منظور از ضد ماده چیست؟

0

سال اکتشاف 1929

این کشف چه می‌گوید؟

ضد ماده ذره‌ای است به جرم و ترکیب پروتون و الکترون که باری مخالف بار آنها دارد.

چه کسی آن را کشف کرد؟

پال دیراک Paul Dirac


کشتی‌های فضاییِ فیلم‌های تخیلی با ضد ماده حرکت می‌کنند. جنگ‌های آینده با بمب‌های ضد ماده انجام می‌شود. اما هیچ کس تا به حال ذرات ضد ماده را ندیده است.

بسیاری، پال دیراک را بعد از نیوتون بزرگترین نظریه پرداز فیزیک می‌دانند. دیراک نخستین کسی بوده که ضرورت وجود پوزیترون و آنتی پروتون را پیش‌بینی کرد. مفهوم ضد ماده مسیر جدیدی را در فیزیک باز کرد. کشف ضد ماده چهارچوب نظری برای ذرات فیزیکی درست کرد. با کشف دیراک کیهان شناسان و فیزیکدانان قادر شده‌اند فیزیک کوانتوم، الکترو دینامیک کوانتوم و مکانیک کوانتوم را گسترش دهند و به کار برند.


پال دیراک فارغ التحصیل فیزیک از دانشگاه کمبریج، جوانی 21 ساله و کمرو بود و دوستان کمی داشت، اما نبوغ ریاضی او همگان را به اعجاب واداشته بود.

در 1923 نظریه‌های نسبیت و مکانیک کوانتوم مورد قبول همگان قرار گرفته بود، اما حدود و معنای آنها هنوز به درستی مشخص نشده بود. مکانیک کوانتوم، مطالعهٔ سامانه‌های کوچکی که فیزیک نیوتتون از حل آنها عاجز بود، براین فرض استوار شده بود که ذرات کوچکتر از اتم هم به صورت ذره و هم به صورت موج عمل می‌کنند. تناقضات و استنباط‌های مغایری که از این فرضیه ناشی شد، علم فیزیک را به بحران رسانده بود.

دیراک با یک رشته محاسبات دقیق و مداوم سعی کرد این ناهماهنگی را از میان ببرد و این قضیه را روشن کند. او روش‌های محاسباتی سرعت ذرات را بهبود بخشید و معادله‌ای به نام «معادلهٔ ادینگتون» را ابداع کرد و مغایرت‌های عدم هماهنگی نیلز بور را حل کرد.

او تازه فارغ‌التحصیل شده بود که پنج مقالهٔ مهم منتشر کرد و توجه خود را به مسایل مهمی چون یکپارچه کردن مکانیک کوانتوم (قوانینی که بر دنیای ذرات اولیه حاکم است) و نسبیت (قوانینی که بر اجسام سنگین همچون ستارگان نیروی جاذبه عمومی حکمفرماست) متمرکز کرد و در حالی که هیچ‌گونه محاسبهٔ دقیقی امکانپذیر نبود و امکان اندازه‌گیری هم وجود نداشت. او از نبوغ خود برای تخمین و گمانه‌زنی استفاده برد. این نبوغ به دیراک اجازه داد پا به محدوده‌های جدید تجزیه و تحلیل ریاضی بگذارد که فقدان اندازه‌گیری دقیق، محققان قبلی را از ادامه کار بازداشته بود.

دیراک از مطالعات دیگر محققان برای ساختن الگوهای جدید ریاضی و ابداع معادلات جدید استفاده برد.

او در ضمن کامل کردن تحصیلات خود و تحقیق در کمبریج، سعی کرد نواقص سامانه‌های تجزیه و تحلیل و تفکر ریاضی را بهبود بخشد. او در 1929 با محاسبات خود متوجه شد که می‌باید ذرات کوچکتری وجود داشته باشد که کسی تا آن زمان به آنها توجه نکرده بود. این ذرات جدید جرم و ترکیبات مشابه ذرات شناخته شده دارند، اما بار الکتریکی آنها برعکس است.

پروتون و نوترون شناخته شده بودند. دیراک نتیجه گرفت ذراتی با جرم برابر و بار مخالف می‌باید وجود داشته باشند. وجود این ضد ماده‌ها 25 سال بعد بطور یقین به اثبات رسید.

دیراک به همین ترتیب متوجه شد اگر الکترون وجود دارد، ذراتی با همان جرم اما با بار مثبت و بار خنثی (پوزیترون و نوترینو) هم می‌باشد وجود داشته باشد. وجود پوزیترون دو سال بعد در 1932 به اثبات رسید. در 1940، نوترینو، تشخیص داده شد اما جرم آن مشخص نشد، تا 1998 که محققان ژاپنی این موضوع را هم کشف کردند.

دیراک ثابت کرده بود که اجسامی که می‌بینیم و لمس می‌کنیم فقط نیمی از اشیایی است که در کائنات وجود دارند. دیراک علم را به شناخت دقیقتری از دنیای فیزیک واداشت.


هنگامی که ماده به انرژی تبدیل می‌شود، مقداری از آن باقی می‌ماند. فقط مقداری از ماده به انرژی مبدل می‌گردد. اما در مورد ضد ماده چنین نیست. هنگامی که ضد ماده با ماده برخورد کند 100 درصد ماده و ضد ماده به انرژی قابل استفاده تبدیل می‌شود. یک گرم از ضد ماده می‌تواند انرژی لازم برای سوخت 1000 شاتل (سفینه‌های جدید فضایی) را تأمین کند.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

هوش مصنوعی یکی از تخیل‌های کودکی ما را تصویرسازی کرد: کشتزارهایی از همه چیز: بستنی قیفی –…

شاید سریال کارتونی پینوکیو باعثش شد. شاید هم نه! در آن قسمت دلپذیر و خاطره‌انگیز، روباه مکار و گربه ننه، پینوکیو را فریفتند تا سکه خود را بکارد تا درختی از سکه بروید و بتواند سکه‌های بی‌شمار برداشت کند. سال‌ها از آن زمان گذشته، الان هم…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است. با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

محصولات رادیواکتیوی که در قرن بیستم در قالب کالاهای مصرفی عادی به مردم فروخته می‌شدند

پیش از درک خطراتی که قرار گرفتن در معرض تابش‌های رادیواکتیو برای انسان به همراه دارد، مردم و حتی دانشمندان می‌پنداشتند که مواد رادیواکتیو ترکیبات جالبی برای درخشان و نورانی کردن اشیا هستند. در ادامه چند مورد از عجیب‌ترین کاربردهای مواد…

آیا می‌توانید در این عکس شیر کوهی را در حال تعقیب الک (گوزن شمالی) ببینید؟

یک دوربین خودکار راه‌اندازی شده توسط سرویس حیات وحش ایالات متحده، عکس‌هایی از یک شیر کوهی را در حال تعقیب یک گوزن شمالی ثبت کرد. از این عکس‌ها مشخص است که این شکارچی بسیار دشوار است. پس اگر گوزن بزرگ شکار شده باشد و متوجه خطر نشده باشد،…

اگر قرار بود ابرقهرمان‌ها، لباس‌های قرن نوزدهمی می‌پوشیدند

ما عادت کرده‌ایم ابرقهرمان‌ها را در لباس‌های امروز ببینیم و فیلم‌های زیادی هم که بر مبنای کامیک‌بوک‌ها ساخته شده، این تصور را در ذهن ما تشدید کرده‌اند. اما اگر قرار بود همین ابرقهرمان‌ها لباس‌های قرن نوزذهمی می‌پوشیدند، چه می‌شد؟…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5