سریال کارآگاه حقیقی (فصل دوم) – بررسی، نقد و تحلیل – True Detective

ژانر: درام جنایی/ نئونوآر/ معمایی

پدید آورنده: نیک پیتزولاتو. تهیه کنندگان اجرایی: نیک پیتزولاتو، کری جوی فو کوناگا، استیو گولین، متیو مک کانهی، وودی هرلسون. بازیگران: کالین فارل، ریچل مک آدامز، تایلر کیش، وینس واون، کلی رایلی. پخش: اچ‌بی‌او. محصول آمریکا، ۲۰۱۵-۲۰۱۴.

خلاصه سریال:

یک افسر پلیس جوان جسد عجیبی را در حاشیهٔ بزرگراه کشف می‌کند. دو کارگاه دیگر هم از کلانتری و پلیس محلی مسئول رسیدگی به پرونده می‌شوند، در شرایطی که هر کدام از این نیروها دنبال ضربه زدن به دیگری است. یک خلاف‌کار سابق و سرمایه‌دار فعلی هم که سرنوشت تجارتش با این قتل گره خورده، به میدان می‌آید. با هر قدمی که به کشف حقیقت نزدیک می‌شویم، رازهای بیشتری از فساد و شر جاری در زیر پوست شهر آشکار می‌گردد …

شاید در کسب جوایز تلویزیونی سال گذشته، پیروز مطلق نبوده باشد، اما استقبال گستردهٔ بینندگان و منتقدان و موجی که سریال با راه انداخت، باعث شد تا کارگاه حقیقی به یک پدیده تبدیل شود. بعد از مدت‌ها انتظار، حاشیه و شایعات مختلف، فصل دوم سریال تابستان امسال از راه رسید. اما واکنش‌ها سردتر از آن چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد. حالا سؤال اینجاست، سریال واقعاً افت داشته یا فصل اول بیشتر از آن چیزی که بوده تحویل گرفته شده؟

کارگاه حقیقی محصولی است که از دل داستان‌های کارگاهی عامه‌پسند بیرون آمده. کتاب‌ها و مجلات ارزان قیمتی که اکثراً در زمان خود به عنوان سرگرمی‌های دم‌دستی شناخته می‌شدند و درک ایده‌های خلاقانه و ارزش ادبی آن‌ها چند سالی زمان برده است. حالا این قسم آثار را نه فقط جدی، بلکه یک سبک و جریان مستقل در نظر می‌گیرند. نیک پیتزولاتو خالق سریال، علاوه بر آنکه نویسندهٔ زبردستی است، یک متخصص رمان‌های جنایی عامه‌پسند هم به حساب می‌آید و دنیای سریالش را بر مبنای فرمول‌ها و نشانه‌های همان جریان ادبی بنا کرده. این بار به جای جغرافیای بدوی جنوب شرقی، داستانش را به شهر خیالی وینچی در جنوب کالیفرنیا برده. یک شهر صنعتی و کارگری که در حاشیهٔ متروپلیس قرار گرفته و توسعهٔ سریع‌السیر باعث شده تا مناظر دیدنی‌اش به دودکش‌های عظیم ولوله‌های تخلیهٔ پسماند محدود شود.

راویان داستان از دو کارگاه (اگرچه از نظر دراماتیک شخصیت راست، ایفا شده توسط متیو مک‌کانهی قهرمان فصل اول بود) به چهار نفر افزایش پیدا کرده‌اند. سه پلیس و یک رئیس مافیا که در داغان و شکسته بودن، می‌توانند باهم مسابقه بگذارند. ستاره‌هایی که بارها در قالب شخصیت‌های جذاب و سمپاتیک دیده شده‌اند، اینجا با تلاش زیاد به سبکی از بازی نزدیک می‌شوند که باب طبع منتقدها است. شخصیت‌های عبوس و افسرده که به زحمت نقطهٔ روشنی در زندگی‌شان پیدا می‌کنید و هیچ راه فراری از کابوس‌های گذشته ندارند. داستان دربارهٔ یک قتل مشکوک و شرارت و فساد پنهان در پس آن است. هم زمان با پیگیری سرنخ‌های جنایت از چند زاویهٔ دید مختلف، به دنیای ذهنی شخصیت‌ها وارد می‌شویم و زندگی آن‌ها هم با این پرونده گره می‌خورد.

در این فصل همه چیز روی فرمول پیش می‌رود. اتفاقات و سرنخ‌ها به هم می‌رسند و به تصویر نهایی از شر منجر می‌شوند. باز با پیوند نا مشروع قدرت و ثروت سروکار داریم و فرقه‌های زیرزمینی هولناک که اکثر مردم حتی از وجودش هم بی‌خبرند. در نیمهٔ اول سریال بیشتر از معمای اصلی روی شخصیت‌ها و مشکلات آن‌ها مانور داده شده و به همین دلیل مخاطب در قسمت‌های ابتدایی باید حوصلهٔ بیشتری خرج کند. نشانه‌ها و رمزها هم در نوع خودش جالب است. مانند مشکلات جنسی چهار کاراکتر کلیدی و تأکید روان‌شناسانه بر روی معضل تناسل و بقای نسل یا استفاده مفهومی از نماهای شهری. ایده‌های این چنینی با اجرای خوددارانه (بر خلاف رویکرد نمایش‌گرایانهٔ فصل اول) حس و حالی چون نئونو آرهای دههٔ هفتادی به سریال بخشیده است.

در مجموع باید گفت که غیبت دو عنصر مهم، دلیل اصلی اقبال کمتر طرفداران به فصل دوم محسوب می‌شود. در فصل اول، کارگاه راست کول زل میزند در چشم بیننده و با فلسفه‌بافی‌های بدبینانه، کفر و نا باوری‌اش را به رخ می‌کشد. از سوی دیگر، قطب شر داستان در پوششی متافیزیکی نمود پیدا می‌کرد و ابهام در تشخیص منشأ آن تا آخرین لحظه ادامه داشت. همین سیر حرکت از کفر به ایمان و نزدیک شدن به شر بود که بیش از هر چیز روی مخاطب تأثیر می‌گذاشت. بدون این برگ برنده و یک شخصیت مرکزی قدرتمند، فصل دوم با وجود تمام امتیازاتش زیر سایهٔ فصل قبل قرار می‌گیرد.◊

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.