چه زمانی پی به وجود زندگی در اعماق دریاها بردیم؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۷۰

این کشف چه می‌گوید؟

اعماق تاریک اقیانوس‌ها همچون صحرایی عاری از حیات نیست بلکه در آن‌ها انواع حیات وجود دارد.

چه کسی آن را کشف کرد؟

چارلز تامسون Charles Thomson

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

چارلز تامسون دیدگاه علم را درباره ژرفای اقیانوس‌ها و نیازهای حیات تغییر داد. در اعماق اقیانوس‌ها نور وجود ندارد، مع‌هذا او انواع گونه‌های زنده را کشف کرد. او ثابت کرد که زندگی بدون نور هم امکان‌پذیر است. حتی ثابت کرد که گیاهان می‌توانند در اعماق اقیانوس‌ها که نور وجود ندارد به رشد خود ادامه دهند. (اگر چه یک قرن طول کشید تا دانشمندان متوجه شدند که بعضی از گیاهان بدون فتوسنتز هم می‌توانند به حیات خود ادامه دهند.)

کشفیات تامسون باعث شد که دید دانشمندان از حیات در سطح اقیانوس‌ها، تا اعماق آن‌ها گسترش پیدا کند و نخستین مطالعه عمیق درباره ژرفای اقیانوس‌ها انجام شود. تامسون به دلیل انجام این کشف از طرف ملکه ویکتوریا به درجه شوالیه‌گری نائل شد.


چارلز تامسون در ۱۸۳۰ در سواحل اسکاتلند متولد شد. بعد از اتمام دانشگاه به کارهای مختلف تحقیقاتی پرداخت تا در ۱۸۶۷ به سمت استاد گیاه‌شناسی در کالج سلطنتی علوم دوبلین، ایرلند منصوب شد.

منطق عمومی بر این باور بود که چون نور فقط می‌تواند تا ۱۰۰ متری آب نفوذ کند، حیات فقط در این لایه نازک می‌تواند وجود داشته باشد. اعماق اقیانوس‌ها مانند صحرای برهوت، عاری از حیات است. هیچ‌کس در این باور، شک نمی‌کرد. اوایل سال ۱۸۶۶ شخصی به نام مایکل سار در عملیات لایروبی و کابل‌کشی کف اقیانوس توانست ماهی را از عمق ۳۰۰ متری بیرون بیاورد. دانشمندان این ادعا را به مسخره گرفتند و گفتند این ماهی در سطوح بالاتر شکار شده است و او نمی‌تواند آن را خارج از «منطقه حیات» گرفته باشد زیرا هیچ موجود زنده‌ای در آن عمق زندگی نمی‌کند.

اما این گزارش توجه تامسون را به خود جلب کرد. او از خود پرسید: اگر جانورانی در اعماق آب زندگی کنند چه؟ چطور می‌شود بدون رفتن به اعماق اقیانوس این جانوران را شکار کرد یا از وجود آن‌ها آگاه شد.

او توانست نیروی دریایی را متقاعد کند که کشتی‌هایی را برای تحقیق در اختیار او بگذارد. او توانست در طی تابستان سال‌های ۱۸۶۸، ۱۸۶۹ و ۱۸۷۹ با تورهای مخصوصی که ساخته بود تا عمق ۶۰۰ متری نفوذ کند. بیشتر دانشمندان معتقد بودند او وقت خود و سرمایه عمومی را به هدر می‌دهد و از خود یک احمق خواهد ساخت.

در طی آن سه تابستان کوتاه، او ۳۷۰ بار تورش را به اعماق آب‌ها فرستاد و توانست تا عمق ۱۲۵۰ متری را کاوش کند و مکرر به علائم حیات برخورد تورهای به طور دایم نمونه‌های مختلفی از ماهی‌ها را بالا می‌کشید.

تامسون کشف کرد در اعماق بدون نور دریاها، انواع مختلفی از ماهی‌ها زندگی می‌کنند.

او نمونه‌های مختلفی از آب اعماق دریاها را بیرون کشید و پی به وجود نمونه‌های مختلفی از گیاهان جدید برد.

تامسون نمونه‌های جدید از ماهی‌های بدون مهره را کشف کرد و ثابت کرد گیاهانی هستند که بدون نور هم می‌تواند به حیات خود ادامه دهند. او در ۱۸۷۳ این کشفیات تکان‌دهنده را در کتابی به نام ژرفای دریاها منتشر کرد و ثابت نمود که حیات در اعماق اقیانوس‌ها هم وجود دارد.


بزرگترین ماهی مرکبی که تاکنون شکار شده حدود ۱۱ متر طول داشت و در سواحل آمریکای جنوبی به تور افتاد. بادکش‌های این ماهی حدود ۷ سانتی‌متر طول داشتند. بعضی از انواع نهنگ‌ها شکار شده‌اند که علایم بادکش ماهی‌های مرکّب به طول ۵/۶ متر را بر پشت خود داشتند. تا به حال هیچ انسانی این هشت‌پای غول‌آسا را ندیده، هر چند صد سال است که ملوانان مدعی هستند این هشت‌پاها وجود دارند.

   

پستهای اخیر

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.