فروریخته – نوع دیگری از موسیقی نظامی

0

«ویلیام کانگریو» می‌نویسد: «افسون موسیقی می‌تواند هر موجود درنده‌ای را رام کند.» اما از موسیقی استفاده‌های وحشیانه‌ای هم شده است: به عنوان سلاح جنگی! در انجیل آمده که بوق چی‌هایی «یوشع» آن قدر در بوق‌هایشان دمیدند تا دیوارهای «اریحا» فروریخت و ارتش یوشع شهر را ویران کردند. اما مثال‌های متعددی هم از وقایع متاخرتر موجود است.

در سال ۱۹۹۰، دیکتاتور «پاناما» «مانوئل نوریکا» بعد از حملهٔ آمریکا، به سفارت «واتیکان» پناهنده شد. آمریکایی‌ها برای اینکه زودتر او را وادار به تسلیم کنند، شب و روز آهنگ‌هایی از گروه «ای سی دی سی» را با صدای بسیار بلند در اطراف ساختمان پخش کردند. این اتفاق معنای جدیدی به قطعهٔ «تو تمام شب من را غافلگیر کردی» داد.

در ۱۹۹۳، مأمورین اداره الکل، تنباکو و اسلحهٔ گرم، محل استقرار فرقهٔ «داویدیان» در «واکوی تگزاس» را محاصره کردند و برای مستأصل کردن و دستگیری رهبر این فرقه «داوید کُرِش» و پیرانش، موسیقی‌های متنوع‌تری را با صدای بسیار بلند پخش کردند. آهنگ‌ها شامل سرودهای تبتی، «طبل بیدار باش» از موسیقی‌های کریسمس، و به دلیل نامعلومی «این پوتین‌ها برای راه رفتن ساخته شده‌اند» از «نانسی سیناترا» بود. سخنگوی دولت به صورت غیرمستقیمی اعلام کرد که ان‌ها با پخش «قلب دردناک شکسته» از «بیلی ری سیرس» مخالفت کرده‌اند.

در سال ۲۰۰۵، ارتش اسرائیل، استفاده از سلاح غیرکشنده‌ای را به نام «جیغ» آغاز کرد. این وسیله مشابه آن چه که «اسکریم‌راک» شناخته می‌شود، صداهایی با فرکانس بالا تولید می‌کند که می‌تواند موجب سرگیجه و تهوع شود. (طرفداران موسیقی کلاسیک که با فرزندانشان به کنسرت‌های «هوی متال» رفته‌اند می‌دانند راجع به چه حالی صحبت می‌کنیم) یکی از متخصصین، آن را «شلیک گلوله‌های صوتی» توصیف کرده است.

چیزی که خود جاشوآ هم تحسینش خواهد کرد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.