جابه‌جایی قاره‌ها توسط چه کسی کشف شد؟

1

سال اکتشاف: ۱۹۱۵

این کشف می‌گوید که قاره‌های زمین جابه‌جا می‌شوند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

آلفرد وگنر Alfred Wegner


قبل از کشف وگنر، دانشمندان تصور می‌کردند زمین جسمی ایستا است و هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند و همیشه همین طور بوده است. کشف آلفرد وگنر که قاره‌های زمین جابه‌جا می‌شوند به کشف نظریه تکتونیک انجامید و دانش گسترده‌تری از پوسته و بستر زمین، حرکت و واکنش آن‌ها با یکدیگر به ما ارائه کرد. کشف او سنگ‌پایهٔ اکتشافات بعدی درباره زمین و درک بیشتر ما از زمین‌شناسی گردید.


آلفرد وگنر به سال ۱۸۸۰ در برلین به دنیا آمد او بیشتر اهل عمل بود تا تفکر و در دانشگاه رشته ستاره‌شناسی را رها کرده و به مطالعه هواشناسی پرداخت زیرا فکر می‌کرد ستاره‌شناسی فرصت تحقیقات علمی را به او نمی‌دهد.

در سال ۱۹۱۰ هنگام بازدید از سواحل آمریکا و آفریقا متوجه شد که کناره‌های دو قاره مانند قطعات یک جورچین درست به هم جفت‌وجور می‌شود.

او حدس زد که این جفت‌وجور شدن اتفاقی نیست و احتمال دارد دو قاره، روزگاری به هم چسبیده بودند، گرچه اکنون اقیانوس میان آن‌ها فاصله انداخته است. این نظریه در زمان خود انقلابی بود زیرا دانشمندان اعتقاد داشتند که قاره‌ها مکانی ثابت داشته و دارند.

او به سنگواره‌هایی برخورد که هم در سواحل آمریکای جنوبی پیدا می‌شد و هم در سواحل آفریقا. دانشمندان اعتقاد داشتند زمانی باریکهٔ خشکی این دو قاره را به هم متصل می‌کرده است و از این طریق جانوران دو قاره در رفت و آمد بودند. این «پل» هزاران سال قبل در آب فرو رفته است.

وگنر اعتقاد داشت که چنین پلی وجود نداشته زیرا می‌باید علائم و نشانه‌های فراوانی از آن به جا مانده باشد.

وگنر با مطالعه تحقیقات دانشمندان و بررسی صدها نقشه متوجه شد شکل صخره‌ها درهم‌آمیختگی انواع صخره‌ها، و لایه‌های صخره‌ای در قاره (آمریکای جنوبی و آفریقا) به نحوی است که کاملاً مشخص می‌کند این دو قاره از هم جدا شده‌اند.

تنها توضیحی که می‌شد داد این بود که این دو قاره به هم چسبیده بودند و جدا نشده‌اند. او نظریه‌اش را به سایر قاره‌ها هم گسترش داد و (برای مثال آمریکای شمالی هم می‌باید به اروپا چسبیده باشد) به این نتیجه رسید که زمانی قاره غول‌آسای وسیعی بر سطح زمین وجود داشت که نام آن را پانگایا (به یونانی یعنی همهٔ زمین) گذاشت.

وگنر کشف خود را در سال ۱۹۱۵ منتشر کرد. واکنش دانشمندان سرد و همراه با بی‌اعتمادی بود. وگنر جابه‌جایی قاره‌ها را کشف کرده بود اما نتوانسته بود توضیح دهد چه زمان و چگونه این جابه‌جایی صورت گرفته است. ۴۰ سال بعد هاروی هس نظریه گسترش کف دریاها را ارائه کرد و نظریه وگنر را به اثبات رساند.

 
1 نظر
  1. پ.ر.ه.ا.م می گوید

    ممنون از اطلاعاتتون??
    به من خیلی کمک کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.