فیلم امور جهنمی – بررسی، نقد و تحلیل – Infernal Affairs (2002)

کارگردانان: وای کنگ لو، سویی فای مک. تهیه‌کننده: اندرو لو، فیلمنامه: سویی فای مک، فلیکس چونگ. مدیر فیلمبرداری: لای یو فای، اندرو لو. موسیقی: چن کنگ وینگ. بازیگران: اندی لو، تونی لونگ، چیو وای، اتونی وانگ. ۱۰۱ دقیقه.

امور جهنمی، که با استقبال هنری و تجاری در هنگ‌کنگ روبرو شد و در کشورهای دیگر نیز طرفداران زیادی پیدا کرد، به بررسی تنشی می‌پردازد که موقع نفوذ همزمان دو خبرچین، یکی در تشکیلات تبهکاری هنگ‌کنگ و دیگری در پلیس آن خطه پدید می‌آید: چن (آلونگ) افسر پلیس، به داخل تشکیلات مافیای هنگ‌کنگ نفوذ کرده، و لو (لو)، گنگستری است که در نیروهای پلیس به درجه ستوانی رسیده. این دو در بازی موش و گربه خطرناکی درگیر می‌شوند که احتمال دارد از هویت واقعی آنها پرده بردارد.

از همان سکانس افتتاحیهٔ معمولی فیلم، که در جریانش، چن، سیستم صوتی استریویی را به لو می‌فروشد، شخصیت‌ها در جایگاه دو همزادی نشانده شده‌اند که قرار است ناگزیر با هم درگیر شوند. در دکور شهر هنگ‌کنگی با آسمان‌خراش‌های سر به فلک کشیده و نور خیره‌کننده چراغ‌های نئون پانل‌های تبلیغاتی، داستان پایش را روی گاز گذاشته و با سوخت سکانس‌های اکشنی که با دقت و زحمت فراوان طراحی شده‌اند و یک مونتاژ موازی حساب شده و چرخش‌های پیرنگی غافلگیرکننده، که قرار است مخاطب را از روی صندلی‌اش میخکوب کند،

با سرعت پیش می‌تازد. در حالی که پلیس تلاش می‌کند روند تجارت مافیایی‌ها را به هم بزند، مافیایی‌ها سعی دارند دست بالا را بگیرند و یک گام جلوتر از پلیس باشند. این نقشه‌ها البته با اقدامات دو عامل نفوذی پیچیده‌تر می‌شود: لو مخفیانه همکاران تبهکارش را از نقشه‌های پلیس مطلع می‌کند و در همان حال، چن می‌کوشد تا مقامات ارشد پلیس را از نقشه‌های باند تبهکارش باخبر نماید. وقتی وانگ، تنها مأمور پلیسی که از هویت واقعی چن باخبر است، به طرز غریبی به قتل می‌رسد، چرخشی در داستان به وجود می‌آید که اجبارا، این دو نفوذی را مقابل هم قرار می‌دهد.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

امور جهنمی، در ۲۰۰۶ توسط مارتین اسکورسیزی و با عنوان مرحوم، بازسازی شد و تعدادی هم اسکار برد. تعبیر اسکورسیزی فاقد برخی از عناصری است که امور جهنمی را چنان جذاب کرده. به خصوص، نفوذی‌ها که در بازسازی اسکورسیزی نقش‌شان توسط لئوناردو دی‌کاپریو و مت دیمون بازی شده، عمق و پیچیدگی شخصیت‌های هنگ کنگی را ندارند. امور جهنمی با آن که تریلری در هم بافته و مملو از صحنه‌های اکشن است، اما اساسا فیلمی شخصیت محور، و دغدغه‌اش واکاوی شخصیت‌ها و ساختارشکنی مفهوم‌های «خوب» و «بد» است. با آن که چن بعد از برملا کردن اعمال و اقدامات مافیای چین، قصد دارد به نیروهای پلیس بپیوندد، هرازگاه اما تمایلاتی به اقدامات غیرقانونی آنها از خود نشان می‌دهد؛ حال آن که لو، که در اصل یک نفوذی مافیا است، شدیدا علاقه دارد به یک مرد قانون تبدیل شود. این عناصر پیچیده، موفقیت امور جهنمی را تضمین کرد و به لو و مک اجازه داد تا دنباله آن امور جهنمی ۲ (۲۰۰۳) را بسازند (که یک «پیش‌آمد» بود و بعد امور جهنمی ۳ (۲۰۰۳) را، که در آن واحد یک دنباله و یک «پیش آمد» است.

این فیلم با آن ضرباهنگ سریع و دکور هنگ کنگی، بازسازی اسکورسیزی را با وجود خروار اسکاری که برد، حقیر جلوه می‌دهد.

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.