سریال فلش – معرفی، نقد و بررسی

ژانر: علمی تخیلی/ ابرقهرمانی/ درام/ اکشن/ معمایی

پدیدآورندگان: گرگ برلانتی، اندرو کرایزبگ، جف جونز (براساس شخصیت‌های دی‌سی کامیکز) بازیگران: گرنت گاستین، کندیس پتون، دانیل پانابیکر، ریک کازنت، کارلوس والدز، تام کاوانا، جسی لی مارتین، کای‌نان لانسدیل. پخش: شبکه سی‌دابلیو. محصول آمریکا، ۲۰۱۴-۲۰۱۳٫

خلاصه سریال:

بری آلن، متخصص بازبینی صحنهٔ جرم، همیشه و برای هر کاری دیر به مقصد می‌رسد. بری در یازده‌سالگی با چشمان خود دیده که مارش در اثر پدیده‌ای باورنکردنی به قتل رسیده و تمام عمرش را برای حل این معمای بی‌جواب صرف کرده است. در جریان یک آزمایش علمی ناموفق، شتاب‌دهندهٔ ذرات اتمی منفجر می‌شود و انرژی حاصل از آن روی مردم عادی تأثیر می‌گذارد و آن‌ها را به فراانسان تبدیل می‌کند. یکی از آن‌ها بری آلن است که در اثر برخورد صاعقه، به سریع‌ترین انسان روی زمین تبدیل شده. بری قدرت خود را به کار می‌گیرد تا مردم شهر را از دست فراانسان‌های خطرناک نجات دهد …


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

 

درباره سریال:

فلش یکی از ابرقهرمانان عصر طلایی دی‌سی کامیکز است؛ سریع‌ترین مرد روی زمین که می‌تواند با سرعت نور بدود. اکثراً این ابرقهرمان محبوب را با فلش دوم یعنی بری آلن می‌شناسند. به تصویر کشیدن قدرت ویژهٔ فلش، یعنی همان سرعت فرابشری، کار ساده‌ای نیست و به همین دلیل اقتباس‌های تصویری چندانی ازش پیدا نمی‌کنید. اگر کسی اهل مطالعهٔ کامیک نباشد، احتمالاً با فلش به واسطهٔ حضور این شخصیت در انیمیشن‌های لیگ عدالت آشنا شده. مخصوصا چون در سال‌های اخیر، بعد از غیبت طولانی در دنیای کامیک، فلش در کامیک‌های دی‌سی نقش پررنگ‌تری پیدا کرد. علاوه بر رویارویی با دشمنان مختلف، یکی از تم‌های اصلی کامیک‌های فلش سفر در زمان و جهان‌های موازی است. (مثلاً در خط داستانی فلش پوینت، فلش برای نجات جان مادرش به گذشته بر می‌گردد اما با این کار، دنیایی موازی ایجاد می‌کند که در آن جای قهرمان‌ها و شرورها تغییر کرده) شبکهٔ سی دابیلو بعد از شخصیت گرین ارو، به سراغ فلش رفته و حاصل کارش یکی از موفق‌ترین محصولات تلویزیونی سال گذشته است.

فلش با ارو (پیکان) دنیای داستانی و حتی تیم سازندگان مشترکی دارد. اگر در پیکان از الگوی سه‌گانه شوایله تاریکی برای خلق سریالی ابرقهرمانی سیاه با مایه‌های اجتماعی استفاده شده بود، (البته الان بیشتر با دختر خبرچین قابل مقایسه است!) اینجا تأثیرپذیری از سه‌گانهٔ مرد عنکبوتی سام ریمی را احساس می‌کنید. پسر جوان آسیب‌پذیر و نادیده گرفته شده، قدرت ویژه‌ای به دست می‌آورد و به خاطر آن احساس مسئولیت می‌کند. حضور خوب و دوست‌داشتنی گرنت گاستین و معصومیت و بازیگوشی‌ای که به نقش بری آلن بخشیده، برگ برندهٔ سریال است. پرداخت و اجرای خوب شخصیت منفی داستان (پروفسور زوم که دشمن اصلی فلش به شمار می‌رود) را هم نباید از قلم انداخت.

فلش هم نقدهای خوبی گرفته و هم بیننده‌های زیادی داشته، اما لوگوی شبکهٔ سی دابلیو روی تصویر از همان اول تکلیف مخاطب را با اثر معلوم می‌کند. شبکه‌ای که اصولاً برای تین‌ایجرها برنامه می‌سازد و چندان به دنبال دستاورد نیست. پس مخاطب سخت‌گیر باید از همان ابتدا بداند که سریال ارزان ساخته شده و به نسبت محصولات پر سروصدای امروز، باسمه‌ای و کهنه است. از قاب‌های تلویزیونی گرفته که سریال‌های دههٔ نود را به یاد می‌آورد تا بازیگران کمتر شناخته شده و دیالوگ‌های کلیشه‌ای. حتی با وجود جلوه‌های ویژه قابل قبول، به ندرت صحنه‌های اکشن عظیم و نفس‌گیر در سریال پیش می‌آید. اما این‌ها باعث نمی‌شود که مهر بلاهت یا ضعف بخورد روی سریال.

سازنده‌های سریال طیف خاصی از مخاطبان را نشانه گرفته و محصول خود را آگاهانه و براساس فرمول‌های عامه‌پسند برای آن‌ها ساخته‌اند. در کنار تم رومانتیک (شخصیتی که نمی‌تواند احساسات و علاقهٔ قلبی‌اش را ابراز کند)، کهن‌الگوی قهرمان و اخلاق‌گرایی هم با حساب و کتاب طرح می‌شود و مخاطب‌اش را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان یک اثر علمی- تخیلی، هنگام تماشای فلش با میان‌ستاره‌ای یا مستند کیهان سروکار ندارید، ولی بحث‌هایی چون ایجاد کرم‌چاله یا جهان‌های موازی از دید فیزیک کوانتوم، هرچند در مواردی به صورت کاملاً تخیلی و غیرمنطقی، مصالح جالبی را برای داستان کلی سریال فراهم کرده که برای خیلی از بیننده‌ها تازه و کنجکاوی برانگیز است.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.