فیلم بادیگارد به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌‌کیا – بررسی، نقد و تحلیل

نویسنده فیلم‌نامه و کارگردان: ابراهیم حاتمی کیا. مدیر فیلم‌برداری: محمود کلاری. آهنگساز: کارن همایونفر. تهیه کننده: احسان محمدحسنی.

بازیگران: پرویز پرستویی، مریلا زارعی، بابک حمیدیان، امیر آقایی، فرهاد قائمیان، محمود عزیزی، محمد حاتمی، پدرام شریفی، احسان امانی، دیبا زاهدی، علی یعقوبی، شیلا خداداد و پریوش نظریه.

خلاصه داستان: حیدر ذبیحی سرتیم محافظت از شخصیت‌ها در آستانه بازنشستگی است. مشکل پیش آمده در حین یکی از مأموریت‌ها کم‌کم به بحرانی بزرگ در کار و ارتباطات پیرامون او بدل می‌شود.

ابراهیم حاتمی کیا: «این سیاسی‌ترین فیلم من است.» کسانی که در پشت صحنه بادیگارد با حاتمی کیا به صحبت می‌نشستند این جمله را بارها از او شنیده‌اند. از نقطه نظر صفر کاری حاتمی کیا که قدم به قدم با او جلو می‌آییم این سیاست بیشتر وارد آثار او می‌شد اما خودش سیاست را نمی‌فهمید. از دیده‌بان به مهاجر از مهاجر به وصل نیکان و از وصل نیکان به از کرخه تا راین فیلم‌هایش صریح‌تر و صادق می‌شوند و به همین دلیل همواره با مسئولان هر دوره‌ای درگیر بوده. کسی که آژانس شیشه‌ای و بعد از آن موج مرده و ارتفاع پست را می‌سازد یک فیلم‌ساز اجتماعی است که ناخودآگاه سیاست هم وارد فیلم‌هایش می‌شوند. همه چیز از به رنگ ارغوان عوض شد. درست در جایی که صادقانه‌ترین فیلمش را این بار مستقیماً درباره سیاست ساخت و بیشترین درگیری را با نهادهای سیاسی پیدا کرد. فیلم توقیف می‌شود و از اینجاست که حاتمی کیای صادق به حاتمی کیای سیاستمدار تبدیل می‌شود. از دعوت می‌توان فهمید که او در دنیای شخصی‌اش سیاستمدار شده و از گزارش یک جشن و چ می‌فهمیم در دیدگاه اجتماعی‌اش سیاستمدار شده. از فیلم‌ساز خشمگین و صریح و صادق به رنگ ارغوان می‌رسد به فیلم‌ساز محافظه‌کار چ که می‌خواهد کسی را ناراحت نکند و معدود گروه‌هایی را هم که احساس می‌کند با فیلمش ناراحت کرده در گفتگوهای بعد فیلمش آرام می‌کند. اینجاست که جمله کلیدی او در پشت صحنه بادیگارد تعیین‌کننده می‌شود. اینکه بادیگارد سیاسی‌ترین فیلم حاتمی کیاست یا حاتمی کیای «بادیگارد» سیاستمدارترین حاتمی کیای این سال‌ها می‌تواند تعیین‌کننده همه چیز باشد.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

احسان محمدحسنی: چند وقتی می‌شد که تصویرش در کنار حاتمی کیا در محافل مختلف دیده می‌شد. از حضور هر دوی آن‌ها در پشت صحنه فیلم ابوالقاسم طالبی تا حضورشان در کنار هم در مانور پیامبر اعظم. مشخص بود که همکاری مشترکی بین این دو در راه است. برنامه‌ریزی آن‌ها ساخت فیلمی به مراتب بزرگ‌تر از بادیگارد است. یکی از این فیلم‌ها قرار است عملیات بیت‌المقدس را به تصویر بکشد و یکی ماجرای حمله به یک ناو آمریکایی است و چند پروژه جاه‌طلبانه دیگر. احسان محمدحسنی و موسسه اوج هیچ چیز برای بادیگارد کم نگذاشتند از امکان فیلم‌برداری در امنیتی‌ترین مکان‌ها تا بهترین اسلحه و موتورها در اختیار سازندگان بادیگارد بود. احسان محمدحسنی در شرایطی که بادیگارد مراحل پس از تولیدش را پشت سر می‌گذاشت مجوز تهیه کنندگی هم گرفت و در تیتراژ فیلم نام او به تنهایی به عنوان تهیه کننده قرار گرفته است.

پرویز پرستویی: همکاری دوباره‌شان درست جایی است که هر دو به هم نیاز دارند. پرویز پرستویی بعد از نقش حاج کاظم آژانس شیشه‌ای مجموعه‌ای از بهترین و متفاوت‌ترین بازی‌هایش را ارائه داد اما همه او را به نام حاج کاظم شناختند و در خاطرشان حفظ کردند. از جایی به بعد خودش هم نتوانست از این قالب بیرون بیاید. پایان به نام پدر پایانی همکاری‌های پیاپی حاتمی کیا و پرویز پرستویی و آغازی بر روزهای ناخوش آن‌ها بود. پرویز پرستویی پس از به نام پدر کلکسیونی از فیلم‌های ناموفق را در کارنامه‌اش ثبت کرد؛ سیزده پنجاه و نه، من و زیبا، دو و بیداری برای سه روز تنها نمونه‌ای از این فیلم‌ها هستند. حاتمی کیا هم سال‌هاست دنبال یک نقطه اوج دوباره می‌گردد. اینجاست که همکاری دوباره آن‌ها به یکی از جذابیت‌های جشنواره تبدیل می‌شود. آیا این همکاری دوباره می‌تواند دو سینماگر پر انرژی دهه هفتاد را دوباره زنده کند. باید نشست و دید.

مریلا زارعی: از اپیزود آخر دعوت به بعد در همه فیلم‌های ابراهیم حاتمی کیا حضور دارد. نقش اصلی زن گزارش یک جشن و چ را بازی کرد و حالا در نقشی است که بسیاری آن را تداعی‌کننده فاطمه آژانس شیشه‌ای می‌دانند. قهرمان حاتمی کیا با او درد دل و خلوت می‌کند اما او در پشت صحنه بادیگارد نقشی فراتر از یک بازیگر را به عهده داشته است.

محمود کلاری: از از کرخه تا راین تا امروز به یکی از مفاخر سینمای ایران تبدیل شده. معمولی‌ترین فیلم‌ها با فیلم‌برداری‌اش چند قدم جلوتر می‌روند. اکنون او با تمام نام‌های بزرگ سینمای ایران همکاری کرده و بار دیگر بعد از سال‌ها دوباره با حاتمی کیا همکاری می‌کند. در یک تریلر پرتنش سیاسی مملو از لحظات دراماتیک هیچ چیز به اندازهٔ دوربین او نمی‌تواند به چنین فیلمی کمک کند.

فیلم‌های قبلی سازندگان

برای رسیدن به بادیگارد باید از آژانس شیشه‌ای شروع کرد. موج مرده، به رنگ ارغوان و به نام پدر شبیه‌ترین فیلم‌ها در کارنامه حاتمی کیا به بادیگارد هستند.

شاید ندانید

-مریلا زارعی در بادیگارد فقط یک بازیگر نبود. در حالی که در فهرست عوامل فیلم اعلام نشده، مریلا زارعی به عنوان بازیگردان فیلم بادیگارد حضور داشته و ابراهیم حاتمی کیا بخش اعظم هدایت بازیگرانش را به او سپرده بود. خبری که پیش‌بینی می‌شود در نشست خبری فیلم در جشنواره فجر سرانجام رسماً اعلام شود.

-فیلم تازه ابراهیم حاتمی کیا درباره بادیگاردی به نام «حیدر» است که وظیفه حفاظت از مسئولان بلندپایه کشور را دارد. حیدر شخصیت آرمان‌گرایی است که وقتی با مسائلی در کارش روبه‌رو می‌شود نسبت به آن دچار شک و تردید می‌شود. مریلا زارعی نقش همسر حیدر را بر عهده دارد. همسری که حیدر را عاشقانه دوست دارد و گفته می‌شود حاتمی کیا رابطه‌ای از جنس رابطه حاج کاظم و فاطمه در آژانس شیشه‌ای این بار بین حیدر و همسرش ساخته است حیدر اما در داخل خانواده و از طرف دخترش (با بازی دیبا زاهدی) دائماً درباره ارتباط وظیفه و آرمان‌هایش مورد سؤال است. داماد او با بازی (پدرام شریفی) هم همکار اوست که دیدگاهی متفاوت با حیدر ذبیحی دارد. داستان از جایی آغاز می‌شود که اتفاقی برای یکی از مسئولان بلندپایه با بازی محمود عزیزی می‌افتد و این اتفاق مشکلاتی را برای حیدر به دنبال دارد. همه این اتفاقات حیدر را ساکت‌تر و تضادها و بحران‌های درونی‌اش را بیشتر می‌کند. حیدر نهایتاً به عنوان محافظ یک دانشمند هسته‌ای (با بازی بابک حمیدیان) تعیین می‌شود و قرار است از او در مقابل ترور احتمالی حفاظت کند. اما مشخص شدن یک راز برای حیدر بار دراماتیک این محافظت را برای او بالا می‌برد.

-چند ماه قبل یکی از رسانه‌ها در خبری اعلام کرد بادیگارد فیلمی است در نقد دولت دهم. خبر این خبرگزاری بلافاصله اصلاح شد اما بحث مربوط به این خبر تا مدتی در رسانه‌ها ادامه داشت. اما اصل ماجرا این است که فیلم‌نامه این فیلم چند سال قبل و در زمان دولت دهم نوشته شده و آخرین بازنویسی آن در دولت جدید انجام شده. بادیگارد یک معاون رئیس جمهور دارد که به سختی مورد نقد حیدر است. حیدر با بازی پرویزپرستویی محافظ معاون رئیس جمهور با بازی محمود عزیزی است. حیدر منتقد رفتارهای این معاون رئیس جمهور است و اقدامات او را در راستای قدرت‌طلبی و تبلیغات می‌داند. هم‌زمان این معاون رئیس جمهور از طرف همراهانش به عنوان رئیس جمهور آینده معرفی می‌شود. حیدر کنایه‌هایی در گفتارش دارد که می‌تواند باعث برداشت‌های مختلفی بشود اما هیچ اشاره مستقیمی به نام‌ها و یا دولت مشخصی نمی‌کند. همچنین شنیده‌ها حاکی از این است که گریم محمود عزیزی در نقش معاون رئیس جمهور هم هیچ چهره سیاسی را تداعی نمی‌کند.

-نسخه اولیه فیلم دو ماه قبل برای گروه معدودی به نمایش در آمد که دو نفر از آن‌ها به فیلم واکنش نشان دادند. کارن همایونفر متنی سرشار از ستایش در مورد این فیلم نوشت و علی سرتیپی بادیگارد را از پرفروش‌ترین فیلم‌های سال بعد دانست.

چرا باید این فیلم را ببینیم

تماشای فیلم تازه ابراهیم حاتمی کیا در شرایطی که یک داستان سیاسی و به روز دارد می‌تواند بسیاری را به سالن‌های سینما بکشاند. همچنین همکاری دوباره پرویز پرستویی و ابراهیم حاتمی کیا دیگر جذابیت بادیگارد است.◊

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.