبی و معصوم، شیطانی است که قادر است با سیم خاردار چشمِ فورگاتی، شیطان دیگر، را کور کند.

شمایل خشن و گذشته خوفناک تام /جویی هراس خانواده‌اش را برمی‌انگیزاند. جلوه شیطانی او هیچ هواخواهی ندارد. اگرچه نیروی سرکوب شده او بیدار می‌شود و به وجد شخصی او کمک می‌کند و در عین حال تنهاتر خواهد شد. او در رابطه با همسرش در موضع فاعلیت قرار می‌گیرد و خشونت را به امتیازی برای عشق‌ورزی تبدیل کند. این اشتیاق را پیدا می‌کند که نیمه‌شب از خانه بیرون بزند و به گذشته خود سرک بکشد. همه‌شان را نابود کند و فردا شب به میز شام خانواده برگردد. این یادگاری‌ست که از کاراکتر تام /جویی به جا می‌ماند. این کنایه که آن‌چه از سوی شیطانی برجای می‌ماند به وجد و لذت شخصی کمک می‌کند و سوی خیر و انسانی آن‌چه است که دیگران از تو می‌خواهند.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

اگرچه در بازی مورتنسن این اشتیاق به اندوه و حزنی حاصل از این زندگی دوگانه بدل می‌شود. و میز شام صحنه پایانی فیلم پرسشی است که فیلم مطرح می‌کند. آیا آن‌ها تام /جویی را می‌پذیرند. مورتنسن قبل از تاریخچه خشونت در سری سالار حلقه‌ها بازی کرده بود. پادشاه انسان‌ها. نژاد برتر دنیا. شمایل خیر با موهای بلند و ته‌ریش که از او هیبتی حماسی و رومانتیک ساخته بود. و بعد از تاریخچه خشونت در فیلم بعدی کراننبرگ، وعده‌های شرقی. در نقش آدم‌کش مخوف روسی. تام استال /جویی کیوساک همان وجهه انسانی پیچیده‌ای است که انگار در جایی مابین دو کاراکتر فیلم و دو نقش پیش و پس از آن قرار گرفته.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.