سریال برادچرچ Broadchurch – معرفی، نقد و بررسی

ژانر: درام جنایی/ معمایی

پدیدآورنده: کریس چبنال. بازیگران: دیوید تنانت، اولیویا کولمن، جودی ویتاکر، اندروباکن، جاناتان بیلی، کرولاین پیکلز، متیو گریول، آرتور دارول، ماریان ژان باپتیست، جیمر دارسی و … پخش: شبکه آی تی‌وی. محصول: انگلستان، ۲۰۱۵-۲۰۱۲.

خلاصه سریال: براد چرچ شهری کوچک و ساحلی است. بدون هر گونه خلاف و دردسر، انتخابی مناسب برای تعطیلات است. ناگهان یک پسر یازده ساله در این شهر به طرز فجیعی کشته می‌شود و برادچرچ در صدر اخبار قرار می‌گیرد. سایهٔ شک روی تمام دوستان و همسایه‌های مهربان قدیمی می‌افتد و هر کسی ممکن است قاتل باشد. کارآگاهی برای بررسی پرونده به برادچرچ می‌آید و همراه با یک افسر محلی تحقیقات قتل را پی می‌گیرند. تحقیقاتی که رازها و ناگفته‌هایی را از شهر و مردمش آشکار می‌کند …

درباره سریال:

برادچرچ یکی از موفق‌ترین سریال‌های انگلیسی سال‌های اخیر است. برندهٔ جایزهٔ بفتا شده، نسخهٔ آمریکایی‌اش را ساخته‌اند و بازسازی فرانسوی‌اش در دست تولید قرار دارد. گفته‌اند که بازی دیوید تنانت و اولیویا کولمن را هم نباید از دست داد. با این حساب برای رفتن به سراغ سریال، به اندازهٔ کافی دلیل و انگیزه وجود دارد. اما سؤال اینجاست که بعد از تماشای سریال، شما هم به جمع طرفداران‌اش می‌پیوندید یا آن که در میانهٔ راه حوصله‌تان سر می‌رود؟

جنایتی ناگهانی آرامش و امنیت شهر کوچکی را برهم می‌زند و تلاش برای یافتن حقایق، رازها و نقاط تاریک زیادی را از زیر پوست شهر بیرون می‌کشد. این که چقدر دوستان و همسایه‌های خود را می‌شناسید و باورتان می‌شود که آدم‌های معقول و دوست‌داشتنی شهر و محله‌تان، قاتل و جانی باشند؟ قسمت‌های ابتدایی (به ویژه همان قسمت اول) روی تبعات عاطفی و اخلاقی قتل یک پسربچه بین اطرافیان‌اش متمرکز می‌شود. چطور جنایتی دردناک سایهٔ شک را به دل همه می‌اندازد و معصومیت و اعتماد از شهر فراری می‌دهد. بازیگرها هم برای نمایش احساسات متناقض و بحران‌های درونی خود فرصت زیادی داشته‌اند. تصاویر گرم با تأکید روی تونالیتهٔ رنگی آبی روشن و قهوه‌ای، که یادآور ساحل دریاست، نماهای آهستهٔ پرتعداد از شخصیت‌ها و دوربینی که علاقهٔ زیادی به تعقیب آدم‌ها از پشت سر یا نزدیک شدن به چهره‌ها برای نمایش کوچک‌ترین تغییر حالات صورت، بیشتر شبیه درام‌های اروپایی است. یا مثلاً شکار توماس وینتربرگ و فیلم‌های اصغر فرهادی که مدام سعی می‌کنند تا شخصیت‌های داستان را تحت فشار روانی و تماشاگر را در موقعیت قضاوت قرار بدهند. البته شباهت به کارهای فرهادی در جنبه‌های دیگر سریال مانند طرح داستانی هم تداعی می‌شود.

قتلی اتفاق می‌افتد و بحران دامن همه را می‌گیرد. دو گارآگاه می‌خواهند حقیقت را کشف کنند. یکی بدبین و شکست خورده که از دنیای بیرون به این شهر آمده و می‌خواهد با حل کردن پرونده، بار دیگر خودش را ثابت کند. دیگری پلیس محلی که با تمام شخصیت‌ها آشناست و نمی‌خواهد باورش به انسانیت و بی‌گناهی مردم شهر را از دست بدهد. سرنخ‌هایی که به دست می‌آورند، مثل توپ پین‌بال آن‌ها را از این سو به آن سو می‌اندازد. هر کسی چیزی دیده یا شنیده که ممکن است بخشی از پازل ماجرا را کامل کند. اما منافع و رازهای شخصی، باعث می‌شود که مردم پنهان‌کاری کنند یا دروغ بگویند و به سوءتفاهم‌ها دامن بزنند.

سریال سعی دارد که جلوتر از کارآگاه‌ها، به بیننده‌اش اطلاعات گنگ و پراکنده بدهد. به همین دلیل هر وقت که احساس می‌کنید ریتم کند شده، سرنخ تازه‌ای رو می‌شود که یکی دیگر از شخصیت‌ها را به دایرهٔ شک و ظن می‌کشاند. همهٔ مدارک و شواهد هم علیهٔ مظنون است. ماجرا آنقدر پیش می‌رود که سوءتفاهم و بدبینی زندگی مظنون اشتباهی را نابود کند و شما هم مثل مردم شهر می‌فهمید که نباید براساس اطلاعات ناقص انسان‌ها را قضاوت می‌کردید. این روند چند بار تکرار می‌شود و بیننده مدام رو دست می‌خورد. تا پایان فصل اول که حقیقت آشکار و همه غافلگیر شوند.

بستگی به خودتان دارد. اگر به نظرتان این ساختار و الگوی قصه‌گویی، مهندسی‌وار و درگیرکننده است. پس حسابی از برادچرچ هم خوش‌تان می‌آید. اما برای کسی که این سبک را حقه‌بازی و غلط‌انداز می‌داند، سریال بیشتر بیشتر از چند قسمت و تا زمانی که دست سازنده‌هایش رو شود، جذابیت نخواهد داشت. البته در فصل دوم، سریال شخصیت‌های اصلی و اتمسفر فصل اول را حفظ می‌کند و هم‌زمان با دنبال کردن عواقب پروندهٔ قتل، به سراغ جنایت تازه‌ای در همان شهر می‌رود.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.