چه کسی نخستین بار پی به نوع عملکرد کروموزوم‌ها برد؟

0

سال اکتشاف: ۱۹۰۹

این کشف چه می‌گوید؟

ژن‌ها در گروه‌های متصل به هم بر روی کروموزوم‌ها قرار دارند.

چه کسی آن را کشف کرد؟

تی.اچ.مورگان T.H.Morgan

تازه‌های سایت گلونی:
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

مورگان کشف کرد که ژن‌ها در گروه‌های به هم چسبیده بر روی کروموزوم‌ها قرار دارند. این کشف دومین مرحله عمده در بازگشایی اسرار وراثت تکامل بود. کشف مورگان مبنایی شد برای اکتشافات بعدی، که ژن‌ها و کروموزوم‌ها چگونه کار خود را انجام می‌دهند و ساختار مولکول‌های د.ان.آ چگونه است.

مندل ثابت کرد که خصوصیات جسمانی (که آن‌ها را ژن نامید) از والدین به نسل بعد انتقال پیدا می‌کند.

پروفسور تی.اچ مورگان با مطالعه بر روی مگس میوه، هم ثابت کرد نظریه مندل صحیح است و هم وجود کروموزوم‌ها را ثابت کرد.


در ۱۹۱۴ پروفسور تی.اچ مورگان که ۴۴ سال داشت، رئیس بخش زیست‌شناسی دانشگاه کلمبیا در نیویورک بود. او تمام توانش را صرف تحقیق کرده بود. مورگان نظریه‌های مندل را درباره وراثت قبول نداشت. او از آن‌جا که هیچ‌کس ژن را ندیده بود، وجود آن را نمی‌پذیرفت.

او نظریه بقای اصلح داروین را نپذیرفته بود. مورگان اعتقاد داشت تکامل از طریق جهش‌های تصادفی که آرام آرام تاثیر خود را می‌گذارد، پیش می‌رود.

او در آزمایشگاه خود اتاق کوچکی را پر کرد از موزهای فاسد. روی دیوارها ردیفی از بطری‌ها با درهای چوب پنبه‌ای نصب کرد که ده‌ها هزار و مگس میوه ریز در آن‌ها بود. صدای وزوز مداوم آن‌ها آزاردهنده بود.

او مگس میوه را به چهار دلیل انتخاب کرده بود. اول، آن‌ها کوچک بودند دوم این‌که تمام عمرشان را برای میوه‌های پوسیده زندگی می‌کردند. سوم، آن‌ها هر دو هفته، نسل جدیدی تولید می‌کردند. مورگان می‌توانست سالانه ۳۰ نسل از این مگس‌ها را پرورش دهد. سرانجام تعداد ژن‌های آن‌ها کم بود و مطالعه آن‌ها ساده‌تر از گونه‌های دیگر.

مورگان در جستجوی جهش‌های تصادفی (مانند تغییرات در رنگ چشم) بود که در یکی از هزاران مگس میوه‌ای که هر ماه متولد می‌شد ممکن بود ظاهر شود. او می‌توانست این جهش را در نسل‌های بعدی تعقیب کند تا ببیند این خصوصیت در نسل‌های بعدی ظاهر می‌شود و نظریه او را اثبات می‌کند یا نه. تلاش طاقت‌فرسا و کسل‌کننده‌ای بود. آن‌ها می‌باید ساعت‌ها در پشت میکروسکوپ هزاران مگس را به دقت مطالعه کنند.

در سپتامبر ۱۹۱۰ مورگان متوجه وجود یک جهش شد. یک مگس نر با چشمان سفید، (چشم مگس‌ها معمولاً قرمز بود) این مگس نر به دقت جدا شد و با یک مگس ماده چشم قرمز ترکیب شد. اگر رنگ چشم نوزادان سفید، سفید کمرنگ یا حتی صورتی می‌شد (که مورگان تصور می‌کرد چنین شود) این جهش تصادفی – که از نظریه بقای اصلح داروین بهره نمی‌برد – باعث تکامل (تغییر ثابت) گونه‌ها می‌شد و نظریه مورگان درباره تکامل از طریق جهش ژنتیکی به اثبات می‌رسید.

سه روز طول کشید تا ۱۲۳۷ مگس جدید معاینه شدند. همه آن‌ها چشم‌هایشان قرمز بود. مورگان خرد شده بود و نظریه جهش ژنتیکی ناپدید؛ هیچ تغییری به وجود نیامده بود. مورگان اشتباه می‌کرد.

۲۰ اکتبر نسل سوم مگس‌های چشم سفید نر متولد شدند. یک – چهارم این مگس‌ها چشم‌های سفید داشتند؛ رنگ چشم سه چهارم بقیه قرمز بود. ۳ بر ۱. این همان نسبت مندل برای ترکیب صفات غالب با صفات مغلوب بود. آزمایش مورگان نشان داد او اشتباه می‌کرده و نظریه مندل درست است.

جهش‌های اضافی در طول دو سال بعد هم اتفاق می‌افتاد. مورگان با مطالعه این جهش‌ها و اثر آن بر نسل‌های بعدی متوجه شد بسیاری از ژن‌های موروثی در کنار هم جمع شده‌اند)

در ۱۹۱۹، مورگان و دستیارش توانستند ژن‌های مگس میوه را به چهار دسته تقسیم کنند. مورگان که می‌دانست که مگس میوه چهار کروموزوم دارد و گمان می‌کرد این ژن‌ها می‌باید به روی کروموزوم‌ها چسبیده و حمل شوند. پس از ۱۸ ماه تحقیقات اضافی او توانست نظریه خود را اثبات کند. کروموزوم‌ها، ژن‌ها را در ردیف‌های منظم بر روی خود حمل می‌کردند و ژن‌ها مثل دانه‌های تسبیح روی کروموزوم‌ها به ردیف قرار می‌گرفتند.

مورگان در همان حال که سعی می‌کرد کار مندل را رد کند، هم نظریه او را به اثبات رساند و هم و از طرفی هم توانست عملکرد کروموزوم‌ها و رابطه کروموزوم‌ها و ژن‌ها را کشف کند.


مگس میوه می‌تواند هر بار ۵۰ تخم بگذارد و دوره زندگی آن، ظرف یک هفته کامل می‌شود.

   

پستهای اخیر

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

کتاب سفر به سیارات ناشناخته – نوشته رابرت سیلوربرگ – بریده‌ای از کتاب برای تجدید خاطره

فکر کنم کتاب سفر به سیارات ناشناخته را وقتی 10 سالم بود، خواندم. یکی از بهترین علمی تخیلی‌های غیرآسیموفی بود و ایده‌ها و داستان‌پردازی بسیار عالی داشت. در این داستان یکی از سیاراتی که سابق بر این مستعمره زمین بود، وقتی با تهدید نژاد وحشی…

۱۰ ترفند عیب‌یابی و رفع مشکل گجت‌هایی که روزانه با آن‌ها سروکار داریم؛ بدون نیاز به دانش یا هزینه‌…

هر مشکلی بر اثر یک مسئله به وجود آمده است و کافی است منشا آن مشکل را پیدا و بعد رفع کنید. با این وجود، بسیاری از رایج‌ترین مشکلات فناوری دارای راه‌حل‌هایی آسان و سرراست هستند. در ادامه می‌خواهیم به ۱۰ مورد از این ترفندهای عیب‌یابی و رفع…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.