روبرت گرویک، پیشگام راه آهن

0

روبرت گرویگ که در سال ۱۸۲۰ در کارلسروههٔ آلمان دیده به جهان گشود، با طرح شجاعانهٔ خود، برای کسانی که اندیشهٔ ساختن خطوط آهن مناطق کوهستانی را در سر می‌پروراندند، سرمشق خوبی شد. راه آهن دولتی آلمان در روز ۶ دسامبر سال ۱۹۸۵، یادوارهٔ صدمین سالروز درگذشت این مهندس بزرگ راه آهن را برگزار کرد.

روبروت گرویگ (Robert Gerwig) اعتقاد راسخ داست که قدرت و سلامت اقتصادی هرکشور به وجود خطوط ارتباطی و جاده‌ها بستگی دارد و باید وسیله‌ای برای رسیدن به هدفهای اجتماعی باشد. او در تمام دوران زندگی پُر بار خود بر این باور بود و برای راه آهن بهای ویژه‌ای می‌داد.

شهرت او از زمانی آغاز شد که توانست یکی از بزرگترین طرحهای مواصلاتی را بین اوفن بورگ – کنستانس، از طریق راین علیا به اجرا درآورد.

پدرش کریستیان گرویگ، از دوستان نزدیک شاهزادهٔ راین، از استعداد روبرت در ریاضیات آگاه بود. و به همین جهت پس ازپایان تحصیلات دبیرستان، او را به مدرسهٔ عالی فنّی در کارلسروهه فرستاد. روبرت از سال ۱۸۳۷ تا ۱۸۴۱ درآنجا به مطالعهٔ و تحصیل مشغول شد و در پایان کار و هنگام امتحانات مدرسهٔ عالی، استادان خود را متقاعد کرد که: «روبرت استعداد بی‌نظیری دارد و از زمان خود بسیار فراتر می‌داند!».

مهندس جوان روبرت گرویگ در سازمان مدیریت عالی خدمات آبرسانی و راه سازی کارلسروهه به خدمت دولت درآمد و به زودی حسّ اعجاب و احترام همگان را برانگیخت. گرویگ علاوه بر مسئولیت خود در شغل یاد شده، ریاست هنرستان ساعت سازی شُوراتسوالد را هم به عهده داشت. او بین سالهای ۱۸۵۰ تا ۱۸۵۷ هنوز کارچشمگیری عرضه نکرده بود و تنها در تعریض و تسطیح جاده‌های کوهستانی فعالّیت می‌کرد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در سال ۱۸۵۷ مأموریت اتمام جاده‌ای که از شُوارتسوالد می‌گذشت به او واگذار شد. دو سال بعد، یعنی در سال ۱۸۵۹، نخستین قطار از طریق راه آهن یاد شده وارد شهر فیلینگن شد. امّا مشکل ترین قسمت کار، ایجاد راه آهن بین ها وزاخ و فیلینگن در منطقهٔ سخت و پُر مخاطرهٔ کوهستانی بود. درست زمانی که مقدّمات امر برای آغاز کار این قطعه آماده شده بودف جنگ سال ۱۸۶۰ بین آلمان و فرانسه، شروع شد و کار را متوقّف ساخت. در تابستان ۱۸۷۰، پس از پایان جنگ، کارگران آلمانی که در لباس سربازی به جبهه اعزام شده بودند، به میهن خود برگشتند و کارگران ایتالیایی را روانهٔ کشور خود ساختند خوشبختانه در این فاصله زیان چشمگیری متوجّه تأسیسات نیمه تمام بخصوص تونلها- نشده بود. سرانجام در پاییز سال ۱۸۷۳ کار این جاده به پایان رسید.

در آغاز ماه نوامبر همان سال نخستین قطار باری که به علّت آماده نبودن واگنهای مسافری، کار قطار مسافربری را هم انجام می‌داد، از این خط گذشت و فصل تازه‌ای در کتاب صنعت راه‌آهن گشوده شد.

دولت محلّی به خاطر این کار شگرفت او را ستود. هزینهٔ برآورد شدهٔ طرح به حدود پنجاه میلیون مارک بالغ شد و قطعهٔ یاد شده، زیباترین خط آهن کوهستانی آلمان نام گرفت.

در سال ۱۸۵۹ نام روبرت گرویگ در اروپا با خطوط آهن و هنر جاده‌سازی به هم پیوسته بود. دولت سویس از این موضوع آگاهی کاملی داشت و به همین دلیل از او خواستند تا نظارت طرح راه آهن منطقهٔ آلپ سویس را به عهده گیرد. گرویگ ناچار بود از خدمت دولت مرخص شود و تقاضای خود را تسلیم مقامات محلّی کرد. درپایان سال ۱۸۶۳ با این تقاضا موافقت شد وطیّ نامه‌ای رسمی به او اطلّاع دادند که: «سرمهندس خطوط آهن آقای روبرت گرویگ بنا به میل شخصی خود می‌تواند برای نظارت در خط آهن گوتهارد –لوکمانیر، چهار هفته از مرّخصی استفاده کند»


نوشتهٔ: برنارد واگنر ترجمهٔ حسین بایرامی

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.