کاراکتر سینمایی دکتر کیوجیونایده با بازی توشیرو میفونه در فیلم ریش قرمز: بررسی و تحلیل

ریش قرمز فیلمی است با مضامین انسانی که بشریت امروز به آن‌ها پشت کرده. و کوروساوا با نقدی ملایم آن‌ها را یادآوری کرده است.

«ریش قرمز» مردی سالک است در قالب یک پزشک و پیش از آن‌که درد جسمی را بیابد و سعی در درمان کند، زخم‌های روحی و نقص‌های روانی را کشف می‌کند.

«ریش قرمز» با اراده آهنین درمانگاه عمومی را با دست خالی اداره می‌کند. این مرد سرسخت و تسکین‌ناپذیر، نبردی بی‌امان را علیه بیماری، رهبری می‌کند و سخت مصمم است ریشه‌های اجتماعی و اخلاقی آن را بزداید. هیچ‌چیز تاب مقاومت در برابر ایثار و پایداری او را ندارد.

«ریش قرمز» در واقع پیر صومعه‌ای است که در ظاهر تنها یک کلینیک پزشکی ساده و بی‌آلایش است. صومعه‌ای معنوی و اخلاقی.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

«ریش قرمز» تنها دردها را مطرح نمی‌کند. او با قدرت تمام ارائه طریق می‌کند و درمان انسان زخم خورده را تنها اتصال به منبعی لاهوتی، اراده و عشق می‌شناسد.

«ریش قرمز» مردی است که کمتر در جهان پیرامون از او می‌توان سراغ یافت. برخورد با چنین آدمی یک شانس بزرگ است.

«ریش قرمز» معلمی است که تک‌تک ما را درس می‌دهد. بدون هیچ چشم‌داشتی. نوعی بخشش که تنها در ذات ایثارگر مردی چون او نهفته است.

محور اصلی داستان نقدی اجتماعی وابسته به تراژدی آدم‌های حول محور قصه فیلم است. گرسنگی و فقر تنها دردهای بشری نیستند هر چند به وفور در سکانس‌های مختلف به آن‌ها اشاره می‌شود امّا بستری برای نمایش زخم خوردگی و شکست‌پذیری روح متعالی انسان است. «ریش قرمز» امید محرومان و ناجی بشریت است. او فرستاده ای ماورایی نیست و با شمایل سامورایی‌اش در نگاه اول معمولی جلوه می‌کند امّا در پشت ریش‌های قرمز او (که استعاره‌ای برای یگانگی شخصیت او در قالب پزشکی روحانی و صبور است) روحی بسیار بزرگ‌تر از جسم‌اش دارد. «ریش قرمز» مخاطب‌اش را منقلب می‌کند و این سوال را در ذهن متبادر می‌کند که این همه عظمت انسانی از کجا به عاریت گرفته شده است.

«رابین هودی» عمل می‌کند و خود را ناگذیر از آن می‌داند تا به یاری نیازمندان برخیزد. لحظات مرگ یک انسان و احتضارش را باشکوه و حکمت‌آمیز می‌داند. و درمان دردهای روح را بر درمان جسم مقدم می‌شمارد و از آن روست که به درد و دل‌های بیماران با حوصله گوش می‌دهد.

درمانگاه «ریش قرمز» با انسان‌سازی درصدد درمان فقر، بی‌عدالتی، جهل و فساد هم هست.

«ریش قرمز» نشانه‌های شخصیتی متضاد و تا حدی متناقض دارد. با بیماران‌اش که همه یکسان‌اند و بیماراند متفاوت برخورد می‌کند.

«ریش قرمز» نه از طریق اندرز که از طریق اجرا و عمل، منویات خودش را دیکته و برحق بودن‌اش را ثابت می‌کند.

«ریش قرمز» آدم به ظاهر خوب و مثبت و شیرینی نیست. قهرمانی است در لباس خشن، دیکتاتور مأب، زشت‌رو، تند، عصبی، خشن.

و امّا طبق سنت ما انتظار داریم آدم خوب فیلم، آدم خوبی هم باشد. نرم و گرم و دل‌پذیر و قابل مذاکره باشد. بخشنده و سالم و مهربان. چنین آدمی در دنیای واقعی و در زندگی روزمره شدنی است. امّا در دنیای نمایش غیرقابل دراماتیزه در فیلم مطبوع نیست.

پدر مهربان و مادر نازنین همه ما در دنیای واقعی دوست‌داشتنی هستن امّا روی پرده و در سینما دل‌پذیر و دیدنی نیستند. کسالت بار و غیرقابل تحمل‌اند. بنابراین روشن است که ریش قرمز در دستان کوروساوا بر سر یک دو راهی است. یا باید دل‌پذیر باشد و یا دراماتیزه و دیدنی.

«کوروساوا» درمان درد را و نسخه را از روی دست بزرگان نوشته است.

باید آدم خوب و دل‌پذیر و دوست‌داشتنی را لباسی بپوشاند. آن لباس، توجه به ظاهر اوست. او را در ظاهر و شکل و اندام و رفتار ظاهری بد و زشت و نفرت‌انگیز می‌کند تا هم آدم‌اش درست و خوب باشد و هم قاعده را رعایت کند که دراماتیزه شود. آدم زشت، بدترکیب، خشن، بدظاهر، روی پرده دیدنی است. و کوروساوا مشکل را حل می‌کند.

«ریش قرمز» خوب در هیأت بد. در نهان خوب. در ظاهر بد.

حال «ریش قرمز» است و دنیایی فکر و مضمون و انگیزه و حرف و حدیث و نیت پیام که در دل و ذهن «کوروساوا» است و از آن در فیلم بیرون آمده و باید آن پیام‌ها و آن اندیشه‌ها را به تماشاگر بقبولاند و باورپذیر کند.

«توشیرو میفونه» در جلد و لباس چرک و مندرس «ریش قرمز» این مهم را انجام می‌دهد. او می‌تواند با بازی خوب و درخشان‌اش خواسته‌های محتوایی کوروساوا را در فیلم جاری کند؛ او نیت نیک‌اش را با اخم و ترشرویی راه می‌برد و حرف‌های کوروساوا را به کرسی می‌نشاند.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.