عصر یخبندان توسط چه کسی نخستین بار کشف شد؟

0

سال اکتشاف: ۱۸۳۷

این کشف چه می‌گوید؟

گذشته کره زمین شامل دوران متفاوتی بوده که با امروز تفاوت داشته، از جمله عصر یخبندان.

چه کسی آن را کشف کرد؟

لویی آگاسیز Louis Agassiz

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

نظریه‌ای انقلابی بود: آب و هوای زمین همیشه یکسان نبوده. بسیاری از دانشمندان صدها سال بر این عقیده بودند که شرایط آب و هوایی زمین همیشه بدون تغییر باقی مانده است. لویی آگاسیز دلایلی ارائه داد که اروپا زبانی کاملاً زیر یخ بود و شرایط آب و هوایی همیشه به این شکل نبوده. آگاسیز با این کشف، مفهوم شرایط در حال تغییر آب و هوای زمین را ارائه کرد.

این کشف پاسخگوی تعدادی از معماهای زیست‌شناسی بود که ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده بود. آگاسبیز نخستین دانشمندی بود که داده‌های اطلاعاتی را به دقت ثبت کرد تا بتواند نظریه جدیدی را ارائه دهد. کارهای او آغازی بود بر زمین‌شناسی نوین و دید جدید ما درباره تاریخ زمین.


لویی آگاسیز بیشتر، خود را یک زمین‌شناس میدانی می‌دانست تا استاد دانشگاه. طی روزهایی که او در کوه‌های سرزمین مادری خود به سال ۱۸۲۰ به جستجو و تحقیق مشغول بود، به خصوصیات فیزیکی در دره‌های یخی کوه‌های آلپ توجه کرد. اول، یخچال‌ها در طول دره‌هایی به شکل U به پایین حرکت می‌کردند. انتهای این دره‌ها مسطح بود. دره‌هایی که از فرسایش رودها تشکیل شده بودند غالباً V شکل بودند. ابتدا او فکر می‌کرد یخچال‌ها به طور طبیعی در چنین دره‌هایی تشکیل می‌شوند. اما بعد تشخیص داد که یخچال‌ها، دره‌ها را به شکل U در می‌آورند.

بعد متوجه شد که خراش‌ها و رگه‌هایی در دیواره‌های صخره‌ای دو طرف این یخچال‌ها وجود دارد که معمولاً یکی دو کیلومتر جلوتر از این یخچال‌ها، خراش‌ها و رگه‌ها وجود دارد. سرانجام متوجه شد که در انتهای بسیاری از این دره‌ها، توده‌های قلوه‌سنگ و گرداله حجم شده‌اند. در حالی که هیچ نیرو یا روند شناخته‌شده‌ای نمی‌تواند باعث جمع شدن این قلوه‌سنگ‌ها شده باشد.

آگاسیز دریافت یخچال‌هایی که مورد مطالعه قرار داده در گذشته بسیار عظیم‌تر از این بوده و در گذشته دور باعث ایجاد خراش‌ها و رگه‌های عظیم بر دیواره دره‌ها شده و بر صخره‌ها نقش خود را بر جا گذاشته و سنگ‌های عظیم گرد را به وجود آورده (سنگ‌های مثقالی) و به انتهای دره‌ها منتقل نموده‌اند.

اوایل ۱۸۳۰ آگاسیز به سراسر انگلستان و شمال اروپا سفر کرد. او در آن‌جا هم دره‌های U شکل، خراش‌های دیواره‌ای دره‌ها و سنگ‌های گرداله عظیم را مشاهده کرد.

به نظر می‌رسید که نشانه‌های یخچال‌ها در همه جا به چشم می‌خورد. اما تا صدها کیلومتر دورتر نشانه‌ای از یخچال دیده نمی‌شد. فکری به ذهن آگاسیز رسید. در گذشته دور تمام اروپا می‌باید زیر یخ و برف پنهان شده باشد. آب و هوا همیشه در اروپا به یک صورت نبوده و در گذشته می‌باید کاملاً متفاوت بوده باشد. او می‌باید این موضوع را به اثبات رساند. آگاسیز چند دستیار استخدام کرده و آن‌ها دو سال در جستجوی مدارک به همه‌جا سفر کردند. تا نشانه‌های یخچال‌ها را پیدا کنند.

هنگامی که او در ۱۸۳۷ یافته‌هایش را منتشر کرد، زمین‌شناسان در سراسر جهان حیرت‌زده شدند. هیچ محققی قبل از او چنین اطلاعات وسیع و مفصلی در حمایت از نظریه خود ارائه نکرده بود.

به دلیل کیفیت داده‌های میدانی، – علی‌رغم آن‌که به طور اساسی نظریه‌های گذشته را تغییر می‌داد -نتیجه‌گیری‌های آگاسیز فوراً پذیرفته شد.

آگاسیز تصویر زنده‌ای از عصر یخبندان ارائه داد و ثابت کرد که چنین دورانی وجود داشته است. اما در ۱۹۲۰ میلوتین میلانکوویچ فیزیک‌دان اهل یوگسلاوی نشان داد که مدار زمین نه دایره‌ای شکل است و نه به این شکل بوده. ۴۰.۰۰۰ سال قبل مدار زمین در حال تغییر بوده و در زمستان از خورشید بیشتر دور می‌شده به همین دلیل عصر یخبندان آغاز می‌شود. دانشمندان ناسا این نظریه را در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ به اثبات رساندند.


در عصر بندان، یخچال‌های شمال آمریکا به جنوب و تا سنت‌لوییز و مینه‌سوتا و داکوتا هم رسید. به دلیل وجود یخچال‌های بزرگ سطح دریاها ۱۵۰ متر پایین‌تر بوده است.

   

پستهای اخیر

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

با ویژگی شگفت‌انگیز «Live Text» در iOS 15 از هر متنی عکس بگیرید و جای دیگری کپی کنید

شاید «Live Text» جالب‌ترین ویژگی در سیستم‌عامل‌های iOS 15 و macOS Monterey و iPadOS 15 باشد که به تازگی از سوی اپل معرفی شدند. این ویژگی کلمات را از درون تصاویر بیرون کشیده و به شما اجازه می‌دهد در برنامه‌ها، یادداشت‌ها، ایمیل‌ها و جاهای…

گالری عکس: تصور کنید که مشهورترین بناهای باستانی و ساختمان‌های مشهور، محلشان کاملا عوض می‌شد!

بسیاری از ما دست‌کم یک بنای باستانی مشهور دنیا را از نزدیک دیده‌ایم. حتی اگر بازدیدی از نزدیک رخ نداده باشد، باز هم همه می‌داند که برج ایفل کجاست، مجسمه آزادی در کجا واقع است و محیط پیرامونش تقریبا چطوری است. اما برای کی لحظه چشم‌هایتان…

السالوادور نه تنها معامله با بیت‌کوین را قانونی اعلام کرد؛ بلکه دنبال استخراج بیت‌کوین با انرژی آتش…

السالوادور اولین کشور در جهان است که یک رمزارز را پول رایج کشور شناخته و معامله با آن را آزاد و قانونی دانسته است. السالوادور با تصویب این قانون، تاریخ‌ساز شد ولی «نایب بوکله»، رئیس‌جمهور این کشور به همین اقدام بسنده نمی‌کند و دنبال…

فیلم سواران عدالت، وقتی گیک‌ها به جنگ قاتل‌ها می‌روند – Riders of Justice

دوران خوشی را که در دبیرستان عاشق احتمالات شده بودم، از یاد نمی‌برم. کلی کتاب خارج درس هم خریده بودم و به عنوان سرگرمی به مسائلشان فکر می‌کردم. اما اگر خوب فکر کنید ریاضیات یا همین دانش احتمالات می‌توانند با تحلیل دقیق اتفاقات دنیای…

برندگان جایزه عکاسی پولیتزر ۲۰۲۱: عکس‌های خبرگزاری AP از ناآرامی‌های آمریکا در پی قتل جورج فلوید و…

در پست قبلی فهرستی از برندگان پولیتزر 2021 را برایتان نوشته بودم. اما در این پست، به بازتاب بخش عکاسی پولیتزر 2021 می‌پردازم. در پولیتزر، برندگان بخش عکاسی در دو بخش اعلام می‌شوند: 1- در بخش عکاسی خبری فوری، برنده مسابقه اعضای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.