کاراکتر شیرفرهاد برره با بازی مهران مدیری در مجموعه تلویزیونی «شب‌های برره» – ۱۳۸۴ : بررسی و تحلیل

۱- مهران مدیری تا زمان قهوه تلخ یعنی قبل از همین دوران دمقی و کم حوصله گی، متخصص خلق کردن کاراکترهای عجیب و نامتعارف بود؛ کاراکترهایی که البته به ظاهر نامتعارف اند اما کاملا شبیه شبیه خود ما هستند. آدم‌هایی که شاید در برخورد اول غیر واقعی و فانتزی به نظر برسند اما وقتی مخاطب همراهشان می‌شود، می‌بیند نه تنها غیر واقعی نیستند که انعکاسی اند از جزء جزء رفتارها و سکنات اش؛ از فرهاد پاورچین بگیرید تا مسعود شصتچی و حتی بلوتوث قهوه تلخ رفتارهایی که آدم‌ها سعی در پنهان کردن شان دارند، اما همه آن‌ها به شکل غلو شده‌ای در تک تک این کاراکترها عیان اند و مخاطب را در مصاف با خودش به چالش می‌کشند.

۲- مسئله به چالش کشیدن رفتارهای پنهان آدم‌ها را مدیری ابتدا با کاراکتر رامین در مجموعه جنگ ۷۷ استارت زد و سپس در پاورچین و در قالب شخصیت فرهاد دایره نقد رفتارهای اجتماعی و فردی آدم‌ها را بزرگتر کرد. مخاطب در رویارویی با فرهاد با رفتارهایی مواجه می‌شد که به آن‌ها می‌خندید، اما تک تک آن‌ها نقدی بیرحمانه‌ای بودند بر مجموعه رفتارهایی که خودش در طول روز مرتکب می‌شد. یعنی همان رفتارهای پنهان که آن‌ها را زرورق پیچ می‌کند تا ذاتش برملا نشود. همه این رفتارهای پنهان، در فرهاد عیان بود بدون هیچ پنهان کاری، او بر خلاف ما هیچ ابایی از کتمان نداشت؛ با افتخار پاچه خواری می‌کرد و برای پیشرفت در کار، زیر آب دوست و همکار و فامیلش را هم می‌زد. او صادقانه همه بدی هایش را آشکار می‌کرد و همین صداقت لحظاتی کمدی کار رقم می‌زد. رفتارش در وهله اول خنده دار هستند، اما بعد از لحظه‌ای تعمق، تلخ بودنش بدجور عیان می‌شود این همان لحظه‌ای است که مدیری با فرهاد پاورچین یقه مخاطبش را می‌گیرد و متوجه‌اش می‌کند که او خود فرهاد است منتها فرهاد ابایی از بروز زشتی‌های رفتارش ندارد و در بیان آن‌ها صادق است، اما ما چه می‌کنیم؟ ظاهرسازی و بس.

۳- شیر فرهاد تکامل یافته همان فرهاد برره، پاورچین است که حالا در زمان و مکانی نامعلوم دیگر هیچ مرزی برای خودش قائل نیست و بی‌پروا، رفتارهای ذاتیش را عیان می‌کند. شیر فرهاد کاملا بی‌رحمانه و بی‌شرمانه برای آسایش خود دست به هرکاری می‌زند، توی روز روشن زیرآب می‌زند دروغ می‌گوید، زیرآبی می‌رود تا فقط و فقط خودش در آسایش و آرامش باشد، گویی ژن زیاده خواهی فرهاد برره نسل به نسل منتقل شده و در نهایت به فرهاد پاورچین رسیده است. مثل خیلی از ما که همه رفتارهای امروزمان میراثی است به جا مانده از گذشتگان مان. ما همه عین شیرفرهاد هستیم، اما شیرفرهاد یواشکی، او بی‌پرواست و از کارهایش ابایی ندارد، اما ما ترسو هستیم و فقط حفظ ظاهر می‌کنیم. شیر فرهاد دقیقا خود ماییم بدون نقاب. این کاراکتر از همین حیث است که تبدیل به بی‌بدیل‌ترین کاراکتر کارنامه مهران مدیری می‌شود.

۴- در جغرافیای برره، قانون بی‌قانونی حکفرماست، همه چیز به ظاهر قانونمند است، اما چه قانونی؟! شیرفرهاد هیچ گاه خودش را در قید و بند همین قانون بی‌قانونی گیر نمی‌اندازد و دائم در حال دور زدن و سوء استفاده از آن است. از قانون برره تا جایی استفاده می‌کند که منافعش تامین شود و در بقیه موارد در حال دور زدن آن است. مخاطب به همه این رفتارها می‌خندند و کلی هم از آن حظ می‌برد، اما لحظه‌ای تامل دقیقا او را به این باور می‌رساند که خودش چطور شیر فرهادوار شب را روز کرده و با همین مختصات رفتاری با جامعه و آدم هایش مراوده و بده بستان داشته است.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

۵- تلویزیون همان زمان هم زیاد برره را برنتافت و اجازه نداد سریالی که داشت همه چیز را به نقد می‌کشید، به سرانجام برسد و آن را بی‌پایان، تمامش کرد. از همان زمان، شب‌های برره دیگر رنگ آنتن ندید، چه سریال‌هایی که همزمان با آن و بعد از آن روی آنتن رفتند و تمام شدند و بازپخش شان بارها بارها کنداکتور شبکه‌های مختلف را پر کرد، اما شب‌های برره هیچگاه مجوز بازپخش از هیچ شبکه‌ای را به دست نیاورد تا یکی از بهترین سریال‌های مدیری به آرشیو منتقل شود و برای سال‌های سال خاک بخورد.

۶- اگر مسعود شصت چی را فاکتور بگیریم، شیر فرهاد بهترین کاراکتری است که مهران مدیری بازی کرده است. او در این جا قالب همیشگی کاراکتر دست و پا چلفتی و توسری خور قبل را می‌شکند و در قامت یک آدم بی‌منطق و بی‌مغز که اتفاقا خوب هم قلدری می‌کند، قرار می‌گیرد. مدیری هم هیچوقت این نقش را تکرار نکرد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.